مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور آمریکا برگذار شد. این رقابت‌ها با هدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هر ساله در سطح جهانی برگزار می‌شود. این مسابقات در بیش از ۱۵۰ مرکز و ۳۰ کشور دنیا برگزار شده و برگزیدگان مسابقات کشوری، هر ساله در نقطه‌ای از دنیا گرد هم می‌آیند تا با یکدیگر به رقابت بپردازند. به این ترتیب بیش از ۳۰ هزار دانش‌آموز از سراسر دنیا هر ساله به رقابت می‌پردازند و اخبار آن مسابقات تحت پوشش گسترده خبری در سرتاسر دنیا قرار می‌گیرد. در ایران نیز این مسابقات در سطح ملی زیر نظر انجمن علوم اعصاب و ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برگزار می‌شود. ۲۲ آذر سال ۱۳۹۷ اولین مرحله از آزمون می‌باشد که دانش‌آموزان علاقه‌مند آماده برای مسابقات هستند و در اولین مرحله آن شرکت خواهند کرد. نفر اول مسابقات می‌تواند جواز حضور در مسابقات جهانی کره جنوبی سال ۲۰۱۸ را کسب کند و برای کسب افتخار راهی مسابقات شود. اما چه کسی می‌تواند در این مسابقات بهترین نتیجه را بگیرد؟ آیا صرف مطالعه کردن و خواندن کافی است؟ آیا آشنایی با سوالات دوره‌های قبل می‌تواند کمک‌کننده باشد؟ آیا لازم است تا دانش‌آموز در کنار مسائل آموزشی، موضوعات روانی و هیجانی او هم پوشش داده شود و کمک‌های لازم را دریافت کند؟ آیا می‌توان عملکرد این دانش‌آموزان پر تلاش را از سطح پایه‌ای که دارند، بیشتر کرد و آنها را به نهایت سطح آمادگی رساند؟ مرکز نوروساینس آتیه درخشان ذهن با بهره‌گیری از امکانات روز دنیا و استفاده از روش‌های کارآمد در ارتقا عملکرد افراد و با آموزش مدیریت عمل در شرایط مسابقه، عملکردی بهینه و نتیجه‌بخش را برای رقابت‌کنندگان می‌تواند به همراه داشته باشد. در ادامه برنامه مرکز در ارتقا عملکرد افراد شرح داده خواد شد.

آشنایی با تکنولوژی‌های نوین علوم اعصاب

یک فرصت عالی برای شما شرکت‌کنندگان در مسابقه Brain Bee فراهم شده است تا به طور رایگان با تکنولوژی‌های علوم اعصاب آشنا بشوید.

تکنولوژی‌هایی که به عملکرد مغز شما مرتبط است. شاید باورتان نشود که با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توانید عملکرد مغزتان را در حوزه‌های مختلف بهبود ببخشید و به طور مثال در درس،ورزش و … از دیگران سبقت بگیرید.

با شرکت در این کارگاه می‌توانید مسیری که می‌خواهید برای آینده خودتان رقم بزنید را با کیفیتی بهتر طی کنید.

پس با توجه به نوشته‌های بالا هزینه کردن ۳ ساعت از وقتتان برای شرکت در این کارگاه هزینه کمی به نظر میرسد!

در این کارگاه آموزشی در مورد روش‌های نوین علوم اعصاب( Neurofeedbackنوروفیدبک، Biofeedbackبیوفیدبک و تحریک الکتریکی مغز (tDCS) صحبت می‌شود. همچنین برای شرکت کنندگان محترم فرصت بازدید از دستگاه‌های این تکنولوژی‌ها فراهم شده است.

برای ثبت نام در کارگاه روی لینک کلیک کنید. برای بهره‌مندی از تخفیف ۱۰۰٪ هنگام ثبت‌نام از کد زیر استفاده نمایید.
کد تخفیف: brainbee

ارزیابی و سنجش اولیه

در این مرحله متخصصان حوزه روانشناسی و بهبود عملکرد با بهره‌گیری از ابزارهایی مانند نقشه مغزی (QEEG)، پرسشنامه‌ اضطراب و اندازه‌گیری ویژگی‌های فیزیولوژیک بدنی، آزمون پیشرفت تحصیلی وودکاک-جانسون، آزمون‌های کامپیوتری توجه، تمرکز، حافظه فعال و کارکردهای اجرایی، بررسی توانمندی هوشی و تعیین نقاط قوت دانش‌آموز در انواع هوش و آزمون استعداد، ارزیابی کامل و جامعی را در رابطه با توانایی‌های سطح پایه داوطلب در مسابقات تهیه می کند و با ارائه نیمرخی از این توانمندی‌ها نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز را تعیین می‌کند.

ابتدا با داشتن یک نقشه مغزی متخصص و ارزیاب می‌تواند تعیین کند که میزان توانایی داوطلب در توجه، تمرکز و یا کارکردهای اجرایی چگونه است. این ابزار قدرتمند به متخصص اجازه می‌دهد تا با مشاهده و بررسی امواج مختلف مغزی در نواحی قشر مخ مغز، ویژگی‌های مثبت و توانمندی‌های دانش‌آموز را تشخیص دهد و با تمرکز بر آنها و همچنین پوششش توانمندی‌هایی که نیاز به ارتقا دارد، مداخلات عصب‌شناختی مرتبط انجام شود. همچنین براساس این آزمون می‌توان تصمیم‌ گرفت تا مشخص کرد که برای ارتقا عملکرد داوطلب چه ناحیه‌ای از مغز باید عملکردش تغییر داده شود. بررسی و ارزیابی جامعی که با دقت بسیار بالا و کارآمدی قابل توجهی همراه است. آزمون‌های کامپیوتری به متخصص این امتیاز را می‌دهد تا مشخص شود که آیا فرد مورد نظر از نظر کارکردهای شناختی در چه بخش‌های ضعف و در چه بخش‌های قدرتمندتر است. در این بخش، متخصص با بررسی آزمون‌های کامپیوتری توجه و تمرکز، حافظه کاری و کارکردهای اجرایی می‌تواند در مورد توجه و دقت دانش‌آموز در مطالعه و مسابقه نظر دهد و میزان توانمندی دانش‌آموز در استفاده از حافظه‌اش را مشخص کند. همچنین می تواند با مشاهده آزمون‌های ارزیابی کارکردهای اجرایی توانمندی دانش‌آموز در حل مساله، برنامه‌ریزی، مدیریت زمان در طول مسابقه، خلاقیت و سرعت عمل را مشاهده کرد. با داشتن این نیمرخ از توانمندی‌های دانش‌آموز در توانایی‌های مختلف ذهنی، می‌توان مداخله‌ای را به کار برد تا هر نقاط قوت به درستی مشخص و پرورش داده شود. همه دانش‌آموزان و افرادی که در این مسابقات در سطح ملی و بین‌المللی شرکت می کنند، می‌دانند که سطح مسابقات به‌گونه‌ای است که رقابت بسیار سخت و نفس‌گیر است. درنتیجه نیاز است تا داوطلب از نهایت توانمندی خود استفاده کند و آنها را تا سطح عالی پرورش و ارتقا دهد. متخصصان مرکز آتیه با بهره‌گیری از ابزراهای سنجش سطح توانایی‌های دانش‌آموز، به او کمک می‌کنند تا از میزان توانمندی‌های خودش آگاه شده و برای مدیریت آن راهکارهای لازم را به کار گیرد. آزمون ارزیابی تحصیلی وودکاک-جانسون توانایی های تحصیلی و میزان قدرت یادگیری دانش‌آموز را می‌سنجد و کمک می‌کند تا روش‌های کارآمد در عملکرد بهینه دقیق مشخص شود. توانمندی دانش‌آموز در بخاطرسپاری مطالب چگونه است؟ در حل مسائل ریاضی چگونه عمل می‌کند؟ و ویژگی‌های دیگری که در مطالعه و آمادگی برای مسابقات ضروری است و نیاز است تا درست و متناسب با روش مطالعه داوطلب پرورش داده شود. از طریق تست‌های هوش و آزمون‌های استعداد می‌توان انواع توانمندی‌های هوشی دانش‌آموز را بررسی کرد و با داشتن نیمرخی از توانمندی‌ها و استعدادهایی که او دارد، برنامه‌ای جامع تدارک دید.

اقدامات مورد نیاز برای بهینه‌سازی و ارتقا عملکرد

برای داشتن نتیجه‌ای عالی و با بهترین سطح، لازم است تا تمرین‌هایی برای بهبود توانمندی‌های ذهنی انجام شود. بسیاری از دانش‌آموزان صرفا مطالعه می‌کنند و ساعات مطالعه‌ را بالا می‌برند. اما این کل راه نیست. برخی از دانش‌آموزان امکان دارد از روش‌های مطالعه مختلف و درست‌تری استفاده کنند. این تا حدودی توانمندی را بهبود می‌دهد اما این نیز همه راه نیست. در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و کشف روش‌های مختلف در پرورش و ارتقا عملکرد توانمندی‌های ذهنی و مغزی، روش‌هایی در اختیار متخصصان ارتقا عملکرد قرار گرفته است که از طریق آن می‌توانند توانمندی‌های ذهنی را ارتقا دهند و عملکرد بهینه‌ای را برای فرد به وجود آورند. این روش‌ها به فرد کمک می‌کنند تا بتواند پتانسیل‌های خود را کشف کند و قدرت و توانمندی‌های مغزیش را ارتقا دهد. این روش‌ها با تاثیرگذاری که روی نورون‌های مغزی دارند و اثرات مثبتی که بر عملکرد هماهنگ آنها می‌گذارند، روش‌های بدیع و بسیار کارامدی هستند که در ایران از طریق متخصصان مرکز آتیه امکان بهره‌وری از آنها میسر شده است. هر کدام از این روش ها با اثرات مثبتی که بر سلول‌های مغزی و اندام‌های بدن می‌گذارند باعث می‌شوند تا فرد بتواند از توانمندی‌های مغزیش بهترین استفاده را ببرد و با نهایت آمادگی در مسابقات حاضر شود. نوروفیدبک، تحریک جریان مستقیم فراجمجمه‌ای (tDCS)، بایوفیدبک، تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) و بازتوانی شناختی کامپیوتری (CRT) از جمله روش‌های پر کاربرد در حوزه ارتقا عملکرد بهینه هستند. نوروفیدبک و بایوفیدبک با بهره‌گیری از امواج مغزی و بدنی در مغز و بدن (مانند ضربان قلب، تنش عضلات محیطی، تغییرات ضربان قلب، تعریق بدن) توانایی بهبود توجه، تمرکز، حافظه، حل مساله و کاهش اضطراب را به همراه دارند. در tDCS از طریق دستگاه تحریک‌کننده مغزی جریانی ضعیف و ایمن وارد نقاط مغزی مورد نظر در مغز می‌شود و کارکردهای مغزی مانند حل مساله، توجه، تمرکز، حافظه، خلاقیت و کارکردهای اجرایی بهبود می‌یابد. اضطراب را نیز بخوبی می‌توان کنترل کرد. TMS به فرد کمک می‌کند تا بتواند بر سطح انرژی روانی خودش اثر مثبت بگذارد و با روحیه‌ای آماده و پر انرژیدر مسابقات حاضر شود. تمرینات بازتوانی شناختی کامپیوتری بخش اصلی از ارتقا عملکرد است که در سراسر دنیا از آنها در بهبود توانایی‌های توجه، تمرکز، حافظه، کنترل روی رفتار، حل مساله، بازداری رفتاری و مدیریت و برنامه‌ریزی ذهنی استفاده می‌شود. ارائه برنامه‌ای جامع و دقیق و با استفاده از این روش‌های بدیع و کاربردی در ارتقا عملکرد، در مرکز آتیه درخشان ذهن کاملا امکانپذیر و میسر است.

مرکز آتیه با استفاده از هر کدام از روش‌های ذکر شده در بالا و بهره‌گیری از تخصص و تجربه متخصصان برجسته روانشناسی و علوم اعصاب در حوزه ارتقا عملکرد کودکان، نوجوانان و بزرگسالان امکاناتی را برای دانش‌آموزان فراهم آورده است تا بتوانند زیر نظر این متخصصان و با استفاده از روش‌های بهبود توجه، تمرکز، حافظه، کارکردهای اجرایی، حل مساله، سازماندهی و برنامه‌ریزی، مدیریت زمان و سرعت عمل بهتر، کاهش سطح اضطراب در مسابقات و از طریق این روش‌های ارتقا عملکرد مغز، بهترین نتیجه را کسب کنند. این روش‌ها باعث می‌شود تا پتانسیل‌ها و استعدادهای هر فرد کشف شود و با بهترین روش برای آمادگی در مسابقات پرورش داده شوند. استفاده از این روش‌ها باعث می‌شود تا دانش‌آموزان با توانمندی‌های ذهنی و توانایی‌های مغزی در مسابقات آماده شوند که بهترین توجه، تمرکز، حافظه و حل مساله را داشته باشند و نتایج خوبی را بدست آورند. استفاده از این ابزارها و بکارگیری آنها در ارتقا عملکرد برای رسیدن به نتیجه عالی از ویژگی‌های برتر مرکز آتیه با ۱۱ سال تجربه در حوزه علوم اعصاب است.

چگونه بر اضطراب امتحان غلبه کنیم؟

بسیاری از کودکان پیش از امتحان با استرس و اضطراب مواجه می‌شوند. در واقع، درست است که مقدار کمی نگرانی در مورد امتحان می‌تواند باعث بهبود عملکرد کودک شود، اما اگر این استرس و پریشانی به اندازه‌ای زیاد شود که عملکرد کودک در جلسه امتحان را تحت تأثیر قرار دهد، آن را اضطراب امتحان می‌نامند.
زمانی که فرد در کلاس درس توجه کافی را داشته است، تمام تکالیفش را انجام می‌دهد، پیش از امتحان مطالعه کرده و آماده امتحان می‌شود، اما با شروع امتحان به قدری مضطرب می‌شود که حتی نمی‌تواند سوالات بسیار ساده را نیز پاسخ دهد، در این صورت اضطراب امتحان بر او غلبه کرده است.

آزمون اضطراب امتحان