مدیریت عود در افسردگی

مدیریت عود و جلوگیری از بازگشت بیماری در افسردگی و اختلالات خلقی

“عود” یا بازگشت بیماری زمانیست که علایم آزاردهنده باز می­گردند یا شدت پیدا می­کنند. خوشبختانه می­توانید کارهای زیادی برای جلوگیری از عود یا شدت یافتن علایم انجام دهید. هیچ کس نمی­تواند تضمین دهد که شما هیچ وقت دوباره حال بد را تجربه نخواهید کرد ولی می­توانید به دنبال علایم هشداردهنده­ی اولیه باشید، برنامه­ای برای کمک در شرایط سخت طراحی کنید و گامی در جهت مراقبت از خودتان و مدیریت برگشت اختلال افسردگی، بردارید. این قدم­ها ممکن است به شما کمک کند که پیش از تبدیل علایم به یک مشکل بزرگ، در خصوص کاهش تاثیرات منفی علایم افسردگی در زندگی روزمره­ی خود اقدام کنید.

اگر دارو مصرف می­کنید، دنبال کردن دستورات پزشکتان بسیار اهمیت دارد. با در نظر گرفتن عوامل خطر ممکن است شما نیاز به ادامه­ی مصرف داروهای خود تا چندین ماه یا بیشتر داشته باشید تا بیماریتان عود نکند. قطع زودهنگام مصرف داروها یکی از دلایل اصلی عود است. مانند زمانیکه شما برای درمان عفونت، آنتی بیوتیک مصرف می­کنید حتی طی چند روز رو به بهبودی نیز باید آنتی بیوتیک را تا یک الی دو هفته مصرف کنید تا از بازگشت عفونت جلوگیری کنید. در مورد داروهای سلامت روان نیز همینطور است. همچنین در خصوص تغییر برنامه­ی مصرف داروهای خود، مانند کاهش دوز مصرفی یا قطع مصرف حتما با پزشک خود صحبت کنید.

مطالعات نشان داده­اند که احتمال وقوع دوره­ی دوم افسردگی و یا هر اختلال روانی دیگر به میزان 50 درصد است و در صورتی که شما دو دوره یا بیشتر را در طول زندگی خود تجربه کرده باشید این احتمال افزایش می­یابد. اما خبر خوب این است که شما می­توانید در جهت کاهش ریسک بروز دوره­های بعدی اقدام کنید. در قدم اول، تکمیل برنامه­ی درمانی بسیار اهمیت دارد. به این معنی که یک دوره­ی کامل دارودرمانی و یک دوره­ی کامل جلسات روان درمانی را بگذرانید و همچنین دوره اصلی درمان TMS یا tDCS را تکمیل کنید. در قدم دوم، دقت به نشانه­های اختلالات خلقی جهت درخواست زودهنگام کمک اهمیت دارد. در واقع هدف اقدام کردن پیش از تاثیر جدی نشانه­ها بر زندگی شماست. با وجود اینکه شما تضمینی برای عدم تجربه­ی دوره­ی دیگری از افسردگی ندارید اما می­توانید کارهای زیادی برای کاهش احتمال بروز دوباره­ی آن انجام دهید.

ایجاد مهارت­ های مقابله­ ای سالم

بخش مهم مهارت­های مقابله­ای، سبک زندگی سالم است.عاداتی مثل تغذیه­ی خوب، ورزش منظم، خواب کافی و رعایت بهداشت خواب و تمرین ریلکسیشن می­تواند تاثیر قبل ملاحظه­ای در خلق و توانایی برخورد با چالش­ها داشته­ باشد و جلوی عود بیماری را بگیرد. به همین ترتیب، فعالیت­های ناسالم می­تواند مشکل خلقی را تشدید کند. هدف افزایش تداوم تغییرات سالم برای مدت طولانی حتی در طول زمان استرس است.

 

مهارت­های حل مسئله

مهارت­های حل مسئله نیز در زمان مقابله با یک موقعیت می­توانند مفید باشند. این یک رویکرد ساختاری برای کمک به فکر کردن منطقی به مشکلات و راه­حل­هاست. در این رویکرد شش گام بنیادی وجود دارد:

  • تعریف مسئله: علت و چگونگی به وجود آمدن مشکل را پیدا کنید.
  • تعیین اهداف: تصمیم بگیرید که می­خواهید راه حل شما به چه نتیجه­ای برسد. این که اهداف شما واقع­نگرانه و واقعی باشند بسیار اهمیت دارد.
  • فکر کردن به راه­حل­ها: هر راه حل ممکنی که به ذهنتان می­رسد یادداشت کنید. شما حتی می­توانید از دوستان یا عزیزانتان نظرشان را بپرسید.
  • بررسی معایب و مزایا: تعدادی از راه­حل­های ممکن را انتخاب کنید و نکات مثبت و منفی انتخاب­های خود را در نظر بگیرید.
  • انتخاب یک راه حل: به یاد داشته باشید این راه حل باید توصیف کننده­ی وظایف اشخاص مختلف و انتظارات شما باشد.
  • بررسی نتایج: بعد از عملی کردن برنامه­ی خود میزان مفید بودن آن را مطابق با انتظاراتتان بررسی کنید. در صورت عدم نتیجه به بررسی لزوم تغییر راه­حل یا شما پیشگیری رویکرد متفاوتی را بررسی کنید.

رعایت همه این موارد می تواند در مدیریت و جلوگیری از عود افسردگی به شما کمک کند.

در زمان بازگشت علایم مراجعه به دکتر روان شناس خود، فردی که جلسات زیادی را با او گذراندید، می تواند به شما کمک کند.

توجه داشته باشید که درمان یک روند است و در یک زمان مشخص به پایان نمی رسد. در نتیجه اگر شرایط شما به سمت بهبودی پیش رفت، ادامه درمان را به صورت جلسات هفتگی یا ماهانه ادامه دهید تا از عود علایم بیماری جلوگیری نمایید. ادامه جلسات روان درمانی می تواند به مدیریت عود بیماری، کمک کند.

 

مدیریت عود با TMS:

بازگشتن به الگوهای رفتاری نامناسب قبلی همواره خطری است که افراد را تهدید می کند چون در واقع این رفتارهای نامناسب اضطراب فرد را کاهش داده و منجر به سازگاری بالاتر در محیط می شود. بنابراین در چنین مواردی دوره های تثبیت اثرات درمانی (که معمولا پانزده جلسه است) اهمیت فراوانی دارد. به این منظور، جلساتی پس از اتمام دوره درمان TMS به منظور پیگیری روند درمان و پیشگیری از عود صورت می گیرد. این پیگیری ها به فاصله یک ماه، سه ماه و شش ماه پس از اتمام درمان انجام می شود و معمولا تمدید جلسات TMS به منظور جلوگیری از عود علائم به مراجعین توصیه می گردد. همچنین ادامه روان درمانی ( حتی یک بار در ماه )  و ارتباط مستمر با روان درمانگر و ارائه راهکارهایی از سمت وی، می تواند در جلوگیری از بازگشت علائم موثر باشد.

 

منبع : CANADIAN MENTAL HEALTH ASSOCIATION

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

اخبار و رویدادها

کلینیک‌های آتیه

فهرست