خانم م.ی. ۲۹ ساله و متاهل با مشکلاتی در روابط جنسی خود به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کرد.

شرح حال مراجع مبتلا به واژینیسموس از زبان خود ایشان

چهار سال و نیم پیش عروسی کردیم. در طی این مدت قادر به برقراری ارتباط جنسی با همسرم نبودم. هر بار احساس درد شدیدی می کردم و با گریه از همسرم خواهش می کردم دیگر ادامه ندهد. اعتماد به نفسم بسیار کم شده بود. احساس می کردم کوهی در مقابل ماست که نمی توانیم به قله آن برسیم. همیشه در حال گریه کردن بودم. همسرم هم گوشه گیر شده بود و به جای صحبت کردن با من، با تلفن همراهش مشغول می شد تا جایی که این اواخر به او مشکوک شده بودم.

تصمیم گرفتم به متخصص زنان مراجعه کنم، اما از معاینه وحشت داشتم و همکاری نمی کردم. پزشکان نیز از رفتار من عصبانی می شدند و  این برخورد مرا بیشتر می ترساند. تا این که یکی از پزشکان به من پیشنهاد داد که به یک روانپزشک مراجعه کنم. با چشم گریان و ناامید به خانه برگشتم. همسرم به دلیل این که او نیز دیگر خسته شده بود، وقتی موضوع را فهمید اصرار داشت که به روانپزشک مراجعه کنیم. اما وقتی با مخالفت من رو به رو شد، تنش و درگیری بین ما افزایش یافت . چند ماهی به این منوال گذشت و دیگر امیدی به ادامه راه نداشتیم. تا این که از طریق یکی از دوستانمان با کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن آشنا شدیم.

با توجه به مشکلمان که عدم توانایی برقراری رابطه جنسی بود، در ابتدا وارد کمیسیون تشخیص اختلالات جنسی شدیم که در آن یک سکس تراپیست، ماما و روانشناس حضور داشتند. طی آن جلسه من و همسرم به بیان مشکلمان در برقراری رابطه جنسی و دیگر مسائلی که به دلیل آن مشکل به وجود آمده بودند، پرداختیم. البته در ابتدا خجالت می کشیدم مسائل را مطرح کنم اما وقتی برخورد اعضای کمیسیون را دیدم، راحت تر توانستم بازگو کنم.

متخصصان کمیسیون پس از بررسی و ارزیابی مشکل من را واژینیسموس تشخیص دادند. آن ها به من توضیح دادند که این مشکل فیزیولوژیک نیست و احتمالا به دلیل اضطراب و ترس از رابطه جنسی درد را احساس می کنم و نمی توانم اجازه دهم. برای حل واژینیسموس درمان بیوفیدبک پیشنهاد شد. بعد از سه جلسه بیوفیدبک، می توانستم بدون مشکل با همسرم رابطه جنسی برقرار کنم و کمی بعد از آن هم باردار شوم.

نظر مدیر کلینیک اختلالات  جنسی و بی اختیاری

ایشان با شکایت ناتوانی در برقراری رابطه جنسی بعد از چهار سال و نیم ازدواج مراجعه کردند. رابطه زوج بسیار پرتنش بود و به دلیل مشکلات جنسی، خانم دچار حالت های افسردگی و خلق پایین و آقا پرخاشگر شده بود. در حین معاینه، متوجه شدیم که تا به حال ارتباطی شکل نگرفته است و اسپاسم شدیدی در پاها مشاهده شد. مشکل واژینیسموس تشخیص داده شد و برای درمان، بیوفیدبک تجویز شد. بعد از سه جلسه بیوفیدبک و ارائه توصیه های لازم به زوج، مراجع موفق شد با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند و دیگر مشکلات به وجود آمده نیز برطرف شدند.