paper97-05-13-3

مدت‌هاست درمان‌گران می‌دانند که مردان و زنان چالش‌های روانی را به صورت متفاوتی تجربه می کنند. حتی زمانی که روانشناسان بالینی راهنمای تشخیصی و آماری بیماری های روانی (DSM) را تدوین می‌کردند، توصیف بیماری‌ها را بر مبنای جنسیت قرار دادند. امروزه شواهد نشان می‌دهد که ممکن است درمانگران با نگاه جنسیتی متفاوتی که دارند، به مراجعان خود زیان برسانند.

در واقع هر چه که تحقیقات بیشتری در مورد تفاوت‌های جنسیتی در افسردگی و دیگر مشکلات روانی صورت می‌گیرد، نتیجه‌ی اجتناب ناپذیر این است که جنسیت بر هر جنبه‌ای از این اختلالات تاثیر می گذارد؛ از تجارب بیماران و علايم اختلالات تا پاسخ آن‌ها به داروها و دوره‌ای که اختلال در زندگی فرد حضور خواهد داشت.

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در دنیاست، اختلالی که بر طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به آن هستند و یا به عبارتی چهار درصد جمعیت بزرگسالان دنیا به این اختلال دچار هستند.

بارزترین تفاوت بین افسردگی زنان و مردان شیوع آن است

مطالعات روانشناسی در این مورد نشان می‌دهد که زنان دو برابر مردان به این اختلال دچار می شوند. در نتیجه، تحقیق بر روی افسردگی و جنسیت، اصولاً بر این تاکید داشته که چرا زنان نسبت به افسردگی مستعدتر هستند. این روزها روانشناسان پی به جنبه های دیگری از افسردگی در دوجنس برده‌اند و دریافته‌اند که یکی از مهم‌ترین این اختلاف‌ها تفاوت بین نشانه‌های افسردگی در زنان و مردان است.

 

تفاوت علایم افسردگی در زنان و مردان

در مورد زنان احساس اصلی در افسردگی، غمگینی است و برای مردان بیشتر به صورت خشم و بی قراری است و با بی پروایی همراه است. بیشتر ما، افسردگی مردان را با ناکامی و بی قراری عمومی اشتباه می گیریم و در نتیجه به فکر درمان نیستم و البته مردان نسبت به زنان، احتمال کمتری دارد که از متخصص کمک بگیرند و احتمال بیشتری دارد که خودکشی کنند. بنابر آمار مرکز کنترل بیماری ها، نسبت خودکشی مردان به زنان چهار به یک است و سؤال اساسی این است که آیا این تفاوت دلیل زیست شناختی دارد و یا دلیل فرهنگی.

برخی محققان بر این باورند که کنش شیمیایی افسردگی در مغز در مردان و زنان یکسان است، اما هنجارهای اجتماعی به مردان اجازه نمی‌دهد که غمگینی خود را نشان دهند. آن‌ها اغلب در نشان دادن علایم مشکلات خود با مشکل مواجه هستند. مثلاً به جای آنکه با خود بگویند که «من غمگین هستم» با خود می گویند «از من کاری برنمی‌آید و یا به مشاجره با همسر خود می‌پردازند.»

 

زنان به جستجوی کمک برمی‌آیند و مردان می میرند!

تست‌هایی برای افسردگی مردان وجود دارد و سطح افسردگی آن‌ها را با سؤالاتی که میزان بی‌قراری، ناکامی و پرخاشگری را اندازه می‌گیرد؛ چرا که آگاهی از این علایم و تفاوت آن‌ها در میان مردان و زنان بسیار حیاتی است. زنان نیز می‌توانند با مراجعه به متخصصان و کمک گرفتن از آن‌ها راه‌هایی برای متقاعد کردن شوهر افسرده خود بیابند؛ اما این مساله را نباید فراموش کرد که زنان و مردان از لحاظ زیستی با هم متفاوت هستند. شاید این تفاوت‌ها از جایی شروع می‌شود که مرد را مرد و زن را زن میسازد؛ یعنی هورمون ها. درک تاثیرات این هورمون‌ها بر مغز، تنها راهی است که این اطمینان را به وجود می آورد که هر فرد با توجه به جنس خود باید درمان‌های لازم را دریافت کند.

— به نقل از مجله‌ی جامعه، شماره ۶۸، صفحه ۱۱