ماری‌جوانا: از دولت آمریکا تا خیابان‌های تهران

زمانی که باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا برای بهبود وضعیت اقتصادی کشورش ازمردم نظرخواهی خواسته بود، محبوب‌ترین پیشنهاد در بین نوجوانان و جوانان آمریکا،  فروش و مصرف قانونی ماری‌جوانا بود. آن‌ها تصور می‌کردند که ماری‌جوانا بی‌خطر است، اما آیا واقعاً همین‌طور است؟

تأثیر ماری‌جوانا، وید یا همان گل بر روی افراد متفاوت است. برخی از اشخاص پس از مصرف احساس آرامش می‌کنند و از این جهت آن را دوست دارند. برخی دیگر دچار افکار بدبینانه می‌شوند. به عده‌ای هم کمک می‌کند تا گذر زمان را کندتر،‌ موسیقی را گوش‌نوازتر و طعم غذا را خوشمزه‌تر ادراک کنند. اما چیزی که همه مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا در مورد آن هم‌عقیده هستند، اثر آن بر روی تغییر ادراک است.

اثرگذاری ماری‌جوانا در اشخاص به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله آنکه به چه میزانی مصرف شود، چه افرادی همراه مصرف‌کننده حضور داشته باشند، فرد در چه شرایط هیجانی قرار داشته باشد، با الکل یا مواد مخدر دیگر مصرف شود و در نهایت اینکه آیا تجربه مصرف قبلی برای او خوشایند بوده یا خیر؟

همانطور که می‌دانیم میزان خطرپذیری نوجوانان نسبت به میانسالان و سایر گروه‌های سنی بیشتر است. آن‌ها آسیب‌های مصرف ماری‌جوانا را کوچک می‌شمارند، ولی آیا درست فکر ‌می‌کنند؟ اگر معتقدیم که ماری‌جوانا ادراک و تصمیم‌گیری را مختل می‌کند، پس در رانندگی می‌تواند هزینه‌های زیادی را متحمل کند. از سوی دیگر پایین آمدن سطح قضاوت‌ در فرد مصرف‌کننده، زنگ خطری برای بروز رفتارهای جنسی پرخطر و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی نظیر ایذر است. با این حال مهم‌ترین عارضه ناشی از ماری‌جوانا کمبود انرژی است. به عبارت دقیق‌تر ماری‌جوانا مصرف‌کننده‌های خود را تنبل و کرخت می‌کند.

به نقل از اقتصاد آنلاین احسان به صورت روزانه گل مصرف می‌کند. او ۲۶ سال دارد و دارای شغل مناسب است. احسان در مورد تجربه‌اش می‌گوید: ‌«گل اصلاً توهم ندارد. فقط خطای دید است. من ماشین جلویی را می‌دیدم اما نمی‌توانستم تشخیص بدهم که چند نفرند. بعد با خنده از دوستم می‌پرسیدم کسی داخل آن ماشین هست؟ او هم این حالت من را تشدید می‌کرد، می‌گفت آره هست، نه نیست. چهار نفر هستند اصلاً یا دو نفر؟ نمی‌فهمیدیم چهار نفر هستند یا دو نفر. آدم نمی‌دیدم، سایه می‌دیدیم و تشخیص نمی‌دادیم. موادهای دیگر توهم دارند اما گل نه.» او ادامه می‌دهد: «اینا همه برآیند تغییر همان قوه ادراک است. این‌گونه نیست که دائم به چیزی بخندی. تو از یک زاویه دیگر می‌بینی، ازآن زاویه که می‌بینی اول می‌خندی بعد بیشتر می‌بینی بعد فکر می‌کنی بعد دوباره ممکن است بخندی. تمام لحظه‌هایش با هم متفاوت است. یک تایمی هست نمی‌توانی نخندی، یک تایمی هم هست که نمی‌توانی بخندی. تفاوت زیادی که با الکل دارد، این است که الکل هر حالت مزخرفی که داشته باشی را تشدید می‌کند ولی گل به نوعی آرام‌بخش به حساب می‌آید. بستگی به مصرف کننده نیز دارد.»

بر اساس نتایج مطالعات محققان در دانشگاه سلطنتی لندن، ماده مؤثر در ماری‌جوانا که کانابینوئید نام دارد، جسم پینه‌ای یا همان مسئول  ارتباط بین دو نیمکره مغز را از بین می‌برد. همچنین پژوهشگران در سال ۲۰۱۵ متوجه شدند که خطر ابتلا به بیماری‌های طیف روان‌پریشی نظیر اسکیزوفرنی، در مصرف‌کننده‌های ماری‌جوانا سه برابر بیشتر از افرادی است که هرگز مواد مخدر مصرف نکرده‌اند. در این رابطه پروفسور رابین موری، استاد تحقیقات روان‌پزشکی دانشگاه سلطنتی لندن به ما می‌گوید: «اکنون بر اساس دانسته‌هایمان با قطعیت می‌گوییم که با جلوگیری از مصرف شدید ماری‌جوانا، حداقل می‌شود از ۲۵ درصد موارد روان‌پریشی‌ بازداری کرد.»

در نهایت و پس از کشمکش‌های بسیار باراک اوباما این پیشنهاد را به دلایل قانونی رد کرد، چون بر این باور بود که مصرف ماری‌جوانا می‌تواند سهم عمده‌ای در بروز رفتار‌های مجرمانه داشته باشد. حال بازمی‌گردیم به سؤال اول: آیا ماری‌جوانا مضر است؟

نویسنده:محمد احمدوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

اخبار و رویدادها

کلینیک‌های آتیه

فهرست