کلینیک تحول و تکامل

کلینیک جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک تحول و تکامل

کلینیک تحول و تکامل گروه آتیه درخشان ذهن، با هدف کمک به کودکان و خانواده های ایشان جهت پر کردن خلاء های رشدی ­تحولی و ارائه مداخلات تخصصی درمانی  و توانبخشی جهت ارتقاء عملکرد کودکان و کاهش چالش های خانواده کار خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرد. دغدغه اصلی شکل­ گیری کلینیک تحول و تکامل، تمرکز بر اختلالات تکاملی کودکان و ارائه انواع خدمات درمانی روزآمد در یک مجموعه برای کودکان دارای مشکلات تکاملی بوده است.

عوامل متعددی از جمله مسائل ژنتیکی، انواع مشکلات پس از تولد، بیماری های عفونی، محرومیت های حسی ­هیجانی و بسیاری موارد معلوم و نامعلوم دیگر می ­تواند در جریان تکامل ابعاد گوناگون رشد و تحول کودک اختلال ایجاد کند و مانع از طی شدن روند طبیعی رشد و تکامل کودک گردد و حیطه های مختلف رشد اعم از رشد حرکتی(نشستن، سینه خیز رفتن، راه رفتن، چالاکی، هماهنگی حرکتی، مهارت های سطح بالای ظریف و درشت حرکتی و …)، رشد شناختی(توجه، یادگیری، زبان و گفتار، حافظه و …)، رشد هیجانی ­اجتماعی(توان برقراری ارتباط، تعامل دو جانبه با دیگران، شناخت و هیجانات و …) را تحت تاثیر قرار بدهد. چنین مشکلاتی گاه به صورت اختلالات تکاملی کودکان و سندرم های مشخص و تعیین شده و گاه به صورت وضعیت های چندگانه و در هم پیچیده ظاهر می گردند و کودک و خانواده را دچار چالش های جدی می کنند.

[read more=”بيشتر” less=”كمتر”] 

بنابراین والدینی که در هر کدام از جنبه های رشدی کودک خود مشکلی مشاهده کرده و یا تصور می ­کنند کودک مشکلی دارد اما نمی ­توان آن را به طور دقیق تعیین و تبیین کرد به کلینیک آتیه درخشان ذهن مراجعه می کنند. با ورود به کلینیک آتیه و پس از پر کردن فرم ها و انجام تست اولیه، یک جلسه کمسیون تشخیصی تخصصی کودک تشکیل شده و طی آن مصاحبه، مشاهده و ارزیابی تخصصی تشخیصی از خانواده و کودک به عمل می­ آید. سپس کمسیون تشخیص کودک، در صورت تشخیص مشکلات رشدی ­تحولی، کودک را به کلینیک تحول و تکامل ارجاع می دهد.

در این مرحله مدیران کلینیک تحول و تکامل، جلسه ای با هدف مشاوره اولیه و تعیین درمان و درمانگر متناسب با شرایط کودک، تنظیم کرده و در مورد طرح درمان اختلالات تکاملی کودک، اطلاعاتی را به خانواده ارائه می ­کنند. پس از این، طرح درمان کودک که شامل مداخلات گوناگون و چندوجهی است، آغاز می شود. پس از هر دوره درمانی، جلسات ارزیابی روند درمان با مدیریت کلینیک تحول و تکامل برگزار می شود تا روند پیشرفت کودک و نیاز های درمانی کودک به صورت مداوم زیر نظر مدیریت و والدین قرار گیرد. طول دوره درمان و مداخله بسته به نوع و شدت اختلالات تکاملی کودک می تواند کوتاه و یا بسیار طولانی باشد. در نهایت و پس از طی دوره های درمانی و تایید درمانگران، مدیر کلینیک تحول و تکامل و خانواده مبنی بر ایجاد تغییرات مثبت در کودک و حل مشکلات، کودک و خانواده از کلینیک تحول و تکامل ترخیص می شوند.

خدمات درمانی کلینیک تحول و تکامل شامل این موارد می شود:

–              کاردرمانی

–              گفتار درمانی

–              تحریک الکتریکی مغز (tDCS)

–              آموزش مفاهیم

–              ارتقای دانش فرزندپروری

–              رواندرمانی انفرادی

–              ماساژدرمانی

–              مداخلات دارویی

–              تربیت شنیداری

–              بازی درمانی تحولی

–              آموزش گروهی مهارتهای ارتباطی

کلینیک تحول و تکامل به طور تخصصی به ارزیابی و ارائه خدمات در درمان موارد زیر می پردازد:

–              طیف اختلالات اتیسم

–              ناتوانی هوشی

–              اختلال هماهنگی حرکتی

–              تاخیر کلی رشد

–              اختلالات ارتباطی (اختلال زبان، اختلال صدای گفتار، لکنت زبان و اختلال ارتباط اجتماعی)

شما عزیزان می توانید همه روزه از ساعت ۱۲ الی ۱۹ با شماره تلفن های ۰۲۱۸۴۰۱۲۱۴۳ و ۰۲۱۸۴۰۱۲۱۵۹ به طور مستقیم با کلینیک تحول و تکامل در ارتباط باشید.

[/read]

كادر درمانی

تيم ما متشكل از افراد توانا و پرتجربه می‌ باشد. همكاران ما با تجارب، دانش و مهمتر از همه چيز تعهد و ايمان كاری خويش، تمامی تلاش خود را جهت رضايت و كسب موفقيت مراجعين خواهند نمود.

با ما برای رزومه كاری همكاران همراه باشيد. ادامه

سوالات رايج

به من گفته اند فرزندم اتیسم و/یا مشکل هوشی دارد. آیا تضمین می کنید که با درمان بطورکامل خوب می شود؟

هدف درمان افزایش مهارتهای کودک در استفاده حداکثری از توانمندی های بالقوه اش است. آنچه مسلم است درمان همواره با اثرات مثبت و پیشرفت همراه است. اما بهبودی کودک صرفاً به درمان وابسته نیست و عوامل زیادی در میزان بهبودی نقش دارند. برای مثال این که علت ضعفهای کودک چیست و چه میزان می توان در آن تغییر ایجاد کرد، شدت ضعفهای او چقدر است و نیز فضای زندگی کودک تا چه اندازه امکان پیشرفت او را فراهم می کند از گزینه های اثرگذار در کسب نتایج درمانی رضایت بخش هستند. ولی بدون شک پذیرش نقاط ضعف و قوت کودک، تمرین روزانه درست و مداوم، صبوری و البته انتخاب روش درمانی مناسب در اینکه چه نتیجه ای از درمان بگیریم بسیار حائز اهمیت هستند.

فرزند اول من تشخیص اتیسم گرفته است. آیا احتمال دارد فرزند دومم نیز مبتلا به اتیسم باشد؟

سابقه فامیلی یک عامل خطر بسیار جدی است. در خانواده هایی که یک فرزند مبتلا به اتیسم وجود دارد احتمال ابتلای فرزند دوم بیشتر از خانواده هایی است که فرزند اتیسم ندارند. بر اساس نتیجه پژوهشها احتمال ابتلای فرزند دوم در خانواده هایی که کودک اتیسم دارند ۲۰ برابر بیشتر از سایرین است. چنانچه در خانواده ای دو کودک مبتلا به اتیسم وجود داشته باشد احتمال خطر برای فرزند سوم از این میزان نیز بیشتر می شود. لذا برای والدینی که یک فرزند اتیسم دارند و تمایل به داشتن فرزند دیگر دارند توصیه می شود قبل از بارداری حتما برای مشاوره ژنتیک اقدام نمایند.

  • Ozonoff, S., Young, G. S., Carter, A., Messinger, D., Yirmiya, N., Zwaigenbaum, L., Bryson, S., Carver, L. J., Constantino, J. N., Dobkins, K., Hutman, T., Iverson, J. M., Landa, R., Rogers, S., Sigman, M., & Stone, W. L. (2011). Recurrence Risk for Autism Spectrum Disorders: A Baby Siblings Research Consortium Study. Pediatrics, 128, 3.

برخی از خویشاوندان ما در کودکی دیر زبان باز کرده اند ولی الان افراد تحصیل کرده و بسیار موفقی هستند و هیچ یک درمانی دریافت نکرده اند. آیا لازم است من برای تاخیر گفتار کودکم اقدام بکنم؟

رشد و تکامل مهارتهای تحولی در کودکان به رشد و نمو سیستم عصبی در آن ها وابسته است و عموما بر اساس یک برنامه از پیش تنظیم شده پیش می رود. هرچند محیطی که کودک در آن رشد می کند تاثیر بسزایی در سرعت رشد مهارتهای وی دارد. برخی از کودکان در طی کردن مراحل رشدی خودشان کند هستند و دیرتر از دیگران می نشینند، دیرتر راه می روند و یا دیرتر صحبت می کنند. در مواجهه با چنین شرایطی برخی والدین دچار نگرانی بیش از حد می شوند تا جایی که از ترس این که مبادا مشکلی وجود داشته باشد هیچ اقدامی نمی کنند. دسته دیگری از والدین اهمیت زیادی برای این تاخیر قائل نیستند و معتقدند خویشاوندانی دارند که ۵ سالگی شروع به صحبت کرده اند و در حال حاضر هم تحصیلات دانشگاهی دارند و افراد موفقی هستند. هیچ یک از این دو خانواده به فرزندان خودشان کمکی نمی کنند. چون هم بی خیالی بیش از حد و هم نگرانی بیش از اندازه مانع اقدام به موقع می شود. مهم است که علت حرف نزدن کودکتان را بفهمید. زمانی که فهم بهتری از دلیل حرف نزدن او داشته باشید قادر خواهید بود که راه بهتری برای کمک به او در پیش بگیرید. در قدم اول می توانید با استفاده از چک لیست مهارتهای تحولی کودک یا پرسشنامه سنین و مراحل (ASQرشد کودکتان را در حوزه های مختلف حرکتی، شناختی، هیجانی و حل مساله ارزیابی کنید. لازم است با فاصله زمانی این کنترل را تکرار کنید. اگر متوجه شدید که کودکتان برخی مهارتها را در سنی که باید داشته باشد هنوز ندارد با یک متخصص مشورت کنید. علاوه بر کمک گرفتن از یک متخصص می توانید راهکارهایی را برای تقویت گفتار کودکتان در منزل به کار ببرید.

کودکم صحبت نمی کند. ما وقت زیادی برای او صرف نکرده ایم. آیا صحبت نکردن او تقصیر ماست؟

زبان یکی از مهارت های تحولی است که رشد آن از یک الگوی از پیش تعیین شده پیروی می کند. در دو سال اول زندگی رشد گفتار کودک به فیزیولوژیک او وابسته است. این به آن معنا است که حتی اگر کودک در محیط غنی نباشد باز هم گفتار او رشد خواهد کرد. از دو سالگی به بعد سهم محیط پررنگتر می شود و هر چه کودکی در فضایی قرار بگیرد که زیاد با او صحبت شود مهارتهای گفتاری وی پیشرفت بیشتری خواهد داشت. درنتیجه علت تاخیر گفتار کودکتان به عدم تمرین شما وابسته نبوده اما شما با صحبت نکردن با کودک وضعیت او را تشدید کرده اید.

مسافت آتیه تا محل سکونت ما زیاد است. آیا آتیه شعبه دیگری دارد؟

کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن شعبه دیگری ندارد و هیچ مرکز درمانی وابسته ای تحت نظارت آتیه در تهران یا شهرستان فعالیت ندارد. اما خدمات آنلاین آتیه برای ارائه خدمات به مراجعان محترم در تمام نقاط ایران و تهران راه اندازی شده است.

آیا نتایج درمان با tDCS ماندگاری دارد یا پس از اتمام درمان علایم به شکل قبلی برمی گردد؟

آیا تاکنون دقت کرده اید که پس از قطع ورزش یا رژیم غذایی دچار کمی اضافه وزن می شوید. یا کسانی را دیده اید که پس از درمان ۲-۱ ساله ارتودنسی دوباره بعد از مدتی نظم دندانهایشان کمی به هم می ریزد. هیچ کدام از این حالت ها به معنای اثربخش نبودن یا زودگذر بودن اثرات این روش ها نیست. بلکه این سیستم فیزیولوژیک بدن است که گرایش به بازگشت به حالت قبلی را دارد مگر این که با تغییراتی در سبک زندگی بتوانیم تغییرات ایجاد شده را حفظ کنیم. همانند نمونه های مذکور، زمانی که جلسات  tDCS قطع می  شود احتمال دارد برخی تغییراتی که ایجاد شده بود کمی افت کنند اما هرگز به طور کامل از بین نمی روند. راهکارهایی برای افزایش ماندگاری اثرات tDCS وجود دارد که با توجه به نوع مشکل، سن و … متفاوت است. متخصص با توجه به نیاز هر فرد راهکارهای مورد نیاز برای حفظ اثرات درمانی را به شما پیشنهاد می نماید.

کودک من فقط در گفتار مشکل دارد ولی برای او کاردرمانی نیز تجویز شده است. به نظر من نیازی به سایر درمانها مثل کاردرمانی نیست.

مهارتهای حرکتی محور فعالیتهای روزانه کودک را تشکیل می دهد که بر تحول جنبه های ادراکی، شناختی و اجتماعی بعدی اثرگذار است. حرکت به کودک کمک می کند تا درباره محیط اطرافش و اشیاء موجود در آن اطلاعات کسب کند. رشد حرکتی اولیه در کودک، نحوه رشد زبان او را در سال های بعدی پیش بینی می کنند. بنابراین مهارت پیدا کردن در حرکات مختلف برای کودکانی که در گفتار مشکل دارند زمینه ساز بهبود گفتار در آن ها است.

فرزند من دیرآموز است. علی رغم این که می دانم از همسالان خودش عقبتر است اما دوست دارم همزمان با همسالان خودش به کلاس اول برود ولی متخصصان می گویند با یکسال تاخیر وارد مدرسه شود؟

موفقیت تحصیلی در مدرسه بستگی به این دارد که کودک با چه سطح آمادگی وارد مدرسه می شود. به عبارت بهتر، این که کودکان مراحل رشد قبلی خودشان را چگونه طی کرده اند و چه مهارت هایی را به دست آورده اند عامل بسیار مهم در موفقیت آن ها در مدرسه است.

کودکانی که با چالش های رشدی مواجهند، کودکانی که در یادگیری ضعف دارند مثل کودکان دیرآموز، کودکانی که ناتوانی هوشی دارند و یا کودکان اوتیستیک برای یادگیری به تمرین بیشتر از همسالان خودشان نیاز دارند. از آن جا که رشد آن ها آهسته تر از همسالانشان هست برای یادگیری مفاهیمی که همسالان آن ها به راحتی یاد می گیرند آمادگی لازم را ندارند. بسیاری از آن ها در تکلم ضعف دارند و به درستی نمی توانند صحبت کنند.

از آن جا که محور فعالیت های مدرسه به تکلم وابسته است آن ها به دلیل مشکلات تکلم در یادگیری دروس و همچنین در ارتباط با همکلاسی ها دچار مشکل می شوند. آن ها توجه محدودی دارند و تحمل ساعت های طولانی کلاس درس برایشان غیرممکن است. در شکل زیر مهارتهایی که کودک قبل از ورود به مدرسه باید دارا باشد نشان داده شده است.

بسیاری از کودکانی که به اختلالات تکاملی مثل تاخیرهای رشدی، ناتوانی هوشی و اوتیسم مبتلا هستند، ضعف های متوسط تا شدید در مهارت هایی دارند که دو ردیف پایینی نمودار را تشکیل داده اند. این مهارت ها اساس یادگیری در مدرسه هستند. کودکی که بدون داشتن چنین مهارت هایی وارد مدرسه شود، روزهای دشواری در انتظارش خواهد بود. به طور مسلم او نمی تواند همپای هم کلاسی های خود یاد بگیرد و رشد کند. تلاشهای والدین نیز در این زمینه کارساز نخواهد بود. لذا ترجیح بر این است که کودکان دیرتر وارد مدرسه شوند تا فرصت بیشتری برای انجام مداخلات درمانی تخصصی و افزایش مهارتهایشان داشته باشند. با توجه به نمودار زیر کودک خودتان را ارزیابی کنید و چنانچه احساس می کنید هنوز آمادگی ورود به کلاس اول را ندارد به آموزش و پرورش منطقه خودتان مراجعه نموده و از آن ها راهنمایی بگیرید.

نمودار ارزیابی کودک

همكاری با ما