کلینیک تشخیص

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک تشخیص

کلینیک تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود. ورود مراجعین به کلینیک تشخیص آتیه می تواند به واسطه ارجاع از سایر مراکز پزشکی و یا به صورت مستقیم و به واسطه درخواست مراجع صورت گیرد. طی مرحله اول و در بدو ورود، ارزیابی جامعی از مشکلات روانپزشکی و روانشناختی برای تمامی مراجعین کلینیک روانشناسی آتیه صورت خواهد گرفت.

کادر تخصصی کلینیک تشخیص آتیه شامل روانپزشکان و روانشناسانی است که به ارزیابی تمامی جوانب مشکلات مراجع می پردازند. همچنین به منظور ارزیابی و تشخیص دقیق تر، متخصصانی به صورت ویژه در حیطه های نوزاد/ خردسال، کودک، نوجوان، بزرگسال و خانواده آموزش دیده اند که به صورت اختصاصی به بررسی مشکلات می پردازند.

ادامه مطلب

چرا کلینیک تشخیص آتیه؟

دیگه مثه قبل از چیزی خوشحال نمیشم، اغلب وقتام یه بغضی دارم و می خوام بزنم زیر گریه!!!! فکر کنم افسرده شدم!

بی دلیل به همه می پرم و عصبی میشم!!! یعنی منم مثه عمه پدرم باید بیمارستان روانی بستری شم؟!

مدتیه حوصله ندارم، نمی تونم درس بخو.نم، سر کارم نمیرم، خواب و خوراکمم که بهم ریخته!!! همه می گن دارم دیونه میشم؟!

پذیرش کلینیک آتیه

آیا نشانه های جزیی از افت عملکرد و برهم ریختگی روانی مانند مثال های بالا می تواند دلیلی بر بروز مشکلات جدی روانپزشکی باشد؟!

کادر تخصصی کلینیک تشخیص آتیه، به واسطه مصاحبه دقیق بالینی و ابزارهای تشخیصی کارآمد ، نشانه های مشکل را با در نظر گرفتن تاریخچه تحولی زندگی هر فرد، مورد بررسی قرار می دهد. تشخیص وجود یا عدم وجود مشکل، شدت مشکل و درمان پیشنهادی متناسب با هر مراجع بر عهده کادر تخصصی تشخیص کلینیک روانشناسی آتیه است.

مزیت های کلینیک تشخیص آتیه چیست؟

  • تخصص و تبحر

حضور کادر تخصصی مجرب و متبحر جهت تشخیص نشانه های مرتبط با مشکلات، اختلالات روانپزشکی و روانشناختی.

حضور تیم تشخیص در کمیسیون

  • حضور تیم تشخیص

بررسی چند جانبه­­ از نشانه های مشکل مراجع توسط تیم تشخیصی متشکل از پزشک، روانپزشک و روانشناس

  • فرد محور

تشخیص مشکل و طرح ریزی پروتکل درمانی با توجه به نیازهای اختصاصی و بافت زندگی منحصر به فرد هر مراجع

تشخیص بر اساس خصوصیات فردی

  • مبتنی بر آخرین یافته های روانپزشکی و روانشناختی

تیم پژوهشی کلینیک تشخیص آتیه همواره در حال بررسی آخرین یافته های تشخیصی جهت استفاده از جدیدترین ابزارها، به روزترین شیوه های تشخیصی و تعیین پکیج درمانی متناسب با مشکل مراجع هستند.

خدمات

خدمات کلینیک تشخیص گروه آتیه در قالب سه کمیسیون تخصصی کودک و نوجوان، بزرگسال و خانواده، و کمیسیون آنلاین برگزار می‌شود. در ادامه شرح هر کدام ارائه شده است.

کمیسیون کودک و نوجوان

در کمیسیون های کودک، طبق روان کمیسون های تخصصی، پس از تکمیل فرم ها، روانشناس کمیسیون به صورت اختصاصی 20 الی 30 دقیقه با والدین در مورد مشکلات کودک و تاریخچه ی تحولی او مصاحبه میکند و پس از اخذ اطلاعات، مصاحبه با حضور کودک، والدین، روانشناس و روانپزشک در اتاقی دیگر ادامه پیدا میکند. در ادامه ممکن است کودک هم به صورت اختصاصی بدون حضور والدین بررسی شود. در ادامه پس از انجام تست های تشخیصی در صورت نیاز، بسته به نوع مشکل، مراجع از کمیسیون به یکی از کلینیک های داخل آتیه برای درمان ارجاع میشود.

ادامه مطلب

در مراجعین نوجوان نیز، نوجوانان و والدین به صورت جداگانه و همراه با یکدیگر، توسط روانشناس و روانپزشک مورد بررسی قرار گرفته (و در صورت نیاز انجام آزمون های تشخیصی دقیق تر صورت گرفته) و بسته به نوع مشکل به کلینیک نوجوان و یا دیگر کلینیک ها ارجاع میشوند.

کمیسیون بزرگسال و خانواده

در کمیسیون بزرگسال آتیه، مراجع پس از حضور و تکمیل فرم ها، توسط روانشناس به مدت 20 الی 30 دقیقه بررسی شده و در صورت لزوم با خاواده ی مراجع نیز به صورت جداگانه صحبت میکند. در مرحله ی بعد، جلسه با حضور مراجع( و در صورت لزوم خانواده ی وی) و روانپزشک در اتاقی دیگر ادامه پیدا میکند. پس از بررسی و مصاحبه ی تخصصی و در صورت لزوم انجام تست های لازم برای تشخیص دقیق تر، بسته به نوع مشکل مراجع به یکی از کمیسیون های داخل آتیه ارجاع داده میشود.

در مراجعین با مشکلات خانوادگی و مشکلات رابطه ای فرزندان و والدین و زوجین نیز، به همین صورت مصاحبه ی تخصصی صورت گرفته و بسته به نوع میشکل مراجع به کلینیک خانواده و یا یکی دیگر از کمیسیون های آتیه ارجاع داده میشود.

خدمات آنلاین کلینیک تشخیص

با افزایش امکانات آنلاین و امکان تماس تصویری و صوتی، کلینیک تشخیص گروه آتیه ی درخشان ذهن، مفتخر است که
این امکان را برای افراد خارج از کشور، داخل کشور و افرادی که به هر دلیلی امکان حضور ندارند، با همان کیفیت و نظم و دقت در تشخیص، که خدمات حضور دارد را فراهم میکند.
روند کمیسیون های آنلاین به همان نحو، ابتدا مصاحبه با مراجع توسط روانشناس به مدت 20 الی 30 دقیقه و سپس با روانپزشک و ارجاع به خدمات حضوری و یا ارجاع به کلینیک خدمات از راه دور آتیه برای مشاوره و روان درمانی صورت میگیرد.

كادر درمانی

سوالات رايج

ساختار کمیسیون تشخیص آتیه متشکل از چه افرادی و با چه تخصص هایی است؟
برای حضور در کمیسیون تشخیص آتیه ، چه مدارکی با خود به همراه بیاوریم؟
آیا برای برگزاری کمیسیون تشخیص ، تمام اعضاء خانواده می بایست حضور داشته باشند؟
مدت زمان جلسه تشخیص چقدر است؟
آیا با یک جلسه کمیسیون تشخیص نهایی داده می شود؟
درجلسه کمیسیون تشخیص آتیه چند درصد از مشکلمان حل و فصل می شود؟
در جلسه کمیسیون تشخیص آتیه ، راهکارهای درمانی هم ارائه می شود؟
پس از اتمام جلسه کمیسیون تشخیص و شروع درمان ، دیگر با اعضای کمیسیون ملاقات نخواهیم داشت؟
ساختار کمیسیون تشخیص آتیه متشکل از چه افرادی و با چه تخصص هایی است؟

جهت بررسی مسائل و مشکلات افراد از دیدگاه پزشکی و روانشناختی، حداقل یک روانپزشک و یک روانشناس در کمیسیون تشخیص آتیه حضور می یابند. گاهی در کنار دو متخصص حاضر، یک یا دو روانشناس یا روانپزشک دیگر نیز ممکن است جهت بررسی عمیق تر مشکل حضور داشته باشند. بنابراین کمیسیون های تشخیص کلینیک آتیه حداقل با ۲ نفر و حداکثر با ۴ نفر تشکیل می گردند.

برای حضور در کمیسیون تشخیص آتیه ، چه مدارکی با خود به همراه بیاوریم؟

اطلاعات پزشکی و روانپزشکی پیشین مراجع مانند آزمایش های پزشکی، پرونده پزشکی و روانپزشکی، داروهای تجویز شده در گذشته و حال، آزمون های هوش یا شخصیت و …، لازم است در اختیار اعضاء کمیسیون تشخیص آتیه قرار گیرد. در خصوص مراجعان در سن مدرسه (۶-۱۸ سال)؛ همراه داشتن کارنامه تحصیلی سال های قبل و نسخه ای از عملکرد فعلی مراجع (مانند؛ دفتر مشق، دیکته، ریاضی و …) ضروری است. همچنین گزارش معلمان در مورد رفتار مراجع در کلاس مدرسه می تواند بسیار مفید واقع گردد. دفتر نقاشی، کاردستی و همچنین نظر مربی مهد در مورد مراجعین زیر ۶ سال بسیار سودمند خواهد بود.

آیا برای برگزاری کمیسیون تشخیص ، تمام اعضاء خانواده می بایست حضور داشته باشند؟

حضور همراه، متناسب با مقتضیات خاص هر مشکل و ویژگی های منحصر هر مراجع است. به عنوان مثال، برای کودکان و نوجوانان حضور همزمان پدر و مادر توصیه می شود و برای مشکلات خانوادگی تاکید بر حضور همزمان زوجین است. همچنین در برخی موارد که نزدیکان مراجع می توانند اطلاعات دقیقتری در اختیار کادر تشخیص قرار دهند، حضورشان در کمیسیون تشخیص آتیه ضروری به نظر می رسد.

مدت زمان جلسه تشخیص چقدر است؟

به دلیل ضرورت تکمیل برخی اطلاعات اولیه و آزمون های غربالگری، غالباً یک ساعت پیش از شروع کمیسیون تشخیص، مراجع درگیر فرآیند تشخیص خواهد بود.مدت زمان کمیسیون تشخیص آتیه نیز حدود 50 تا 60 دقیقه است.

در مجموع، طی روز اول ورود به “کلینیک روانشناسی آتیه” جهت فرآیند تشخیص اولیه حدود ۲ الی ۳ ساعت صرف وقت، معمول خواهد بود.
آیا با یک جلسه کمیسیون تشخیص نهایی داده می شود؟

فرآیند تشخیص یک فرآیند پویا است و در طول زمان کمیسیون و حتی در طول درمان به آن توجه می شود.در صورتی که مصاحبه بالینی و تاریخچه فردی واجد اطلاعات دقیقی باشد؛ معمولاً در ۸۰ درصد موارد تشخیص اولیه تعیین می شود و ارجاع به کلینیک یا کلینیک های درمانی مرتبط صورت خواهد گرفت. در برخی موارد برای تعیین تشخیص دقیق تر، نیازهای به آزمون های تکمیلی وجود دارد که اعضاء کمیسیون تشخیص آتیه این آزمون را تجویز می کنند و مراجع به آزمایشگاه روانسنجی ارجاع داده می شود.

درجلسه کمیسیون تشخیص آتیه چند درصد از مشکلمان حل و فصل می شود؟

طی جلسه کمیسیون تشخیص صرفاً به تعیین پروتکل درمانی پرداخته می شود که می تواند شامل درمان دارویی، روانشناختی و تکنولوژیک باشد. پس از اتمام کمیسیون تشخیص و ورود به بخش درمانی “کلینیک روانشناسی آتیه”، روند درمان و متعاقباً رفع تدریجی نشانه های مشکل آغاز خواهد شد.

در جلسه کمیسیون تشخیص آتیه ، راهکارهای درمانی هم ارائه می شود؟

خیر، طی جلسه کمیسیون تشخیص صرفاً به بررسی عمیق نشانه ها پرداخته می شود و درمان پس از خروج از کلینیک تشخیص و ورود به یکی از کلینیک های درمانی آتیه آغاز می گردد.

پس از اتمام جلسه کمیسیون تشخیص و شروع درمان ، دیگر با اعضای کمیسیون ملاقات نخواهیم داشت؟

مراجع معمولاً به فواصل زمانی یک ماه و جهت بررسی وضعیت دارویی، نشانه های مشکل و روند درمان، مجدداً با روانپزشک اولیه دیدار خواهد داشت.

همكاری با ما

ویدیوهای مرتبط با کلینیک

اخبار و محتوای مرتبط با کلینیک

کلینیک های دیگر

فهرست