کلینیک اختلالات خلقی

کلینیک جامع اعصاب و روان آتیه

کلینیک خلقی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶  همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد. از ابتدای آغاز به کار این کلینیک، از درمان های به روز و تایید شده ای مثل درمان rTMS (تحریک مغناطیسی فراجمجمه ای) به عنوان خدمت تکنولوژیک و روان درمانی به عنوان خدمت غیرتکنولوژیک برای بهبود اختلالات خلقی استفاده شد. در حال حاضر با پیشرفته شدن و به روز شدن خدمات کلینیک خلقی آتیه، درمان های rTMS و روان درمانی به عنوان روش های درمانی اصلی در کنار درمان های دیگری، و به صورت جامع تر و در قالب پکیج های درمانی خاص، برای بهبود مراجعین به کار گرفته می شود. از جمله درمان های دیگر، CRT (بازتوانی شناختی) در حین تحریک مغز، tDCS (تحریک مغز با امواج مستقیم) و بیوفیدبک است.

منظور از اختلالات خلقی که در این کلینیک پذیرش می شوند، بیماری هایی همچون افسردگی و طیف افسردگی ( از افسردگی شدید تا افسردگی خفیف) و دوقطبی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی های فصلی، افسردگی نوجوانی، افسردگی بعد از ترک اعتیاد و انواع دیگر اختلالات خلقی است که به تفصیل در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد. در یک جمع بندی، اختلالاتی که در کلینیک خلقی آتیه بررسی و تحت درمان قرار می گیرند، عبارتند از :

روند پذیرش در کلینیک خلقی آتیه به این صورت است که در ابتدا فرد توسط تیم روانپزشکی و روان شناسی  در کمیسیون های تخصصی تشخیص مورد ارزیابی همه جانبه و کامل قرار می گیرد و تست های لازم از جمله QEEG (نقشه مغزی) و تست سنجش افسردگی به منظور تشخیص دقیق تر، انجام می گیرد.  سپس با تایید تشخیص افسردگی و اختلالات خلقی به بخش خلق ارجاع می شود.  بعد از ارجاع فرد به بخش خلقی، در یک جلسه با حضور مراجع و مدیر کلینیک، درمان های لازم اعم از rTMS ، tDCS، بیوفیدبک و روان درمانی توضیح داده می شود و بعد از شروع دوره درمانی، مراجع در تعامل مستقیم با مسئول درمان (مدیر کلینیک خلقی) و درمانگران خود (روانپزشک و روان درمانگر ) خواهد بود. طی جلسات درمانی، ارزیابی توسط مدیر کلینیک و مشورت با تیم درمانی در مورد ادامه روند درمان، صورت می گیرد تا در صورت نیاز به ایجاد هرگونه تغییر در روند درمان مراجع، تصمیم گیری شود. بعد از اتمام جلسات درمانی، با تشکیل جلسه ای با حضور مراجع، روانپزشک و مسئول درمان، روند درمان و تست های انجام شده پایانی  بررسی می شود و به مراجع توضیحات تکمیلی داده می شود.

به طور کلی جمع بندی تمامی درمان ها و خدمات کلینیک خلقی آتیه  عبارتند از:

  • تحریک مغز با استفاده از دستگاه rTMS
  • تحریک مغز با استفاده از دستگاه tDCS
  • بازتوانی شناختی (CRT) در حین تحریک مغز
  • روان درمان شناختی- رفتاری
  • روان درمانی تحلیلی
  • رواندرمانی از طریق اینترنت
  • روان درمانی ترک اعتیاد
  • بیوفیدبک
  • دارودرمانی
  • ارایه راهکارهای مدیریت عود

با ارائه تمام این درمان ها در کنار یکدیگر، علایم افسردگی، از قبیل غمگینی، عدم لذت بردن از فعالیت های روزمره، بی حوصلگی و بی حالی، کاهش انرژی، مشکل در خواب و اشتها، تحریک پذیری یا یروز پرخاشگری در فرد، مشکلات تمرکز، از دست دادن انگیزه و امید به زندگی، نگرانی و دلشوره و تمام علایم مربوط به بیماری، کاهش می یابد و در کنار آن فرد یاد می گیرد که چطور با مشکلات و مسایل سازگار شود، آن ها را مدیریت کند و در صورت عدم امکان حل مشکلات، آن ها را بپذیرد.

وجه تمایز کلینیک آتیه درخشان ذهن و تمام بخش های درون آن ازجمله کلینیک خلقی، استفاده از به روزترین خدمات درمانی و فراهم کردن تمامی درمان های مورد نیاز افراد افسرده و همه جانبه از قبیل درمان های زیستی، روانی و خانوادگی بسته به سن و نوع اختلال و شرایط خاص هر فرد در یک مکان است؛ به صورتی که افراد برای هر درمان نیازی به مراجعه به کلینیک های مختلف ندارند. بسیار دیده می شود که افراد برای دریافت درمان های مختلف از جمله روان درمانی، rTMS و یا دارو، مجبور به مراجعه به کلینیک های مختلف می شوند که مشکلات زیادی برایشان خواهد داشت ولی در کلینیک خلقی آتیه تمامی این درمان ها، به صورت همزمان ارائه می شوند. همچنین، همکاری تیم درمانی، متشکل از روانپزشک، روان شناس، نوروتراپیست، روان درمانگر و مدیر بخش در جهت محقق شدن اهداف درمانی، از ویژگی بارز دیگری است که در کلینیک آتیه و همچنین کلینیک خلقی آتیه به چشم می خورد.

هدف اصلی گروه درمانی آتیه و کلینیک اختلالات خلقی و افسردگی، کمک همه جانبه به مراجعین برای غلبه بر بیماری و بالا بردن کیفیت زندگی آن هاست. سعی همه ما بر آن است که رضایت مراجعان در بالا ترین سطح ممکن، برآورده شود.