آزمایشگاه نقشه برداری مغز

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک

مغز انسان شامل شبکه های عصبی پیچیده ای است که به صورت هماهنگ با هم فعالیت می کنند. فعالیت هماهنگ این شبکه ها در مکان و زمانی مشخص تعیین کنندۀ کارکرد روانشناختی، ذهنی- شناختی، هیجانی و فیزیولوژیک هر فرد است. ما رفتار مغز را در آزمایشگاه نقشه برداری مغز برای کاربردهای تشخیصی و درمانی در کلینیک استفاده می کنیم.

روش‌های متفاوتی جهت اطمینان از سلامت مغز وجود دارد که در مجموع به این روش ها «تصویربرداری مغز» گفته می شود. نقشه مغزی (qEEG) یکی از روش‌های تصویربرداری مغز است که علاوه بر دقت تشخیصی بالا، اجرای آسان و ارزان قیمت‌تری نسبت به سایر روش ها دارد.

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از همکاران ملی گروه آتیه درخشان ذهن است.

ادامه مطالب

کلینیک آتیه از بدو تاسیس به موازات خدمات درمانی و تشخیصی خود در آزمایشگاه نقشه برداری مغز از نقشۀ مغزی برای تشخیص دقیق تر و تعیین پروتکل هایِ درمانی با حداقل آزمون و خطا، بهره برده است. این امر مهمترین ویژگی ای است که کیفیت خدمات تکنولوژیک (مثل نوروفیدبک، tDCS، TMS و …) را در مرکز آتیه از سایر مراکز درمانی متمایز می نماید:

 • تشخیص مبتنی بر نقشۀ مغزی در آزمایشگاه نقشه برداری مغز در کنار مصاحبۀ بالینی و انجام تست های هیجانی- رفتاری- شناختی دقیق ترین و جامع ترین تشخیص برای انواع مشکلات روانشناختی از جمله اختلال نقص توجه- بیش فعالی، افسردگی، وسواس و … خواهد بود.
 • مرکز آتیه همواره پیشتاز کیفیت در درمان های تکنولوژیک از جمله نوروفیدبک، TMS، tDCS و … بوده است. یکی از دلایل آن تعیین پروتکل برای این تکنولوژی ها از طریق نقشۀ مغزی بوده است. مسلما معتبرترین روش برای تعیین پروتکل در درمان های تحریکی و تنظیمی مغز استفاده از ابزاری برای بررسی مستقیم مغز است تا آزمون و خطا را به حداق برساند.
 • پس از تشخیص دقیق و تعیین پروتکل درمانی، همواره نیاز به بررسی ریزترین تغییرات درمان است. مرکز آتیه مستقیما در آزمایشگاه نقشه برداری مغز به شما می گوید درمان مورد استفادۀ شما (دارو، روان درمانی، TMS، نوروفیدبک و …) چقدر برای شما موثر بوده است.

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

ارتباط مستمر و مشاورۀ علمی با برجسته ترین متخصصان حوزۀ تصویربرداری مغز کمک شایانی به پیشتاز بودن کلینیک آتیه در فعالیت های علمی و پژوهشی اش در این حوزه کرده است.

 

آزمایشگاه نقشه برداری مغزی

خدمات

 • ثبت مغزی در حالت استراحت
 • ثبت مغزی در حالت فعالیت (ERP)
 • تحلیل ثبت مغزی بر مبنای پایگاه دادۀ Neuroguide
 • تحلیل ثبت مغزی بر مبنای پایگاه دادۀ HBimed
 • مشاورۀ درمانی (تعیین پروتکل درمان/ مشاورۀ دارویی)

نقشه مغزی چیست؟

مغز انسان یک مجموعۀ پیچیده است که از میلیون ها سلول به نام نورون تشکیل شده. نورون ها اطلاعات مختلف را در مغز جابجا می کنند. جنس این اطلاعات تکانه های الکتریکی ای است که امواج مغزی را ایجاد می کنند. نقشۀ مغزی ابزاری معتبر برای ارزیابی امواج مغزی و شناسایی فرصت هایی برای ارتقای عملکرد مغز است. نقشۀ مغزی در حقیقت دریچه ای رو به نحوۀ کارکرد مغز برای ما باز می کند. زمانی که نقشۀ مغزی تحلیل می شود، درک ما از نقاط قوت و ضعف فرد، و همچنین راه های درمان یا ارتقای مهارت های او، عمیق تر و دقیق تر می شود.

در ثبت نقشۀ مغزی، با استفاده از ۱۹ الکترود که بر اساس سیستم بین‌المللی ۲۰-۱۰ روی جمجمه قرار می‌گیرند، وضعیت امواج مغزی در نقاط مختلف مغز اندازه گیری می شود.

شیوه نقشه برداری مغز

ادامه مطالب

در آزمایشگاه نقشه برداری مغز امواج ثبت شده را با استفاده از شیوه‌های محاسباتی کامپیوتری، پردازش کرده و وضعیت امواج مغزی را در هر یک از مناطق آن، در قالب اشکال و نمودارهای قابل تفسیر به نمایش می‌گذارد. بسته به نرم افزار مورد استفاده این نمودارها ظاهری متفاوت خواهند داشت.

نمونه ای از نتایج حاصل از نقشه برداری :

نتیجه نقشه برداری مغز

نتیجه نقشه برداری مغز

نتیجه نقشه برداری مغزنتیجه نقشه برداری مغز

Spectral data: eyes opened (6:28)

Frequency: 4.39 Hz

Graph of the independent component of this activity:

sLORETA localization Brodman area 5 (Postcentral Gyrus, Parietal Lobe)

نتیجه نقشه برداری مغزنتیجه نقشه برداری مغزBrodmann area 5: In this area the inner picture of our body is represented. BA 5 is active during tactile object recognition. The posterior-parietal associative cortex is formed by BA 5 together with BA 7 and 40, and is responsible for the integration of visual, auditory and vestibular information, enabling the localize of objects in space. This spacial perception is the basis for directed eye, hand and body movements.

نتیجه نقشه برداری مغزنتیجه نقشه برداری مغز

 

 

 

 

همچنین با تعیین میزان ارتباط یک موج مغزی در یک ناحیه معین، با امواجی که در محل دیگری قرار دارند، ارتباط و هماهنگی بخش‌های مختلف مغز را نشان می‌دهد. یک چالش موجود در ثبت امواج مغزی، نویزها هستند. نویز به مجموعه امواجی اشاره دارد که منشاء آن‌ها مغز نیست و از منابع محیطی یا سایر اندام‌های بدن، مانند قلب و عضلات سرچشمه می‌گیرند. دستگاه‌های به کار رفته در آزمایشگاه مغز آتیه با دقت و کیفیت بالا، قابلیت تمیز امواج مغزی را از انواع نویز دارد.

در یک دسته‌بندی کلی، ثبت امواج مغزی در دو حالت زیر انجام می‌گیرد:

 • استراحت (Spontaneous EEG)
 • فعالیت (Event Related Potential / ERP)

ثبت در حالت استراحت، روش رایج و آسان‌تر است. روش دیگر که پاسخ بسیاری از سوالات بدون جواب حوزه تصویربرداری مغز را پاسخ داد، ثبت رفتار مغز در واکنش به یک محرک است. این شیوه، ثبت پتانسیل وابسته به رویداد (ERP) نامیده می‌شود. در ارزیابی‌های جامع در آزمایشگاه نقشه برداری مغز آتیه، کارکرد مغز مراجعان هم در حالت استراحت (شامل مراحل چشم باز و چشم بسته) و هم در حالت فعالیت مغز (ERP) ثبت می‌شود تا بهترین تصویر از چگونگی فعالیت مغز، به دست آید. نکته حائز اهمیت در تفسیر نقشه مغزی این است که تنها پس از ثبت امواج مغزی در حالت استراحت و فعالیت، متخصصان می‌توانند در مورد ویژگی‌های شناختی، رفتاری و هیجانی مراجعان اظهار نظر کنند. متخصصان بالینی با استناد به شیوه‌های گوناگون ثبت امواج مغزی، می‌توانند:

 1. احتمال بروز برخی مشکلات روانی در آینده را پیش‌بینی کنند،
 2. به تشخیص‌های دقیق‌تری در مورد اختلالات روانی برسند،
 3. با دقت بالایی درمان‌های مناسب‌تر را پیشنهاد دهند،
 4. با حداقل آزمون و خطا، دارو تجویز کنند،
 5. پروتکل‌های درمان با دستگاه‌هایی مانند نوروفیدبک، tDCS و TMS را تعیین کنند،
 6. و همچنین به نظارت نتایج درمان و پروتکل‌های پیشنهادی خود بپردازند.

سوالات رايج

چرا ارزیابی با qEEG لازم است؟
آیا ارزیابی با qEEG عوارضی هم دارد؟
چه اتفاقی در طول ثبت qEEG می افتد؟
مراحل ثبت qEEG چه قدر زمان می برد؟
آیا قبل از مراجعه به کلینیک و انجام qEEG نیاز است کاری انجام دهم؟
چه مدت طول می کشد تا نتیجه ارزیابی ام آماده شود؟
چرا ارزیابی با qEEG لازم است؟

پیش از آنکه بخواهیم در مورد مشکلات عصب شناختی مراجعان و یا ارتقاء توانمندی های ذهنی آن‌ ها تصمیم گیری کنیم، لازم است بدانیم که چه فعل و انفعالاتی در مغزشان در حال رخ دادن است.

این امر به وسیله اندازه گیری و تحلیل فعالیت الکتریکی سلول های مغزی یا همان نورون ها در آزمایشگاه نقشه برداری مغز محقق می شود.

این انرژی الکتریکی که طی qEEGضبط و ثبت می شود، ناشی از جریان های الکتریکی ضعیفی است که در هنگام انتقال پیام های مغزی تولید می شود. از qEEG در تشخیص ناهنجاری های مغزی و اختلالات روانپزشکی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده اند که تکنولوژی qEEG همانند دیگر ابزارهای تشخیصی معمول، از دقت و اعتبار زیادی برخوردار است.

آیا ارزیابی با qEEG عوارضی هم دارد؟

بسیار بعید است، زیرا ثبت کننده های جریان الکتریکی خروجی از مغز بر روی پوست سر شما متصل می شوند و هیچ چیزی در طول این فرایند به درون مغزتان وارد نمی شود. با این حال، قرارگیری کلاه مخصوص ثبت qEEG روی سرتان ممکن است کمی تنگ باشد و احساس ناخوشایندی را ایجاد کند. همچنین در این هنگام کمی ژل مخصوص به موهایتان زده می شود که پس از مراحل ثبت باید شسته شود.

چه اتفاقی در طول ثبت qEEG می افتد؟

مغز هر کس منحصر به فرد است. بنابراین فعالیت نورونی یک شخص با شخص دیگر متفاوت است. به کمک qEEG می توانیم به صورت انحصاری ساز و کار مغز مراجعان را تجزیه و تحلیل کنیم. درمانگران از نتایج بررسی ها برای شناسایی دقیق نشانه های بیماری و طرح ریزی اهداف درمانی بهره می برند. ارزیابی به وسیله qEEG یک گام ضروری در مسیر شناخت مغز افراد و برنامه ریزی درمانی متناسب با شرایطشان است.

لطفاً توجه داشته باشید که ما هیچگونه ادعایی جهت تشخیص و درمان تمام ناهنجاری های مغزی و بیماری های روانپزشکی نداریم، بلکه تنها تفسیرهای برگرفته از ارزیابی های شما را ارائه و پیشنهاد می دهیم که کدام راه حل درمانی در اصلاح مشکلات شما مفیدتر واقع خواهد شد.
مراحل ثبت qEEG چه قدر زمان می برد؟

این جلسات به طور معمول بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه زمان نیاز دارند.

آیا قبل از مراجعه به کلینیک و انجام qEEG نیاز است کاری انجام دهم؟

لطفاً ۲۴ ساعت قبل از مراجعه از مصرف الکل و داروهای محرک خودداری کنید،‌ همچنین در روزی که تشریف می آورید مصرف کافئین را به حداقل برسانید.

لطفاً در شب قبل از مراجعه به آزمایشگاه نقشه برداری مغز به اندازه کافی استراحت کنید.

لطفاً تمام داروهای مصرفیتان را پیش از شروع ارزیابی به متخصصان ما اطلاع دهید.

لطفاً به منظور تسهیل ارتباط سنسورها با پوست سرتان، با موهای خشک و تمیز مراجعه کنید. همچنین از مصرف محصولات مراقبت از مو مثل نرم کننده ها و انواع ژل ها خودداری کنید.

لطفاً زمان لازم برای رسیدن به کلینیک را در نظر بگیرید، به طوری که استرسی از ترافیک و تأخیرهای احتمالی نداشته باشید.

چه مدت طول می کشد تا نتیجه ارزیابی ام آماده شود؟

مدت زمان تحلیل و نوشتن گزارش بین ۳ تا ۷ روز کاری خواهد بود. در مواردی که ثبت نیازمند تکرار باشد یا در موارد دشوارِ تشخیصی که نیاز به مشورت با متخصصان داخلی یا خارجی باشد، این زمان ممکن است افزایش یابد.

همكاری با ما

ویدیوهای مرتبط با کلینیک

اخبار مرتبط با کلینیک

کلینیک های دیگر

فهرست