خانم ف.ی، ۴۱ ساله و متأهل هستند. ایشان با علایم وسواس عملی و اضطراب شدید در حالی به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کردند که بعد از ۲۰ سال امتحان کردن درمان های مختلف، از بهبود وسواس عملی خود کاملا ناامید شده بودند. کلینیک تخصصی وسواس آتیه به این مراجع کمک کرد تا علایم وسواس و اضطراب خود را کنترل کرده و به روال عادی زندگی برگردد.

شرح حال مراجع مبتلا به وسواس عملی از زبان خود ایشان

از نوجوانی وسواس گرفتم و حدودا ۲۰ سال می شود که وسواس عملی دارم. وسواس من روی شستشو است. حمامم حدودا ۳ ساعت طول می کشد و چندین بار خودم را آب می کشم. هر بار که دستشویی می روم، پاهایم را تا زانو آب می کشم و دستشویی رفتنم حدود یک ربع طول می کشد. هر جایی که می روم بعد از آن همه لباس هایم را عوض می کنم و می شویم. ارتباطم با بقیه به خاطر وسواس هایی که دارم بسیار کم شده است.

همسرم از وسواس هایم خسته شده و ارتباطم با بچه ها نیز خوب نیست. به دلیل وسواس هایم نمی توام رابطه زناشویی بر قرار کنم و از زندگی زناشویی ام رضایت ندارم. مدام اضطراب و دلشوره دارم و از این وضعیت خسته شده ام. تا الان به روانپزشک های زیادی مراجعه کرده ام و داروهای زیادی برای درمان وسواس عملی مصرف کرده ام؛ اما بعد از گذشت مدتی، داروها بی تاثیر می شوند. تا این که یک روز که مشغول تماشای تلویزیون بودم، با کلینیک روانشناسی آتیه آشنا شدم و به امید بهبودی به کلینیک تخصصی اضطراب، وسواس و درد این مرکز مراجعه کردم.

پس از تکمیل یک آزمون کامپیوتری، وارد یک اتاق برای ارزیابی اولیه بالینی توسط روان شناس شدم. روانشناس سوالات زیادی از من پرسید و به صورت کلی من را مورد ارزیابی قرار داد. سابقه مشکلات فعلی و مراجعات قبلی من به روانپزشک و درمان های قبلی من و همه مشکلات من را مورد بررسی قرار داد. من در مورد مشکلاتی که داشتم با روان شناس صحبت کردم. شست و شوی زیاد و تکرار شونده در روز، چک کردن های شست و شو، وسواس نجس و پاکی، دلشوره و نگرانی، بی قراری زیاد، نقص تمرکز و انگیزه کم، رابطه جنسی بسیار کم و عدم رضایت از رابطه جنسی از مشکلات من بود. این علایم سال ها بود که من را آزار می داد و برای درمان وسواس خود، بارها به روانپزشک مراجعه کرده بودم و داروهای بسیاری مصرف می کردم.

بعد از ارزیابی روانشناس، وارد کمیسیون تشخیص آتیه شدم و در آن، توسط یک روانپزشک و روان شناس مورد ارزیابی قرار گرفتم. علاوه بر اینکه روان پزشک هم یکسری سوالات تکمیلی از من پرسید، بعد از جلسه برای تکمیل اطلاعات  تشخیص کامل تر، من را به بخش آزمایشگاه روان سنجی آتیه برای انجام یک سری آزمون فرستادند.

پس از انجام آزمون ییل براون، آزمون اضطراب بک و افسردگی بک، مجددا با نتایج آزمون ها پیش روانپزشک رفتم و با توجه به نتایج آزمون ها و مشکلات من که وسواس عملی، وسواس نجاست و پاکی، خلق پایین و افسردگی، انرژی پایین  احساس نا امیدی و بی انگیزگی بود، تشخیص اختلال وسواسی جبری برای من مطرح گردید.

بعد از ارزیابی در کمیسیون و انجام آزمونها، به کلینیک اضطراب، وسواس و درد آتیه ارجاع شدم و پس از ارزیابی مدیر کلینیک اضطراب، که همه درمان ها را برای من توضیح داد، جلسات درمانی TMS و روان درمانی، برایم شروع شد. با توجه به توضیحاتی که روان درمانگر برایم داد، روان درمانی از نوع شناختی رفتاری برایم انجام می شد.

در بین جلسات TMS، توسط مدیر کلینیک اضطراب، به منظور بررسی تاثیر درمان و در صورت نیاز اعمال تغییرات مورد ارزیابی قرار می گرفتم. همچنین اگر سوالی برایم پیش می آمد از درمانگر و یا مدیر کلینیک می توانستم بپرسم و مدیر را مجددا ملاقات کنم. همچنین، تست هایی را که در جلسه اول انجام داده بودم، مجددا در جلسات ۱۰ و ۲۰ انجام دادم، تا تغییرات ناشی از درمان مشخص شود.

به موازات انجام TMS، روان درمانی و دارو درمانی نیز انجام می شد و هفته ای یک بار، مورد روان درمانی قرار می گرفتم و دو هفته یکبار توسط روانپزشک برای تنظیم داروهایم، ویزیت می شدم. طی جلسات روان درمانی، هدف کاهش زمان حمام و دستشویی و کاهش و یا حذف شستن پاهایم بعد از دستشویی، کاهش شک در نماز و کاهش آداب وسواسی بود، که برای هر یک از این رفتارها، تکالیف مجزایی برای من داده می شد. پس از اتمام جلسات، پس از انجام مجدد تست های اولیه، جلسه ای همزمان با حضور مدیر بخش و روانپزشک داشتم و مجددا همه علایم اولیه من مورد سوال و بررسی قرار گرفت و نتیجه درمان مشخص شد و همچنین تست ها برایم توضیح داده شد و داروهایم تنظیم گردید و کاهش یافت.

نظر مدیر کلینیک اضطراب، وسواس و درد

مراجع مذکور با علایم اضطراب و وسواس عملی شدید که شامل وسواس شستشو، چک کردن و وسواس نجاست و پاکی می شد و همچنین علایم خلق پایین ناشی از وسواس، که موجب افت عملکرد شخصی و خانوادگی او نیز گردیده بود، وارد درمان TMS و روان درمانی گردید. پس از اتمام درمان ها و انجام مجدد آزمون های اولیه، علایم وسواس و اضطراب مراجع به شرح زیر تغییر یافت:

  • کاهش مدت زمان حمام رفتن از ۳ ساعت به ۲۰ دقیقه
  • کاهش وسواس چک کردن
  • کاهش شک در نماز
  • کاهش شستشوی پاها
  • کاهش افسردگی و غمگینی
  • کاهش دلشوره و نگرانی
  • افزایش انرژی
  • بهبود نسبی ارتباط با همسر و خانواده
  • بهبود نسبی خواب

گزارش نمرات

نام آزمون مقیاس­های آزمون نمره در مرحله اول نمره در مرحله دوم
BDI افسردگی Moderate(23) MINIMAL ( 12 )
BAI اضطراب   Moderate (25) MINIMAL ( 13 )
YBOCS وسواس Severe (27) Mild ( 13 )