مشخصات زوج:

آقا: ۲۸ ساله، متأهل (در دوره نامزدی هستند)، دیپلم، شغل آزاد

خانم: ۲۰ ساله، متأهل (در دوره نامزدی هستند)، دیپلم، خانه دار

هنگام مراجعه زوج به کلینیک آتیه، حدود ۵ ماه از شروع دوره نامزدی و عقدشان می گذشت.

گزارش مشکلات از زبان زوج

خانم:حدود ۵ سال با نامزدم دوست بودم. ما فامیل دور هستیم و از ابتدا خانواده هایمان از دوستی ما اطلاع داشتند. در طول دوران دوستی مشکلات و چالش های زیادی داشتیم و مشاجراتمان زیاد بود؛ اما چون به هم علاقه داشتیم، این دوستی را ادامه می دادیم. خیلی مواقع رابطه ما برای یک مدت قطع می شد و بعد چند هفته یا چند ماه مجدداً ارتباطمان را شروع می کردیم. حدود ۸ ماه قبل تصمیم گرفتیم که با هم نامزد کنیم و خانواده ها هم چون فامیل بودند از این ازدواج رضایت داشتند. ۵ ماه است که از عقد ما می گذرد، اما من احساس می کنم که نامزدم رفتارش نسبت به من تغییر کرده و توجه کمتری می کند. حتی خیلی مواقع به خاطر این مسأله مشاجره می کنیم و نهایتاً هیچ موضوعی بین ما حل نخواهد شد. وقتی که ناراحتی ام را بیان می کنم، ایشان انکار می کند و می گوید که تغییر رفتاری نداشته و من حساس هستم. حتی نامزدم با حضور در جلسه کمیسیون کلینیک خانواده زیاد موافق نبود و اعتقاد داشت که علت مشکلات من هستم و من باید تغییر کنم.

آقا: حدود ۵ سال بود که با نامزدم که فامیل دور هم بودند، دوست بودم. مشکلاتمان در طول دوران دوستی زیاد بود. چند ماه قبل تصمیم گرفتیم که نامزد کنیم و عقد کردیم. الان حدود یک ماه است که نامزدم از رابطه مان نارضایتی دارد و مدام از تغییر رفتار و عدم توجه من به خودش شکایت می کند. من منکر این ماجرا نمی شوم که هیچ مشکلی نداریم، اما به نظر من اگر نامزدم رفتارش را تغییر دهد و کمی صبورتر و پخته تر رفتار کند، مشکلات ما حل خواهد شد. نامزدم مدام از من می خواهد که به او توجه کنم و ساعات زیادی را با او بگذرانم. ایشان مدام من را چک می کند و به همه رفتارهای من حساس است.

زوج: از طریق یک برنامه تلویزیونی، با کلینیک خانواده گروه آتیه آشنا شدیم. زمانی که ما در کمیسیون کلینیک خانواده شرکت کردیم، توسط یک روانپزشک و روانشناس بالینی مورد ارزیابی قرار گرفتیم و به جلسات زوج درمانی و اجرای یک سری تست ها ارجاع داده شدیم. زوج درمانگر، هم به صورت زوجی و هم به صورت انفرادی جلسات را برای ما برگزار کرد و نتایج تست ها را برای ما تفسیر کرد. ایشان در خلال جلسات زوج درمانی به ارائه چشم انداز درباره رابطه مان و شباهت ها و تفاوت هایمان و نیز چالش های احتمالی و راه حل های ممکن برای کنار آمدن با این چالش ها پرداخت. مشاور ما از ابتدای جلسات به این نکته تاکید داشت که هر دو نفر ما نقش و مسئولیت برابر در حفظ و رشد رابطه داریم و هر دو باید به صورت مشترک به اجرای تکنیک ها و راهکارها در طول هفته بپردازیم و به دنبال نقش مقصر در رابطه نباشیم. ایشان در هر جلسه، مهارت های مورد نیاز یک رابطه مشترک را به ما آموزش می دادند و تکنیک های اجرا شده را با ما مرور می کرد و بر به کارگیری منظم و فعالانه آن در آینده رابطه مان تأکید می کرد. زوج درمانگر به منظور پیشگیری از مشکلات و چالش های احتمالی در آینده، یک سری جلسات را با فاصله هر سه ماه یکبار در آخرین جلسه زوج درمانی مطرح کردند تا مسیر رابطه ما و نحوه به کارگیری به صورت منظم در طول زمان نظارت گردد.

گزارش مدیر کلینیک:

زوج به منظور زوج درمانی به کلنیک خانواده مراجعه کردند و پس از شرکت در جلسه کمیسیون کلینیک خانواده و ارزیابی اختصاصی صورت گرفته توسط متخصص روانپزشک و روانشناس بالینی، به اجرای یک سری تست های تکمیلی (تست شخصیتی NEO، تست نیازهای گلاسر و تست طرحواره یانگ) و نیز شرکت در جلسات زوج درمانی ارجاع داده شدند.

این زوج در ۱۱ جلسه زوج درمانی شرکت کردند. زوج درمانگر به این علت که مراجعین قبل از عقد در هیچ جلسه مشاوره قبل از ازدواجی شرکت نکرده بودند، جلسات را به صورت خصوصی و نیز مشترک برای ایشان برگزار کرد و نتایج آزمون های انجام شده را به موازات اجرای جلسات زوج درمانی، برای ایشان تفسیر کرد و تأثیر تفاوت ها و شباهت های شخصیتی، نیازها و الگوهای فکری زوج در رابطه را به صورت عینی و از طریق نمودار به ایشان نشان داد. زوج در گام اول به شناخت بیشتری درباره خود رسیدند که این شناخت بسیار وسیع تر و کامل تر از شناختی بود که در دوران دوستی به آن دست پیدا کرده بودند. ایشان متوجه تفاوت ها و شباهت ها و چالش های ناشی از آن شدند و به لزوم یادگیری مهارت های مورد نیاز زندگی مشترک واقف شدند. در طول جلسات تلاش شد به نقش مشترک هر دو نفر در رابطه و مسئولیت برابر ایشان برای رشد و نگهداری رابطه تأکید گردد. زوج پس از شرکت در ۱۱ جلسه زوج درمانی، به صورت نسبی توانستند مشکلات ایجاد شده در دوران نامزدی را مدیریت کنند و به مهارت های مورد نیاز برای حل چالش های احتمالی آینده در رابطه مجهز گردند. پس از پایان جلسات زوج درمانی، جلسات نگهدارنده با فاصله هر ۳ ماه یکبار به ایشان پیشنهاد شد تا مسیر درمان و به کارگیری تکنیک ها و راهکارهای درمانی مرور گردد.