بازدید علمی دانشجویان دانشگاه الزهرا از مرکز آتیه درخشان ذهن

بازدید علمی دانشجویان دانشگاه الزهرا از مرکز آتیه درخشان ذهن

در آخرین روز از فروردین سال جاری، گروهی از دانشجویان علاقه‌مند به علوم اعصاب بالینی و تکنولوژی‌های پیشرفته تشخیصی و درمانی، از بخش‌های مختلف کلینیک آتیه درخشان ذهن بازدید به عمل آوردند. در سال‌های اخیر، کلینیک آتیه درخشان ذهن همسو با سیاست‌های نوین بهبود و ارتقاء سلامت روان در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و سوییس، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است. از جمله آن‌ها می‌توان به TMS، tDCS، qEEG، نوروفیدبک و بیوفیدبک اشاره کرد. پیرو همین مسأله، کلینیک آتیه درخشان ذهن یکی از پیشروترین مراکز کشور در زمینه به کارگیری qEEG یا همان نقشه مغزی به شمار می‌رود. در حال حاضر، دو شرکت Applied Neuroscience و HBimed در زمینه ساخت دیتابیس نرمال نوار مغزی (EEG) در دنیا در حال فعالیت هستند. همچنین کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن، تنها شرکت ایرانی دارای پایگاه داده شرکت HBimed است. از سال ۲۰۱۳ میلادی اولین همکاری گروه آتیه درخشان ذهن با HBimed شکل گرفت و تاکنون فعالیت‌های علمی و پژوهشی مشترکمان با آن‌ها ادامه پیدا کرده است. HBimed یک شرکت سوئیسی است که تنها دارنده پایگاه داده ERP (پتانسیل وابسته به رویداد) در دنیا است. دانشجویان رشته روان‌شناسی دانشگاه الزهرا پس از مشاهده و آشنایی با روش کار این ابزارهای نوین، در یک جمع دوستانه به بحث و تبادل نظر با مدیران کلینیک‌ها پرداختند.

 

به گزارش ‌وب‌سایت رسمی دانشگاه الزهرا، در فروردین سال جاری این دانشگاه موفق شد در نخستین رتبه بندی «اثرگذاری» موسسه تایمز (University Impact Ranking) بین ۴۶۰ دانشگاه جهان رتبه بین ۳۰۰–۲۰۱ دانشگاه برتر جهان را به خودش اختصاص دهد. این رتبه بندی به ارزیابی اثرگذاری اجتماعی و اقتصادی دانشگاه‌ها در تحقق اهداف ۱۷ گانه توسعه‌ی پایدار سازمان ملل متحد می‌پردازد. طبق رتبه‌بندی اعلام شده، دانشگاه الزهرا بعد از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه دوم دانشگاه‌های کشور قرار گرفت. در این رتبه‌بندی مجموعاً ۱۲ دانشگاه از ایران لیست شده‌اند.

یکی از محبوب‌ترین تکنولوژی‌ها در بین دانشجویان TMS یا همان روش تحریک مغناطیسی مغز است. در زمانی که درمان‌های متداول برای درمان بدون عوارض افسردگی، یکی از پس از دیگری شکست می‌خوردند، TMS به عنوان درمانی نوظهور و غیرتهاجمی مورد تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا واقع شد. از آن زمان تا کنون بیش از ده سال می‌گذرد و در این مدت TMS به عنوان ابزاری محبوب و کارآمد بین روان‌پزشکان شناخته شده است. در حال حاضر TMS نوآورانه‌ترین روش درمان افسردگی‌ مقاوم در سراسر جهان به شمار می‌آید. هم‌اکنون دارودرمانی خط اول مبارزه با افسردگی‌های مقاوم است، اما انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک، TMS‌ به عنوان خط اول درمان تجویز ‌شود.

 

 

در این میان، کوچک بودن اندازه tDCS در عین آثار ماندگار درمانی‌اش برای علاقه‌‌مندان قابل توجه است. به وسیله این دستگاه کوچک و قابل حمل، یک جریان مستقیم و ضعیف در حد ۱ تا ۲ میلی‌‌آمپر از طریق الکترودها به مغز وارد می‌شود. تمام فرآیند کار با tDCS بدون بی‌هوشی و جراحی انجام می‌شود. در واقع فقط لازم است که همانند تصویر، الکترودها به پوست سر و صورت متصل شوند. این جریان الکتریکی ضعیف که توسط فرد احساس نمی‌شود، باعث تغییر فعالیت نورون‌های مغزی می‌شود که به تبع آن تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز دستخوش تغییر می‌گردد.

کلینیک آتیه درخشان ذهن همواره تلاش داشته است تا از ظرفیت‌های بی‌شمار دانشجویان در بخش‌های مختلف تشخیصی، درمانی، پژوهشی و آموزشی بهره کامل را ببرد. در همین راستا امیدواریم تا در آینده و با افزایش اینگونه بازدیدهای علمی، شاهد همکاری‌های روزافزون در این حیطه‌ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

کلینیک‌های آتیه

فهرست