مراجع م.ه ۴۳ ساله. متاهل، با شکایت از استرس شدید که موجب نوسان در فشارخون می شود و همچنین مشکلات گوارشی، عصبانیت و فشار شغلی زیاد به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کرد.

شرح حال مراجع مبتلا به مشکلات روان تنی از زبان خود ایشان

” به دلیل اضطراب زیاد و نگرانی های متعدد و همچنین استرس شغلی زیاد، دچار مشکل فشارخون شده بودم. مدتی بود که مشکلات گوارشی هم به سایر مسائل اضطرابی ام اضافه شده بود. به متخصص گوارش مراجعه کردم اما گفت که مشکل گوارشی نیست و به خاطر استرس، اسید معده ام بیش از حد ترشح می شود. استرس باعث شده بود که دچار تپش قلب، تعریق، تنگی نفس و گاهی لرزش شوم. به دلیل پایین آمدن سطح تحملم، زودتر از قبل عصبانی می شدم اما سعی می کردم عصبانیتم را بروز ندهم و احساس بی قراری داشتم. این اضطراب ها مرا بی حوصله کرده بود و دیگر انرژی قبلی را  نداشتم.

از طریق یکی از آشنایان با کلینیک روانشناسی آتیه آشنا شدم. روزی که آمدم، بعد از تکمیل یک آزمون کامپیوتری، مورد ارزیابی اولیه بالینی توسط روان شناس قرار گرفتم. روان شناس سوالات زیادی از من پرسید و سابقه مشکلات فعلی و مراجعات قبلی من به روان پزشک و درمان های قبلی را مورد بررسی قرار داد. من در مورد مشکلاتی که داشتم با روان شناس صحبت کردم:  در مورد اضطراب ها و نگرانی هایم و همچنین مشکلات جسمی ای که برایم به وجود آمده.

بعد از ارزیابی روانشناس، وارد کمیسیون تشخیص آتیه شدم و آن جا، توسط یک روانپزشک و همان روان شناسی که من را ارزیابی کرد، مورد ارزیابی مجدد و تکمیلی قرار گرفتم. روان پزشک یکسری سوالات تکمیلی از من پرسید و برای تکمیل اطلاعات و تشخیص کامل تر، من را به آزمایشگاه روان سنجی فرستادند..

بعد از ارزیابی در کمیسیون و انجام آزمون ها، تشخیص اضطراب فراگیر و مسائل روان تنی برایم مطرح شد و به کلینیک اضطراب آتیه ارجاع شدم. مدیر کلینیک اضطراب، درمان ها را برای من توضیح داد و جلسات درمانی TMS، بیوفیدبک و روان درمانی برایم شروع شد. در روان درمانی سعی بر این بود که شناخت های معیوب من با شناخت ها و افکار مثبت جایگزین شود، همچنین، تکنیک هایی برای مدیریت خشم، افزایش آستانه تحمل و همچنین مدیریت استرس شغلی به من داده می شد؛ به علاوه می بایست تکالیف را در منزل نیز ادامه می دادم. در بین جلسات درمان، توسط مدیر کلینیک اضطراب، به منظور بررسی تاثیر درمان و در صورت نیاز اعمال تغییرات مورد ارزیابی قرار می گرفتم. اگر سوالی برایم پیش می آمد از درمانگر و یا مدیر کلینیک می توانستم بپرسم و مدیر را مجددا ملاقات کنم. همچنین، تست هایی را که در جلسه اول انجام داده بودم، مجددا در جلسات ۱۰ و ۲۰ انجام دادم، تا تغییرات ناشی از درمان مشخص شود.

پس از اتمام جلسات و انجام مجدد تست های اولیه، جلسه ای همزمان با حضور مدیر بخش و روانپزشک داشتم و مجدد همه علائم اولیه من مورد سوال و بررسی قرار گرفت و نتیجه درمان مشخص شد و همچنین تست ها برایم توضیح داده شد و داروهایم تنظیم گردید.”

نظر مدیر کلینیک اضطراب، وسواس و درد

مراجع مذکور با علائم اضطراب فراگیر و نگرانی و اضطراب شغلی که موجب تپش قلب، تعریق و مشکلات گوارشی و نوسان در فشارخون، بی حوصلگی، کاهش انرژی و همچنین افت عملکرد شخصی، شغلی و خانوادگی، وارد درمان TMS، بیوفیدبک و روان درمانی گردید. پس از اتمام درمان ها و انجام مجدد آزمون های اولیه، علائم مراجع به شرح زیر تغییر یافت:

  • کاهش چشمگیر اضطراب و دلشوره
  • افزایش تحمل و کاهش عصبانیت
  • مدیریت استرس شغلی
  • کاهش بی حوصلگی
  • افزایش انرژی
  • افزایش کارکرد شخصی و شغلی و خانوادگی

نتایج تست اضطراب همیلتون

تاریخ انجام تست ۱۰/۷ ۸/۳ ۹/۲۰
نمره (moderate)21 ۱۷(mild) ۹ (mild)