برگزاری ژورنال کلاب در زمینه روش‌های درمانی TMS در مرکز آتیه درخشان ذهن

به گزارش روابط عمومی گروه آتیه درخشان ذهن، در روز پنجم اردیبهشت‌ ماه سال جاری، جلسه‌ای در زمینه معرفی و بررسی روش‌های درمانی تکنولو‌ژی TMS در این مرکز برگزار شد. در این جلسه، خانم مهسا احدیانی درمانگر TMS  کلینیک خلق آتیه درخشان ذهن، مقاله‌ Evidence-based guidelines on therapeutic use of repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) را ارائه و پیرامون آن بحث و تبادل‌نظر کردند. سرکار خانم کیایی مدیر کلینیک خلق و سرکار خانم دکتر غلامعلی‌نژاد مدیر بخش نقشه مغزی آتیه درخشان ذهن، از جمله حاضران در این جلسه بودند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، در یک پژوهش ۳۰۱ بيمار مبتلا به افسردگي حاد که به داروهاي ضد افسردگي پاسخ نداده بودند، شرکت کردند. نيمي از بيماران شرکت‌کننده از TMS به مدت پنج نوبت در هفته و هر بار به مدت ۳۵ دقيقه استفاده کردند. طول دوره درمان بين چهار تا شش هفته در نظر گرفته شد. باقي بيماران نيز از داروهاي معمول و رايج ضد افسردگي استفاده کردند و اين در حالي بود که افراد از نوع داروي مصرفي خود آگاهي نداشتند.

اين پژوهشگران با ارائه نتايج تحقيقات خود در مجله روانپزشکي بيولوژيکال اظهار داشتند كه ميزان پاسخ و بهبودي در ميان مصرف کنندگان TMS نسبت به بيماراني که از داروهاي رايج استفاده مي کردند، دو برابر بود. پس از شش هفته پژوهش ۱۴ تا ۱۷ درصد از بيماران که با استفاده از TMS درمان شده بودند، بهبود يافتند. در حالي که اين ميزان در گروه مصرف کننده داروهاي رايج پنج تا هشت درصد بود.

دکتر اريردون دراين باره گفت: پيش بيني مي‌شود روند تسکين و بهبودي در ميان جمعيتي که به داروهاي ضد افسردگي مقاومت کمتري نشان مي دهند، باشد. TMS يک روند غيرتهاجمي است که در بخش بيماران سرپايي استفاده مي شود. TMS به هيچ گونه بي حسي نياز ندارد. در طول جلسه درماني که ۳۰ تا ۴۵ دقيقه به طول مي‌انجامد بيمار بر روي يک صندلي مخصوص به حالت خوابيده قرار مي‌گيرد درحالي که در اين زمان يک وسيله مخصوص مارپيچي ميدان مغناطيسي را در خارج از بدن ايجاد مي‌کند. اين ميدان مغناطيسي باعث القاء جريان الکتريکي در ناحيه‌اي از مغز مي‌شود که انتظار مي‌رود در تنظيم خلق و خو نقش داشته باشد. درمان‌ها به طور معمول در پنج نوبت در هفته صورت مي‌پذيرد.

به گفته دکتر اريردون، بيماران براي بهبودي معمولا به حداقل ۱۰ جلسه درمان نياز دارند که هر کدام از اين جلسات تقريبا ۳۰ دقيقه به طول مي‌انجامد. وي اظهار داشت: درمان با TMS يک درمان ايمن و بي خطر است که مزاياي بسياري را با خود به همراه مي آورد و تنها عيب آن مدت زماني است که به درمان با TMS اختصاص داده مي‌شود.

همچنین به گزارش ایرنا، بر اساس تحقیقات تحریک مغناطیسی مغز به صورت غیرتهاجمی و مکرر، به ویژه تحریک با فرکانس بالا در همان قسمت مغز که دچار سکته شده، منجر به افزایش سرعت راه رفتن می شود. سالانه در حدود ۷۰۰ هزار نفر دچار سکته مغزی می‌شوند و حدود ۳۰ درصد از آن‌ها در طول شش ماه بعد از سکته نمی‌توانند به طور مستقل راه بروند. بازیابی توانایی راه رفتن، اولین اولویت توانبخشی بعد از وقوع سکته مغزی است، اما روش‌های کنونی در این زمینه محدودیت‌هایی دارند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

کلینیک‌های آتیه

فهرست