اوتیسم، یک ناتوانی نیست،

یک توانایی

متمایز است.

شروع آزمون

آزمون

بسیاری از آزمون‌هایی که برای سنجش وضعیت روانی افراد طراحی شده‌اند، معمولاً توانمندی بیشتری در تشخیص اختلال‌های روانی در بزرگسالی دارند. از این رو دستیابی به پرسشنامه‌ای که بتواند اختلال‌های فراگیر رشد همانند اوتیسم را با سرعتی بیشتر و در سنین پایین‌تر تشخیص دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ضرورت، ریشه‌گرفته در ویژگی‌های منحصر به فرد اختلال‌های طیف اوتیسم یا درخودماندگی است. هر چه تشخیص اوتیسم زودتر انجام گیرد، می‌توان راهکارهای بهتری را برای مداخله درمانی مناسب و کاهش علایم آن به کار بست.
در پرسشنامه‌ای که در اختیار شما قرار گرفته است، با پاسخ دادن به ۱۰ سؤال کلیدی که اغلب نشانه‌های بارز اوتیسم را پوشش می‌دهد، می‌توان به صورت اولیه، به غربالگری کودکان پرداخت. امتیاز این پرسشنامه در آن است که با پاسخ دقیق والدین، توانایی تفکیک موارد مشکوک را داراست.

اوتیسم چیست؟

اختلال‌های طیف اوتیسم (ASD) مجموعه‌ای از اختلال‌های عصبی و رشدی هستند که با نابهنجاری‌های اجتماعی، ارتباطی، حسی، رفتاری و شناختی و همچنین الگو‌های رفتاری یا فعالیت‌های محدود و تکراری شناخته می‌شوند. کودکان دارای اوتیسم تا حدود یک سالگی مانند سایر کودکان هستند؛ اما تا پیش از سه سالگی، تغییراتی در رفتار آنان ایجاد می‌شود که رفته رفته نگرانی‌های والدین را برمی‌انگیزد. با توجه به آن‌که دلایل بروز اوتیسم کاملاً زیستی است، نمی‌توان مانع از آن شد. با این حال، هر چقدر که اوتیسم را زودتر تشخیص بدهیم، می‌توانیم از راهکارهایی استفاده کنیم که به صورت نسبتاً کارآمدی، منجر به کاهش مشکلات فردی و خانوادگی کودکان دارای اوتیسم می‌شود.
برای مطالعه بیشتر پیرامون اوتیسم، کلیک کنید.

تشخیص اختلال روانی با استفاده از نقشه مغزی (qEEG)

در مطالعه‌ای به رهبری پژوهشگران روس، نتایج ثبت نقشه مغزی یا همان qEEG مراجعان دارای اوتیسم، با یک پایگاه داده، مقایسه شده است. پایگاه داده، مجموعه‌ای از نقشه‌های مغزی افرادی است که هیچ گونه اختلال یا نابهنجاری شاخصی در آنان، تشخیص داده نشده است. هنگامی که نقشه مغزی یک مراجع را نسبت به پایگاه داده می‌سنجیم، در واقع به دنبال یافتن تفاوت‌های امواج مغزی مراجع خود با سایر افراد سالم هستیم. دومین هدف این پژوهش، «محاسبه طیف فراوانی وزنی فرکانس‌های مغزی» بوده است؟! به عبارت ساده‌تر، این پژوهشگران به دنبال یافتن امواج مغزی معینی در مراجعان بودند تا به کمک آن، یک شاخص جدید، برای بررسی وضعیت روانی افراد، تعریف کنند. انگیختگی، کلیدواژه این قسمت از پژوهش نادا پاپ-جوردانووآ، پژوهشگر ارشد بررسی نقشه‌های مغزی کودکان دارای اوتیسم بوده است. انگیختگی یک عبارت تخصصی در روانشناسی است که برای توصیف میزان آمادگی فرد برای واکنش نشان دادن به محرک‌های بیرونی، از آن استفاده می‌شود.

آیا می‌توان ردپای اوتیسم یا درخودماندگی را در qEEG یافت؟

نتایج ثبت نقشه مغزی مراجعان دارای اوتیسم، حاکی از فعالیت افزایش یافته امواج دلتا و تتا در نواحی پیشانی مغز بود. تغییرات در الگوهای qEEG، حاکی از «یک همبستگی غیرخطی با فرآیندهای رسشی» بوده است. این بدان معنی است که مغز یک کودک دارای اوتیسم، به پختگی کامل در مجموعه‌ای از نواحی مغز، دست نمی‌یابد. امواج ثبت شده در ناحیه CZ (در تصویر زیر علامت خورده است) اعدادی را نشان می‌داد که به طور قابل توجهی، پایین‌تر از حد نرمال و حاکی از انگیختگی پایین است.

qEEG-Autism

تصویر بالا، میانگین فعالیت مغز کودکان دارای اوتیسم است. همانطور که می‌بینید، فعالیت امواج دلتا و تتا با رنگ قرمز نشان داده شده است. رنگ قرمز در تفسیر qEEG به معنای فعالیت زیاد است. ناحیه‌ای که با دایره قرمز رنگ نشان داده شده است، CZ یا نقطه میانی مغز (در صورت داشتن دیدی از بالا) می‌باشد.
برای مطالعه بیشتر پیرامون نقشه مغزی، کلیک کنید.

آیا درمانی برای اوتیسم وجود دارد؟

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که اساس اختلال‌های طیف اوتیسم در ارتباط‌های عصبی نابهنجار است. مغز انسان، میلیاردها نورون یا سلول عصبی دارد. آنچه که توانایی‌های مغز انسان را پیچیده و در حد داشتن قدرت تفکر، حافظه، حل مسئله و سایر توانمندی‌های سطح بالای مغز می‌رساند، ناشی از ارتباط‌های نورونی پیچیده است. نوروفیدبک شیوه‌ای غیرتهاجمی (بدون نیاز به جراحی) است، که بر ارتقا و بهبود ارتباط‌های نورونی مغز انسان، تمرکز دارد. در این شیوه با استفاده از آنچه از فعالیت مغز مراجع دیده می‌شود، به او می‌آموزند که یکسری ارتباط‌های عصبی را تقویت و یا یک سری دیگر را تغییر مسیر دهد. با توجه به گزارش منتشر شده از مطالعه پژوهشگران روس، به نظر می‌رسد که نوروفیدبک توانایی تغییر ارتباط‌های عصبی ناسالم مغز کودکان دارای اوتیسم را دارد. این به شرطی است که اطلاعات دقیقی که از نقشه مغزی آنان به دست می‌آید، در شیوه به کارگیری نوروفیدبک، رعایت شود.
برای مطالعه بیشتر پیرامون نوروفیدبک، کلیک کنید.