خانم ف. ک. ۲۰ ساله و مجرد با علایمی اضطراب شدید همچون تپش قلب، تعریق، تنگی نفس، لرزش، گیجی و مشکلات تمرکز به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کردند. ایشان پیش از این با مراجعه به روان پزشک تحت دارودرمانی بودند اما از نتایج آن راضی نبودند و دیگر مایل به استفاده از دارو نبودند. کلینیک اضطراب، وسواس و درد آتیه با رویکردی همه جانبه و جامع با کمک متخصصان روان پزشک وروانشناس و استفاده از درمان های تکنولوژیک به ایشان کمک کرد تا علایم اختلال حملات پانیک را کنترل کنند.

شرح حال مراجع با تشخیص اختلال حملات پانیک از زبان خود ایشان

حدود ۲ سال هست که علامت هایی دارم که من را آزار می دهند. هر از چند گاهی دچار یک سری حمله های اضطرابی می شوم که البته من نمی دانستم به این حالت ها حمله اضطرابی یا حملات پانیک گفته می شود. اولین بار که دچار این حالت شدم فکر کردم دارم می میرم. تپش قلب وحشتناکی گرفتم که همراه با آن احساس تنگی نفس، لرزش و احساس خفگی هم داشتم. همه بدنم دچار لرزش شد و داغ و سرد می شدم. خانواده ام من را به اورژانس بردند و آمپول آرامبخش زدند. بعد از آن چند بار دیگر هم دچار همین حالت ها شدم و از این که دوباره اتفاق بیفتد ترس خیلی زیادی داشتم و مرتب به اورژانس مراجعه می کردم. تا این که یکی از دکترها به من گفت این ها ناشی از اضطراب است و به من توصیه کرد به روان شناس و روان پزشک مراجعه کنم. من به روان پزشک مراجعه کردم و مدتی دارو خوردم ولی از خوردن داروها خسته شده بودم. بعد از آن در اینترنت سرچ کردم و سایت کلینیک روانشناسی آتیه را دیدم و به آتیه  مراجعه کردم تا داروهایم کمتر شود و مشکلم کامل حل شود.

بعد از این که وقت گرفتم، به کلینیک روانشناسی آتیه مراجعه کردم. بعد از تکمیل یک آزمون کامپیوتری، وارد یک اتاق برای ارزیابی اولیه  بالینی توسط روان شناس شدم. روانشناس سوالات زیادی از من پرسید و به صورت کلی من را مورد ارزیابی قرار داد. سابقه مشکلات فعلی و مراجعات قبلی من به روان پزشک و درمان های قبلی من و همه مشکلات من را مورد بررسی قرار داد. من در مورد مشکلاتی که داشتم با روان شناس صحبت کردم. حمله های اضطرابی، علامت های جسمانی اضطراب مثل تپش قلب، عرق کردن زیاد، تنگی نفس، گرفتگی عضلانی، اعتماد به نفس پایین و افت عملکرد تحصیلی در دانشگاه و ترس از تنها بیرون رفتن بخشی از مشکلات من بود.

بعد از ارزیابی روانشناس، وارد کمیسیون تشخیص آتیه شدم و در آن، توسط یک روانپزشک و روان شناس مورد ارزیابی قرار گرفتم. علاوه بر این که روان پزشک هم یک سری سوالات تکمیلی از من پرسید، بعد از جلسه برای تکمیل اطلاعات و تشخیص کامل تر، من را به بخش روان سنجی برای انجام یک سری آزمون فرستادند. پس از انجام آزمون ها مجددا با نتایج آزمون ها پیش روانپزشک رفتم و روانپزشک نتایج تست ها را برای من توضیح داد و بر اساس مسائلی که گفته بودم و تست ها، تشخیص اختلال پانیک برای من مطرح شد.

بعد از ارزیابی در کمیسیون و انجام آزمون ها، با توجه به تشخیصی که برایم مطرح شد به کلینیک اضطراب، وسواس و درد آتیه معرفی شدم و پس از ارزیابی مدیر این کلینیک، که همه درمان ها را برای من توضیح داد، جلسات درمانی بیوفیدبک و روان درمانی، برایم شروع شد. در روان درمانی، درمانگر سعی می کرد من را از هیجاناتم و تاثیری که بر بدن من می گذارد و همچنین مشکلاتم آگاه کند. بیوفیدبک دو روز در هفته انجام می شد و در جلسات بیوفیدبک درمانگر راهکارهای مدیریت علایم جسمانی اضطراب و کنترل حملات پانیک را به من یاد می داد. همچنین تمریناتی هم برای منزل داشتم که برای آن تمرینات دفترچه ای به من داده شده بود تا تکالیف را در آن ثبت کنم. در بین جلسات بیوفیدبک، توسط مدیر کلینیک، به منظور بررسی تاثیر درمان و در صورت نیاز اعمال تغییرات مورد ارزیابی قرار گرفتم. همچنین اگر سوالی برایم پیش می آمد از درمانگر و یا مدیر کلینیک می توانستم بپرسم و مدیر را مجددا ملاقات کنم. همچنین، تست هایی را که در جلسه اول انجام داده بودم، مجددا در بین درمان انجام دادم، تا تغییرات ناشی از درمان مشخص شود. به موازات انجام بیوفیدبک و روان درمانی، دارو درمانی نیز انجام می شد و هفته ای یک بار، مورد روان درمانی قرار می گرفتم و دو هفته یکبار توسط روانپزشک برای تنظیم داروهایم، ویزیت می شدم.

پس از اتمام جلسات و انجام مجدد تست های اولیه، جلسه ای همزمان با حضور مدیر بخش و روانپزشک داشتم و مجددا همه علایم اولیه من مورد سوال و بررسی قرار گرفت و نتیجه درمان مشخص شد و همچنین تست ها برایم توضیح داده شد و داروهایم تنظیم گردید و کاهش یافت.

نظر مدیر کلینیک اضطراب، وسواس و درد

مراجع مذکور با علایم اضطراب و حملات پانیک که شامل تپش قلب، تعریق، تنگی نفس، لرزش، گیجی و مشکلات تمرکز، ترس از وقوع مکرر حملات پانیک می شد و همچنین افت عملکرد شخصی و تحصیلی، وارد درمان بیوفیدبک و روان درمانی گردید. پس از اتمام درمان ها و انجام مجدد آزمون های اولیه، علایم مراجع به شرح زیر تغییر یافت:

  • کاهش اضطراب
  • کاهش حملات اضطرابی (عدم وقوع حمله در طول درمان)
  • کاهش علایم جسمانی اضطراب: کاهش تعریق، تپش قلب، لرزش، تنش عضلانی و تنظیم دمای بدن
  • کاهش ترس و نگرانی وقوع حمله اضطرابی
  • افزایش تمرکز
  • افزایش انگیزه برای تحصیل
  • بیرون رفتن به تنهایی
  • کسب توانایی مدیریت علایم جسمانی اضطراب و حملات پانیک

نتایج تست اضطراب بک

آزمون مقیاس نمره قبل از درمان نمره بعد از درمان
BAI اضطراب Moderate (24)

Minimal ( 9 )