سحر دختری ۱۷ ساله، دانش آموز مقطع پیش دانشگاهی، با شکایاتی متعدد که بخشی از آن ها از زمان شروع مدارس و به خصوص امتحانات شروع شده اند و با نزدیک شدن به کنکور شدت گرفته اند، به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کرد. در ادامه شرح حال و مشکلات سحر را از زبان خودش می خوانید و در انتها مدیر کلینیک اضطراب آتیه نظر تخصصی خود را در خصوص مشکل اضطراب امتحان (کنکور) و مشکلات تمرکز ناشی از اضطراب بیان می کنند.

شرح حال سحر از زبان خودش

همیشه وقتی امتحان داشتیم دچار اضطراب می شدم و حتی قبل از امتحان وقتی توی خونه بودم هم اضطراب می گرفتم، در حدی که نمی تونستم درس بخونم و هر چی می خوندم متوجه نمی شدم و توی ذهنم نمی موند. به دلیل اضطراب امتحان نمی تونستم تمرکز کنم و تپش قلب، دلشوره و حتی دچار تکرر ادرار و اسهال می شدم. این اضطراب باعث شده بود نمراتم بیاد پایین و به نسبتی که مطالعه و تلاش می کردم نتیجه نمی گرفتم. اخیرا به این دلیل که من برای کنکور شروع کردم درس بخونم مشکلاتم بیشتر شده و حتی روزهایی شده که توی مدرسه گریه می کنم و بی حوصله هم شدم. مشکل دیگه ای که از کودکی همیشه داشتم، اینه که همیشه توی جمع خجالت می کشم صحبت کنم و دچار اضطراب میشم و از کنفرانس دادن فرار می کنم. برای این مشکلاتم هیچ وقت به جایی مراجعه نکردم و مشاور مدرسه، کلینیک روانشناسی آتیه رو به من معرفی کرد.

مادرم با کلینیک آتیه تماس گرفت و برام وقت گرفت. روزی که اومدم، بعد از تکمیل یک آزمون کامپیوتری، وارد یک اتاق برای ارزیابی اولیه بالینی توسط روان شناس شدم. روان شناس سوالات زیادی از من پرسید و به صورت کلی من را مورد ارزیابی قرار داد. سابقه مشکلات فعلی و مراجعات قبلی من به روان پزشک و درمان های قبلی من و همه مشکلات من را مورد بررسی قرار داد. من در مورد مشکلاتی که داشتم با روان شناس صحبت کردم. در مورد اضطراب امتحان، اضطرابی که توی جمع می گرفتم، مشکل تمرکزم و بقیه مواردی که من رو آزار می داد صحبت کردم.

بعد از ارزیابی روانشناس، وارد کمیسیون تشخیص آتیه شدم و در آن، توسط یک روانپزشک و همان روان شناس اولی که من را ارزیابی کرد، مورد ارزیابی مجدد و تکمیلی قرار گرفتم. علاوه بر اینکه روان پزشک هم یکسری سوالات تکمیلی از من پرسید، بعد از جلسه برای تکمیل اطلاعات و تشخیص کامل تر، من را به آزمایشگاه روان سنجی آتیه برای انجام یک سری آزمون فرستادند.

بعد از انجام آزمون ها  و ارزیابی در کمیسیون، با توجه به تشخیص اضطراب اجتماعی و اضطراب امتحان که برام مطرح شد به کلینیک اضطراب، وسواس و درد آتیه ارجاع شدم و پس از ارزیابی مدیر کلینیک اضطراب، که همه درمان ها را برای من توضیح داد، جلسات درمانی نوروفیدبک و روان درمانی، برایم شروع شد. در روان درمانی سعی بر این بود که شناخت های معیوب من با شناخت ها و افکار مثبت جایگزین شود همچنین، تکنیک هایی برای مواجهه با اضطراب اجتماعی و اضطراب امتحان به من داده می شد همچنین می بایست تکالیف را در منزل نیز ادامه دهم. هفته ای یک بار روان درمانی داشتم. نوروفیدبک ۳ روز در هفته انجام می شد و در جلسات نوروفیدبک قرار بود، علاوه بر این که اضطرابم کم میشه، روی توجه و تمرکزم هم کار کنم. در نوروفیدبک یاد می گرفتم که چگونه تمرکز کنم و اضطرابم رو کم کنم. همچنین تمریناتی هم برای منزل داشتم که برای آن تمرینات دفترچه ای به من داده شده بود تا تکالیف را در آن ثبت کنم. در بین جلسات نوروفیدبک، توسط مدیر کلینیک اضطراب، به منظور بررسی تاثیر درمان و در صورت نیاز اعمال تغییرات مورد ارزیابی قرار گرفتم. همچنین اگر سوالی برایم پیش می آمد از درمانگر و یا مدیر کلینیک می توانستم بپرسم و مدیر را مجددا ملاقات کنم. به علاوه، تست هایی را که در جلسه اول انجام داده بودم، مجددا در جلسات ۱۰ و ۲۰ انجام دادم، تا تغییرات ناشی از درمان مشخص شود. به موازات انجام نوروفیدبک، روان درمانی و دارو درمانی نیز انجام می شد و هفته ای یک بار، مورد روان درمانی قرار می گرفتم و دو هفته یک بار توسط روانپزشک برای تنظیم داروهایم، ویزیت می شدم.

پس از اتمام جلسات و انجام مجدد تست های اولیه، جلسه ای همزمان با حضور مدیر بخش و روانپزشک داشتم و مجدد همه علائم اولیه من مورد سوال و بررسی قرار گرفت و نتیجه درمان مشخص شد و همچنین تست ها برایم توضیح داده شد و داروهایم تنظیم گردید.

نظر مدیر کلینیک اضطراب، وسواس و درد

مراجع مذکور با علایم اضطراب اجتماعی و اضطراب امتحان که شامل تپش قلب، تعریق و مشکلات تمرکز، اضطراب در جمع، بی حوصلگی، کاهش خلق ناشی از اضطراب و همچنین افت عملکرد شخصی و تحصیلی، وارد درمان نوروفیدبک و روان درمانی گردید. پس از اتمام درمان ها و انجام مجدد آزمون های اولیه، علائم مراجع به شرح زیر تغییر یافت:

  • کاهش چشمگیر اضطراب و دلشوره
  • کاهش اضطراب امتحان و کنکور
  • کاهش اضطراب اجتماعی و افزایش فعالیت اجتماعی و حضور در جمع
  • کاهش بی حوصلگی
  • افزایش انرژی
  • افزایش توجه، تمرکز، حافظه و افزایش نمرات و عملکرد تحصیلی
  • همچینین پس از پیگیری مراجع بعد از ۶ ماه، که نتایج کنکور نیز اعلام شده بود، علاوه بر اینکه نتایج مذکور تداوم داشت، رتبه بسیار خوبی نیز در کنکور بدست آورده بود.