کلینیک خانواده

کلینیک جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک خانواده

کلینیک خانواده گروه آتیه درخشان ذهن بر این عقیده استوار است كه بیماری روانی و مشكلات خانواده در “بافت خانواده”، بهتر قابل درمان  هستند. در نتیجه، درمانگران کلینیک خانواده، مسائل را منحصر به یك فرد خاص نمی بینند. آنان بر این باور هستند كه مشكلات افراد بر كل خانواده اثر می گذارد و مشكلات خانواده بر هر یك از اعضای خانواده تأثیرگذار است. نوع نگرش به خانواده در كلینیك خانواده، به عنوان یك شبكه سازمان یافته ای از روابط به هم پیوسته نگریسته می شود كه در كنار یكدیگر قرار می گیرند و یك كل را تشكیل می دهند. در كلینیك خانواده، هدف این است كه به كل پازل خانواده و شیوه ای كه این پازل كنار هم چیده می شود، توجه شود؛ نه این كه فقط به یك تكه پازل توجه شود.

[read more=”بيشتر” less=”كمتر”] 

برخی حوزه های متداول تحت پوشش کلینیک زوج و خانواده:

 • مشاوره پیش از ازدواج و آماده سازی برای ازدواج
 • غنی سازی زندگی جنسی زوجین و مهارت آموزی
 • سوگ و شکست های عاطفی
 • طلاق عاطفی
 • طلاق (آماده سازی برای طلاق، سازگاری و بازسازی بعد از طلاق)
 • خیانت و روابط فرازناشویی
 • بازسازی پس از خیانت و روابط فرازناشویی
 • تعارض ها و اختلافات زناشویی
 • مسائل و مشکلات ارتباطی و بین فردی
 • مشکلات هیجانی و ارتباطی خانواده (شناسایی و درمان رفتارهای پرخاشگر، تخریبگر و کنترلگر اعضای خانواده)
 • مشکلات سازگاری با مسائل جسمانی یا روانی یک عضو از خانواده (بیماری های مزمن و دستورات درمانی نظیر اعتیاد، دیابت، و غیره)
 • اختلال های شخصیت (اختلال شخصیت وابسته، اختلال شخصیت خودشیفته و غیره)

متخصصانی كه با كلینیك خانواده همكاری می کنند:

 • روانپزشك
 • روانشناس بالینی
 • روانشناس سلامت
 • رواشناس بالینی كودك
 • Sex therapist

خدمات درمانی کلینیک خانواده به شرح زیر است:

 • روان درمانی انفرادی
 • زوج درمانی
 • خانواده درمانی
 • روانپزشكی
 • گروه درمانی
 • كارگاه های آموزشی

فرایند ورود به کلینیک خانواده به چه صورت است؟

فرایند ورود به كلینیك خانواده، از طریق کمیسیون تخصصی کلینیک خانواده می باشد که توسط یک روانپزشک و یک روانشناس بالینی (مدیر کلینیک خانواده) اجرا می گردد. این فرایند شامل اخذ شرح حال، ارزیابی و سنجش می باشد. رویكرد ما این است كه یك ارزیابی جامعی از نیازهای مراجعین هنگام ورود به كلینیك زوج و خانواده آتیه داشته باشیم تا بتوانیم یك برنامه درمانی كاملی را طراحی كنیم كه پاسخگوی نیازها و اهداف درمانی آنان و ما باشد. این فرایند ارزیابی در صورت لزوم با انجام آزمون هایی در بخش روانسنجی، تكمیل خواهد شد. در نهایت پس از انجام جلسه ارزیابی و بررسی گزارش آزمون های انجام گرفته، درباره برنامه درمانی تصمیم گیری خواهد شد و درمان های پیشنهادی از قبیل زوج درمانی، خانواده درمانی، گروه درمانی یا کارگاه های آموزشی به افراد معرفی خواهند شد و ارجاع به بخش های مختلف درمانی صورت خواهد گرفت.

برای ورود به کلینیک خانواده، می تواند با پذیرش کلینیک خانواده ۸۴۰۱۲۱۰۳-۰۲۱ تماس حاصل نموده و وقت کمیسیون خود را هماهنگ کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

در ضمن برای آشنایی بیشتر با خدمات کلینیک تخصصی خانواده آتیه به کانال تلگرام زیر بپیوندید:

Dr_Maryam_Bidadian@

 [/read]

خدمات

[ichcpt id=”13652″]

كادر درمانی

تيم ما متشكل از افراد توانا و پرتجربه می‌ باشد. همكاران ما با تجارب، دانش و مهمتر از همه چيز تعهد و ايمان كاری خويش، تمامی تلاش خود را جهت رضايت و كسب موفقيت مراجعين خواهند نمود.

با ما برای رزومه كاری همكاران همراه باشيد. ادامه

سوالات رايج

فرایند ورود به کلینیک خانواده به چه صورت است؟

فرایند ورود به كلينيك خانواده آتیه، از طریق کمیسیون تخصصی کلینیک خانواده است که توسط یک روانپزشک و یک روانشناس بالینی اجرا می ­گردد. این فرایند شامل اخذ شرح حال، ارزيابي و سنجش است. رويكرد ما اين است كه ارزيابی جامعی از نيازهای مراجعين هنگام ورود به كلينيک زوج و خانواده آتيه داشته باشيم تا بتوانيم برنامه درمانی كاملی را طراحي كنيم كه پاسخگوی نيازها و اهداف درمانی آنان و ما باشد. مراجعين در بدو ورود به كلينيک خانواده آتیه، يک جلسه ارزيابی خواهند داشت كه ارزياب متخصص به نيازها، اهداف، مشكلات فعلی، علت مراجعه، و آن چه كه مراجعين از درمان و كلينيک خانواده انتظار دارند، می پردازد. اين فرايند ارزيابی در صورت لزوم با انجام آزمون­ هايی در بخش روانسنجی، تكميل خواهد شد. در نهايت پس از انجام جلسه ارزيابی و بررسی گزارش آزمون­ های انجام گرفته، درباره برنامه درمان تصميم­ گيری خواهد شد و درمان ­های پيشنهادی از قبيل زوج درمانی، خانواده ­درمانی، گروه­ درمانی يا کارگاه­ های آموزشی به افراد معرفی خواهند شد و ارجاع به بخش­ های مختلف درمانی در کلینیک خانواده آتیه صورت خواهد گرفت.

در کلینیک خانواده، چه موضوعاتی پوشش داده می شود؟

در کلینیک خانواده آتیه، خدمات مشاوره پیش از ازدواج و آماده ­سازی برای ازدواج، غنی سازی زندگی جنسی زوجین و مهارت آموزی ارائه می شود. همچنین خدماتی در حوزه سوگ و شکست های عاطفی، طلاق و جدایی (حل­ مسأله و پیشگیری از طلاق)، آماده­ سازی برای طلاق، سازگاری و بازسازی بعد از طلاق نیز در کلینیک خانواده آتیه ارائه می شود. خیانت و روابط فرازناشویی (سازگاری و بازسازی بعد از خیانت)، پیشگیری از آسیب­ها و روابط فرازناشویی بعدی نیز از موضوعاتی هستند که در این کلینیک پوشش داده می شوند. کلینیک خانواده آتیه به مشکلات هیجانی و ارتباطی خانواده (شناسایی و درمان رفتارهای پرخاشگر، تخریب­ گر و کنترل گر اعضای خانواده)، مشکلات در سازگاری با مشکلات جسمانی یا روانی یک عضو از خانواده (نظیر بیماری­های مزمن جسمانی و روانی و دستورات درمانی از قبیل اعتیاد، دیابت، و غیره)، اختلال­ های شخصیت، مسائل و مشکلات ارتباطی و بین ­فردی، مهارت­ های ده­ گانه زندگی از قبیل مذاکره و همدلی، حل­ اختلاف، مدیریت هیجانات و غیره نیز می پردازد.

مدت زمان بهبود و حل مشکل من چقدر خواهد بود؟

مشکلات و مسائل خانوادگی به شکلی هستند که در طی زمان به وجود آمده­اند و طبیعی است که در طی زمان و با همکاری و مسئولیت­ پذیری مراجع حل خواهند شد. در کلینیک خانواده آتیه، جلسات ابتدایی درمانی بیشتر به ارزیابی درمانگر اختصاص خواهد یافت و پس از ارزیابی درمانگر از وضعیت شما، برنامه­ مداخلاتی برای مشکل شما طراحی خواهد شد و طبق آن برنامه اقدامات درمانی صورت خواهد گرفت. تعیین کردن زمان دقیق برای حل کردن مشکلات خانوادگی منطقی نیست. اما با توجه به نتایج تحقیقات می­ توان گفت در صورتی که درمانگر شما از رویکرد شناختی ـ رفتاری یا رفتار درمانی ـ عقلانی هیجانی بهره ببرد، به طور متوسط بین ۱۲ الی ۲۰ جلسه زمان نیاز است. طولانی بودن درمان، استانداردی جهانی است و هرگز نباید انتظار معجزه و بهبود ناگهانی را در طی جلساتی کوتاه داشت.

در فرایند مشاوره پیش از ازدواج چه اتفاقی می افتد؟

دوره‌ های آماده‌سازی پیش از ازدواج کلینیک خانواده آتیه به زوجین کمک می‌کند که هم انتخاب صحیح‌تری متناسب با نیازها و انتظارات واقع‌بینانه‌ خود انجام دهند، و هم مهارت‌های لازم را برای انطباق و سازگاری بهتر با چالش‌های اولیه‌ زندگی مشترک کسب کنند. کارگاه­ های آموزشی پیش از ازدواج به موازات گذراندن جلسات مشاوره‌ پیش از ازدواج می‌تواند زوجین را در امتداد این مسیر یاری کند. متخصص مشاور قبل از ازدواج در کلینیک خانواده آتیه، پس از برگزاری جلسات مشاوره به صورت زوجی و انفرادی و نیز اجرا و تفسیر تست­ها و آزمون­های تکمیلی (آزمون شخصیت، دلبستگی، نیازهای اساسی، طرحواره ­ها)، جلسات جمع ­بندی را برای زوج برگزار می­ کند و تلاش می­ کند در قالب این جلسات با ارائه چشم­ انداز، توجه طرفین را به نقاط قوت این ازدواج و نقاط ضعف و مشکلات احتمالی آن جلب کند و راهکارها و راه­ حل­های پیشنهادی را با آنان بررسی ­کند.

آیا در مشاوره پیش از ازدواج مشاور به ما خواهد گفت که به درد هم می خوریم یا خیر؟

جلسات مشاوره پیش از ازدواج، کمکی حرفه ­ای است به منظور شناخت خود و طرف مقابل در راستای تصمیمی مهم. فرایند مشاوره پیش از ازدواج در کلینیک خانواده آتیه، امری فراتر از پاسخ ساده به این سؤال است که آیا ما برای ازدواج با هم مناسب هستیم یا خیر. این فرایند ممکن است طی جلسات متعددی انجام پذیرد و در نهایت، تصمیم­ گیرنده اصلی خود طرفین هستند که می­توانند با دید وسیع­تری به فراروی خود بنگرند و آمادگی پیدا کنند که با آگاهی و شناخت بیشتر و تردید و نگرانی کمتر، در مورد مهم­ترین انتخاب زندگی­شان تصمیم بگیرند و مسئولیت این انتخاب را به عهده بگیرند.

من تجربه شکست عاطفی داشته ام، آیا باز هم می توانم به کسی علاقه مند شوم؟ فکر می کنم دیگر کسی مثل او در زندگی ام تکرار نخواهد شد.

بسیاری از افرادی که در عشق ناکام می­شوند، باور دارند که دیگر هرگز آن را تجربه نخواهند کرد و شخص دیگری آن­ها را دوست نخواهد داشت. بدون شک تمامی ما دچار شکست عاطفی می شویم. عشق، تجربه­ای با پایه­ فیزیولوژیک است و شما و هر فرد دیگری فرصت تجربه­ عشق با فردی دیگر را خواهید داشت.

به همسرم شک دارم، چه کاری انجام دهم؟

اگر نسبت به همسر خود دچار سوء ظن شده ­اید و یا مورد سوء ظن همسر خود واقع شده ­اید، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. مهمترین ویژگی متخصص سلامت روان، موضع بی­طرفانه او است و این­که می­تواند به شما راهکارهای عملی برای بازسازی رابطه و اعتماد سازی در رابطه بدهد. کمک گرفتن از خانواده ­ها و یا واسطه کردن فرزندان اشتباه بزرگی است، چون با جانبداری و راهکارهای احساسی می­توانند مشکل شما را تشدید کنند. کلینیک خانواده آتیه آماده ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی برای حل مشکل شماست.

آیا برای طلاق هم نیاز به مشاوره با روانشناس هست؟

در کلینیک خانواده آتیه در گام اول تلاش می­شود تا فرایند طلاق به تعویق بیفتد و حل مسأله ­ای برای ادامه رابطه در نظر گرفته شود. اما اگر زوجین بر طلاق پافشاری داشتند و راه­ حل­ها کارساز واقع نشوند، مراجعین برای جدایی و سازگاری بعد از طلاق آماده می­شوند.  باید توجه داشت که فرایند جدایی زوجین به صورت طبیعی، دارای بار هیجانی منفی بسیار زیادی است. این فشارها می تواند باعث ایجاد تنش و آسیب برای زوجین گردد. دریافت خدمات روانشناختی در این حوزه می­تواند به زوجین کمک کند تا فشار کمتری را تحمل کرده و از تنش­ها و آسیب­های احتمالی تا حدی دور گردند.

من و همسرم در مورد تربیت فرزندان، مسائل مالی و بسیاری موارد دیگر با هم توافق نداریم، از چه کسی کمک بگیریم؟

یک مهارت مهم در رابطه زوجین، توانایی حل مسائل زندگی و مشورت کردن است. برخی زوج ها به جای حل مسئله و رسیدن به یک راه حل مورد توافق برای طرفین، بر راه حل خودشان پافشاری می­کنند و موضع طرف مقابل را نادیده می­گیرند. متخصصان کلینیک خانواده آتیه می توانند به شما کمک کنند تا مهارت­های مورد نیاز یک رابطه مشترک از قبیل حل مسئله و حل اختلاف و نیز مذاکره را بیاموزید و در رابطه خود به کار بندید.

من و همسرم سال هاست که با مشاجره، بی انگیزگی و بی علاقگی زندگی کرده ایم، آیا امیدی به بهبود رابطه هست؟

همیشه امید به بهبودی رابطه وجود دارد. قبل از طلاق و یا اقدامات دیگر، لازم است حتماً با کمک یک متخصص تمامی راهکارهای دیگر برای حفظ رابطه و حریم خانواده امتحان شود. اگر زوج تلاش خود را به کار گیرند تا با علاقه و انگیزه و همراه مسئولیت­پذیری با متخصص مربوطه، همکاری کنند و این راه حل­ها را امتحان کنند،  احتمال نتیجه گیری بسیار بالاست.

می ترسم از روانشناس کمک بگیرم و اتهام مقصر بودن به من زده شود، آیا متخصص خانواده می تواند بین من و همسرم قضاوت کند و بگوید چه کسی مقصر است؟

خیر. یکی از اصول اولیه جلسات روان­ درمانی در کلینیک خانواده آتیه، اجتناب از قضاوت کردن درباره شرایط مراجعین است. درمانگر باید با پذیرش بدون قید و شرط و به دور از قضاوت کردن و برچسب زدن درباره شرایط مراجعین، به ارزیابی و طراحی مداخله درمانی آنان بپردازد. روانشناس قاضی نیست و جلسات زوج ­درمانی نیز جلسه محاکمه نیست. ممکن است زوج­ها از درمانگر بخواهند تا بین آن­ها قضاوت کند؛ ولی متخصصان با تجربه به شدت از این کار پرهیز می­کنند و تلاش می­کنند تا این مقصربینی بین زوج را که یکی از دلایل اصلی مشکلات و تعارض های آن­ها است را کاهش دهند.

اگر به روانشناس مراجعه کنم، حرف های من محرمانه می ماند؟

اولین اصلی که متخصصان سلامت روان در کلینیک خانواده آتیه به آن پایبند هستند، حفظ اسرار مراجعین و رعایت محرمانه نگه داشتن اطلاعات آن­ها است. بنابراین به جای درد دل کردن با آشنایانی که ممکن است راه­ حل­های سوگیرانه به شما ارائه دهند، با متخصصانی مشورت کنید که به جای قضاوت سوگیرانه و یا دلسوزی و ارائه راه­ حل­های هیجانی، تلاش می­کنند با رعایت اصل محرمانه ماندن اطلاعات و حفظ موضعی بی­طرف، شما را در حل مشکلات پیش آمده و یادگیری حل مسأله ­ای مفید و کارآمد یاری دهند.

اگر بخواهم فقط دارو مصرف کنم، کافی است؟

اکثر اوقات، مصرف دارو به تنهایی کافی نیست. دارو می­تواند منجر به بهبود خلق و کاهش اضطراب، و بهبود خواب و اشتها کمک کند، ولی منجر به حل مسأله برای شما نمی­شود. در کنار مصرف دارو لازم است از جلسات روان ­درمانی هم کمک بگیرید تا  مهارت­های مورد نیاز برای حل مشکل را بیاموزید و از منابع لازم و کافی برای حل چالش­ها و تنش­هایتان برخوردار باشید.

آیا می توان به صورت انفرادی برای جلسات زوج درمانی مراجعه کرد؟

خانواده­ درمانی و زوج­ درمانی از اساسي ­ترين رشته ­های بهداشت روان هستند كه در نظریه و درمان بر اين عقيده متکی اند كه بيماری روانی و مشكلات خانواده در قالب “بافت خانواده”، بهتر قابل درمانند. خانواده ­درمانگر و زوج­ درمانگر، مسائل را منحصر به يك فرد خاص نمی بينند. آنان بر اين باور هستند كه مشكلات افراد بر كل خانواده اثر مي­ گذارد و مشكلات خانواده بر هر يك از اعضای خانواده تأثيرگذار است. نوع نگرش به خانواده در كلينيک خانواده آتیه، به عنوان يك شبكه سازمان يافته ­ای از روابط به هم پيوسته نگريسته می شود كه در كنار يكديگر قرار می گيرند و يك كل را تشكيل می دهند. بنابراین حضور هر دو طرف و هدف مشترک ایشان مبنی بر بهبود وضعیت فعلی، برای دریافت این خدمت ضروری است. اما اگر به هر دلیلی یکی از طرفین حاضر به شرکت در جلسات نبود، برای فردی که تمایل به بهبود وضعیت فعلی را دارد، در کلینیک خانواده آتیه جلساتی برگزار خواهد شد و راهکارها و مهارت ­هایی آموزش داده خواهد. زیرا که اعتقاد بر این است که خانواده یک سیستم است و رفتار هر عضو بر دیگر اثرگذار است، بنابراین با تغییر مداوم و پایدار رفتار یک عضو از خانواده، دیگران نیز مجبور به سازگاری هستند.

اگر همسرم با جلسات زوج درمانی موافق نباشد، چه باید کرد؟

بهتر است بر پیامدهای حفظ وضعیت فعلی تاکید گردد و به زوج درباره زیان ­های عدم تغییر هشدار داده شود. لازم است انگیزه زوجین برای حضور یا عدم حضور در جلسات زوج درمانی بررسی گردد و اگر قابل تعدیل بود، اقدام به مداخلات زوجی شود. در غیر این صورت افراد باید توجه داشته باشند که شاید نتوانند خدمات درمان زوجی دریافت کنند، ولی می­ توانند برای ارتقای سلامت روان خود از خدمات مشاوره ­ای و روان درمانی فردی کلینیک خانواده آتیه استفاده کرده و اثرات محیط پر تنش را بر وضعیت روانشناختی خود کاهش دهند.

آیا من می توانم مشاوره حقوقی یا مشاوره ژنتیک در کلینیک خانواده داشته باشم؟

خیر، در حال حاضر کلینیک خانواده آتیه با این متخصصان همکاری نمی­ کند.

برای شرکت در جلسات مشاوره باید چه کاری انجام دهم؟

برای ورود به کلینیک خانواده آتیه، با پذیرش کلینیک خانواده ۸۴۰۱۲۱۰۳-۰۲۱ تماس حاصل نموده و وقت کمیسیون خود را هماهنگ کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

همكاری با ما