شرحی کوتاه بر کلینیک روانشناسی آتیه

در قرون گذشته روان شناسی آمیخته به فلسفه و بعضا سحر و جادو بوده است اما در صد سال گذشته با استفاده از روش های علمی و پیشرفت علوم پزشکی تمرکز بر سلامت روان و بهره وری انسان ها افزایش یافته است.طی این سال ها با استفاده از روش های تصویر برداری مغزی، پژوهش در حوزه روان شناسی و نوروساینس رشد چشمگیری داشته است. در همین راستا گروه آتیه درخشان ذهن از سال ۱۳۸۴ با مطالعات گسترده در حوزه نوروساینس و تکنولوژی های مرتبط از قبیل TMS، tDCS، نوروفیدبک، بیوفیدبک و QEEG فعالیت خود را آغاز کرد.

این خدمات تکنولوژیک در عرصه روان شناسی از سال ۱۹۶۰ در کشورهای توسعه یافته برای درمان اختلالات روان شناختی مورد استفاده قرار می گرفته است با این حال در داخل کشور شناختی از این نوآوری ها وجود نداشت.

در سال ۱۳۸۵ آتیه اقدام به خرید دستگاه های مورد نیاز خود در حوزه نوروساینس کرد. متخصصان گروه آتیه، با توجه به لزوم دانش بین رشته ای در علوم روان پزشکی، روان شناسی، کامپیوتر و نوروساینس برای بهره برداری از تکنولوژی های ذکر شده آموزش تکمیلی را گذرانده و روند عملیاتی – درمانی را آغاز کردند.

در سال ۱۳۸۶ از سوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مجوز تاسیس گروه آتیه صادر شد و از سال ۱۳۸۷ با توسعه فیزیکی، خدمات جامع تری عرضه شد و به مرور با استقبال بیشتر متخصصان و مردم رو به رو شد.

در سال ۱۳۸۹ به منظور تکمیل خدمات درمانی، تلاش شد با توجه به اهمیت سنین ۰ تا ۳ سال در سلامت روانی فرد، رویکرد جدیدی در گروه آتیه شکل گرفت که عبارت است از پرداختن به مراحل رشد و تکامل نوزادان از ابتدای تولد.

هم اکنون گروه آتیه درخشان ذهن، با خدمت رسانی تخصصی در کلینیک های تشخیص، آزمایشگاه روان سنجی، مشکلات رفتاری و هیجانی، تحول و تکامل، تحصیل، نوجوان و بلوغ، اختلالات اضطرابی، اختلالات خلقی، خانواده، اختلالات جنسی و کف لگن، چاقی و بیش خوری، صنعتی و سازمانی تلاش بر درمان و بهبود عملکرد مراجعان دارد.

اولین های مرکز

گروه آتیه درخشان ذهن در حوزه های زیادی اولین بوده است:

نخستین مرکزی که به صورت تخصصی نوروفیدبک را برای ارتقای عملکرد و کمک در درمان اختلالات بیش فعالی – نقص توجه به کار گرفت.

نخستین مرکزی که از QEEG در تشخیص نابهنجاری های مغزی ناشی از اختلال های روانپزشکی استفاده کرد.

نخستین مرکزی که دستگاه بیوفیدبک را برای کمک به درمان اختلالات اضطرابی به کار گرفت.

نخستین مرکزی که از دستگاه rTMS برای کاهش و درمان نشانه های اضطراب و افسردگی استفاده کرد.

نخستین مرکزی که از دستگاه tDCS برای ارتقا عملکرد شناختی و کاهش علائم اختلالات یادگیری و اتیسم استفاده کرد.

نخستین مرکزی که تشخیص درست و دقیق را سر لوحه خود قرار داده است و در کمیسیون تخصصی توسط یک گروه، متشکل از روانپزشک،روان شناس و روان سنج کار پیچیده تشخیص را انجام می دهد.

نخستین مرکزی که دغدغه ی خدمت رسانی تخصصی، با درمانگران مجزا و متخصص در حوزه های مختلف را داراست و متشکل از دوازده کلینیک مجزا و متمرکز در حوزه های تخصصی است.

شرح کوتاهی از کلینیک های تخصصی گروه آتیه

کلینیک تشخیص: در کلینیک تشخیص یک روان پزشک،روان شناس و روان سنج پس از شرح حال گیری از مراجع و در صورت نیاز انجام آزمون های تخصصی، تشخیص لازم را داده و به یکی از کلینیک های تخصصی ارجاع می دهند.

آزمایشگاه روانسنجی: در این آزمایشگاه روان سنج های آموزش دیده، آزمون هایی که کلینیک تشخیص و یا کلینیک های درمانی برای تشخیص بهتر نیاز دیدند را انجام و گزارش آن را به همراه تفسیر آزمون، به کمیسیون تشخیص ( کلینیک تشخیص) ارائه می دهد.

کلینیک رفتاری – هیجانی:

این کلینیک اختلالاتی نظیر اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، لجبازی و … را در بازه سنی ۰ تا ۱۱ سال مورد بررسی و درمان قرار می دهد.

کلینیک تحول و تکامل:

در این کلینیک در بازه سنی ۰ تا ۱۸ سال مشکلاتی نظیر اختلالات طیف اتیسم، اتیسم همراه با نقص توجه – بیش فعالی مورد بررسی و درمان قرار می گیرد.

کلینیک اختلالات اضطرابی،روان تنی و درد: در این کلینیک تلاش می شود اختلالات و مشکلاتی که مربوط به اضطراب هستند، در صورت نیاز دارو درمانی و روان درمانی، توسط خدمات تکنولوژیک، rTMS (تحریک الکتریکی مغز) و بیوفیدبک ( پسخوراند زیستی) بهبود یابد.

کلینیک اختلالات خلقی: در این کلینیک، اختلالاتی که مستقیما با خلق در ارتباط هستند، همچنین مشکلات و افسردگی های ناشی از ترک مواد بررسی و درمان می شوند. در کنار درمان های روان پزشکی و روانشناختی، از خدمت تکنولوژیک rTMS نیز برای درمان سود می برند..

کلینیک خانواده: در این کلینیک خدمت های متفاوتی نظیر مشاوره پیش از ازدواج، مشکلات زناشویی، مشکلات پیش آمده پس از خیانت و … توسط متخصصان ارائه می شود.

کلینیک نوجوان و بلوغ: این کلینیک منحصرا برای سن نوجوان، از دوازده سال تا هجده سال است. مسایلی نظیر بی انگیزگی های تحصیلی، اختلالات مختص این سن، گرایش به مواد مخدر، خودکشی و …

کلینیک اختلالات جنسی و کف لگن: در قسمت اختلالات جنسی، مشکلاتی مانند: واژینیسموس، زود انزالی، انحرافات جنسی و … و در قسمت کف لگن، بی اختیاری ادرار، درمان درد های لگنی و … صورت می گیرد.

کلینیک تحصیل: در این کلینیک تلاش بر ارتقای عملکرد تحصیلی افراد و درمان مشکلاتی نظیر بیش فعالی و اختلال یادگیری در دانش آموزان است.از خدمات تکنولوژیک همچون نوروفیدبک، tDCS به منظور ارتقای توجه و تمرکز در این کلینیک استفاده می شود.

کلینیک چاقی و بیش خوری: در این کلینیک تلاش می شود فرآیند های منفی مغزی که باعث افزایش وزن و بیش خوری می شوند کنترل و درمان شوند.

کلینیک صنعتی و سازمانی: این کلینیک به سازمان ها در افزایش بهره وری سازمانی، آزمون گیری و جای گیری صحیح کارمندان و مدیران در جای خود و کارگاه هایی برای ارتقای عملکرد و کاهش تنش در سازمان.

معاونت ها

دكتر رضا كاظمی

معاون پژوهش و مدیریت شعبه پاسداران
دکتری روانشناسی عمومی

دكتر آسیه رضایی نیاسر

معاون درمان
دانشجوی دکتری روانشناسی شناختی

فهرست