چهار اختلال شخصیت پیش از ازدواج

پیش از ازدواج

نگاهی گذرا بر چهار اختلال شخصیت که پیش از ازدواج باید به ‌آن‌ها آگاه باشید.

برخی افراد جامعه در طول زندگی به اختلالات روانی دچار میشوند، اما به دلیل آگاهی نداشتن از وجود بیماری به روانشناس یا روانپزشک مراجعه نمیکنند. هرچند رفتارهای این بیماران از نظر خودشان عادی است اما به طور قابل ملاحظه ای با منطق اطرافیان مغایرت دارد و همین مساله باعث می شود خانواده و همکاران آنها در معرض آسیب روانی زیادی باشند و برای برقراری ارتباط با این بیماران دچارچالش شوند.

شایع ترین نوع بیماری های مرتبط با روان، اختلالات مربوط به شخصیت است که اغلب در دوران نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی در اثر موقعیت های خاص اجتماعی و فردی بروز مییابد و میتواند فرد را با نقص قابل توجهی در عملکردهای اجتماعی، شغلی و خانوادگی مواجه کند. تشخیص اختلالات شخصیتی نیازمند ارزیابی رفتار و عملکرد طولانی مدت افراد مبتلا به این اختلالات است. اختلالات شخصیت نشانه های مشابهی دارند، که برخی از این اختلالات در مردان و برخی دیگر در زنان شایع است.

افرادی که دچار اختلال شخصیت هستند مشکلات خود را نمی شناسند، آنها رفتار خود را عادی می دانند و به نظرشان اطرافیان دچار اختلال هستند. همین مساله باعث می شود رفتارهای غیرمنطقی مبتلایان به اختلال شخصیتی برای اطرافیان آنها مشکلات و عواقب جبران ناپذیری ایجاد کند، چراکه آنها حتی مایل به دریافت خدمات روان پزشکی یا روانشناسی نیستند.معمولاً خانواده و همکاران مجبورند برای حل مشکلات به روانشناس مراجعه کنند تا راه های ارتباط بهتر بااین افراد را بیاموزند.

لذا همه والدین باید از رفتارهایی که نشان دهنده اختلال شخصیت در فرزندانشان است، آگاه باشند و به محض مشاهده رفتارهای غیرمنطقی در فرزندشان به متخصص مراجعه کنند تا در ابتدای شروع نشانه ها این اختلالات برطرف شود. همچنین لازم است جوانانی که در شرف ازدواج هستند قبل از برقراری روابط عاطفی از مشاوره های روانشناسی پیش از ازدواج کمک بگیرند.

«بدبین» یا پارانوئید

از اختلالات شایع است. افراد مبتلا به این اختلال بدون دلیل کافی، به اطرافیان خود بدبین‌اند و بر این باورند که همه از آنها سوءاستفاده می‌کنند. آنها شک‌های بی‌دلیل به وفاداری و صداقت همسر و اطرافیانشان دارند که باعث می‌شود به دیگران اعتماد نکنند. اغلب از گفته‌های ساده دیگران جمله‌های تحقیرآمیز و تهدیدآمیز پنهانی استنباط می‌کنند، به سرعت و با عصبانیت شدید واکنش نشان می‌دهند و نمی‌توانند با دیگران صمیمی باشند. گوشه‌گیری، روابط محدود با همسالان، اضطراب اجتماعی، افت تحصیلی و حساسیت بیش از حد از رفتارهایی است که این افراد از ابتدای دوران کودکی و نوجوانی از خود نشان می‌دهند و باعث می‌شود افکار و گفته‌های عجیب و غریبی در صحبت و رفتارهایشان پدیدار شود. آنها از دید دیگران غیرعادی ولی از نگاه والدین عادی به نظر می‌رسندکه باعث میشود در دوران طلایی درمان، مشکلات آنها تشخیص داده نمی‌شود.

«مرزی»

مبتلایان تلاش می کنند از سوی دیگران طرد نشوند، رفتارهای آشفتگی هویت، خودکشی گرایانه و خودآسیب رسان از خود بروز می دهند تا توجه دیگران را جلب کنند، با دیگران روابط بی ثبات و افراطی دارند. ولخرجی، سوءمصرف مواد و بی احتیاطی در آنها به شدت مشاهده می شود. آنها سرشار از افکار بدبینانه، احساس مزمن پوچی، ترس های درونی و خشم هستند. با چند دقیقه تأخیر در قرارشان به شدت وحشت زده و خشمگین می شوند، خود را به بدترین حالت سرزنش می کنند، به تناوب دیگران را حامیان نیکوکار و تنبیه گران بی رحم می خوانند، معمولاً قبل از فارغ التحصیلی ترک تحصیل می کنند، رابطه های خوبی که به درستی پیش می رود را قطع می کنند.

«نمایشی»

از دیگر اختلالات شایع است که مبتلایان به آن دوست دارند با داستان پردازی خود را در معرض توجه قرار دهند، اگر مورد بی مهری و بی توجهی قرار گیرند علائم دل زدگی و افسردگی از خود نشان می دهند. زمان، انرژی و سرمایه بسیاری را صرف خودآرایی می کنند، عقاید و احساساتشان به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می گیرد. پژوهش ها نشان می دهد که مبتلایان به این اختلال شخصیت برای جلب توجه دیگران و کسب حمایت اقدام به خودکشی های نمایشی می کنند.

«وابسته»

مبتلایان به حمایت شدن توسط دیگران نیازمندند. آنها در تصمیم گیری های روزانه خود بدون راهنمایی دچار مشکلات شدیدی می شوند و نیاز دارند دیگران مسئولیت اصلی زندگی آنها را بپذیرند، به دلیل ترس از قطع حمایت با اطرافیانشان مخالفت نمی کنند و علی رغم میل باطنی خود دستورات دیگران را بی چون و چرا انجام می دهند.

 

کلمات کلیدی: ازدواج، اختلال شخصیت، بدبین، نمایشی، وابسته، مشاوره پیش از ازدواج

کلینیک‌های آتیه

فهرست