مراسم بزرگداشت مقام روانشناسان و مشاورین روز پنجشنبه 9 اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ در سالن کنفرانس آتیه برگزار شد. این مراسم به همراهی دکتر رستمی، مدیران کلینیک های آتیه و همچنین حضور افتخاری پرفسور جان لوک وانیه (روانکاو) از دانشگاه IUT of Nice Sophia-Antipolis فرانسه برگزار شد. در این نشست پس از ایراد سخنرانی دکتر دکتر رضا رستمی در مورد اهداف و روند درمانی آتیه و شروع کار کلینیک جدید در آتیه، آقای برزگری، مدیر کلینیک تازه تأسیس “نوجوان و بلوغ” آتیه به معرفی این کلینیک و اهداف و برنامه های آتی این مجموعه پرداخت. در انتها نیز جلسه با گفتمان صمیمانه ی حاضرین در خصوص مسائل روانشناسی ادامه یافت.
جان لوک وانیه که دانش آموخته ی دانشگاه سوربون فرانسه است و دوره ی تحلیل خود را در مکتب فروید پاریس گذرانده است، با تاکید بر اهمیت توجه به مسائل روانشناختی دوره ی نوجوانی؛ برنامه ریزی های آینده‌نگرانه ی آتیه را شایان تقدیر دانست. همچنین وی با تاکید بر لزوم دایر نمودن همچین مجموعه‌ی تخصصی برای کشوری که بیش از ۵۰ ٪ آن را افراد زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند، حرکت علمی و پویای آتیه را گام مهم و اساسی در جهت بهبود وضع سلامت روان جامعه ایرانی دانست.
“مسائل مربوط به نوجوانان مسائل مهم و حساسی اند؛ که تا کنون در ایران کمتر به آن پرداخته اند. ارزیابی و فهم مشکلات نوجوانان و در نهایت پیدا کردن بهترین راه حل مبتنی بر واقعیات در این دوره مسئله ای است که نیاز به کلینیک نوجوانی را در یک دپارتمان روانشناسی مهم می نماید و خشنودم از اینکه می بینم یک کلینیک مختص نوجوانان در آتیه تشکیل شده است.”
این استاد که تجربه ی درمانی در بیمارستان روانپزشکی در بیروت را نیز دارد متذکر شدند: “در سفرم به ایران و همچنین جلساتی که در دانشگاه تهران، شهید بهشتی و علوم بهزیستی و توانبخشی بهزیستی داشتم ۳ نکته مثبت و همسو در خصوص مسائل روانشناسی در ایران دریافتم؛ اول از همه دایر شدن کلینیک تخصصی نوجوانان در آتیه است. دومین موردی که توجه مرا جلب کرد؛ طرح جدید دکتر علی مظاهری در مورد روانشناسی ترافیک و مسائل حمل و نقل و ارتباط آن با روانشناسی بود که البته با توجه به میزان نرخ تلفات جانی در ایران جای تامل دارد. سومین مورد آن طرح راه‌اندازی مرکز اعتیاد نوجوانان است که توسط دکتر نیما قربانی مطرح شده بود.”
پرفسور وانیه در پاسخ به این سوال که آیا در فرانسه نیز کلینیک تخصصی نوجوانان وجود دارد؛ پاسخ دادند: “بیش از ۱۵ سال است که ما در فرانسه مرکزی به نام خانه‌ی نوجوان داریم. در این مرکز به مسائل نوجوانان مانند سوء مصرف دارو، اعتیاد، مسائل جنسی و دیگر اختلالات و مسائل روانشناختی نوجوانان پرداخته می شود. همچنین در این مرکز، والدین و نوجوانان به صورت جداگانه و گمنام وارد جلسات مصاحبه و درمان می شوند. روانپزشکان، روانشناسان و پزشکان متخصص با هزینه های پایین تر از مراکز خصوصی، در این حوزه با هم همکاری می کنند و ما شاهد موفقیت درمان در این مرکز هستیم.”
و به عنوان جمله ی پایانی عنوان کردند که:”ما باید بتوانیم نوجوانان را ورای آنچه خودشان می دانند بفهمیم.”
در پایان پس از اتمام این جلسه، پرفسور وانیه نشستی دیگر نیز با جمعی از دانشجویان دوره ی کارورزی آتیه از دانشگاه های تهران، ایران، شهید بهشتی، علامه و خوارزمی در سالن جلسات کلینیک آتیه داشتند. در این نشست، مباحثی با محوریت اهمیت درمان روانشناختی مطرح شد و در انتها به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.
سمیرا علی نژاد
واحد پژوهش آتیه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • حميد شريفيان
    مرداد ۷, ۱۳۹۶ ۲:۲۵ ب٫ظ

    اين مركز از مراكز بسيار مهمي است كه ميتواند نياز هاى روان درماني امروز جامعه را براورده كند. با شناخت بيشتر و اعتماد است كه مردم بايد به اينگونه مراكز مراجعه و از ذهنيت اشتباه دورى كردن و نگفتن مشكلات خود با پزشكان از ارامش در زندگي بر خوردار گردند. با تشكر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست