کلینیک نوجوان و بلوغ

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک نوجوان و بلوغ

کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه به عنوان تنها کلینیک تخصصی حوزه‌ نوجوان و بلوغ در ایران در سال ۱۳۹۴ شکل گرفت. همزمان با بیانیه‌ WHO (سازمان بهداشت جهانی) در راستای توجه ویژه به مسائل نوجوانان، این کلینیک با هدف ارتقاء سطح سلامت روان نوجوان فعالیت‌های تخصصی خود را آغاز کرد. تیم تخصصی نوجوان آتیه بر تمامی مسائل نوجوان تمرکز دارد. این موضوعات می‌تواند یک دغدغه‌ی ساده‌ی افراد در سنین نوجوان باشد و یا مشکلات تحصیلی، مسائل هویتی، مسائل ارتباطی نوجوان با دنیای پیرامونشان، عزت نفس افراد در سنین نوجوانی و اختلالات ممکن در سن نوجوانی باشد.

نوجوان‌هایی که متولد اواخر دهه‌ی هفتاد و ابتدای دهه‌ی هشتاد هستند، فرزندان نوبالغی که نیازهایشان مانند پدر و مادرشان نیست و سبک زندگی دیگری را دوست دارند. نوجوانی که دیگر در شهر و یا روستای خود زندگی نمی‌کند بلکه روز خود را در دنیای مجازی شب می‌کند؛ و از این‌رو استانداردها و فاکتورهای متفاوتی را نسبت به نسل‌های گذشته‌ی خود تعریف کرده است.

بيشتر

كادر درمانی

تيم ما متشكل از افراد توانا و پرتجربه می‌ باشد. همكاران ما با تجارب، دانش و مهمتر از همه چيز تعهد و ايمان كاری خويش، تمامی تلاش خود را جهت رضايت و كسب موفقيت مراجعين خواهند نمود.

با ما برای رزومه كاری همكاران همراه باشيد. ادامه

سوالات رايج

“نوجوانی” به چه دوره ‌ای می ‌گویند؟

تعاریف متفاوتی برای نوجوانی وجود دارد. تعریف سنی آن به طور کلی به دهه دوم زندگی انسان (از ۱۰ الی ۲۰ سالگی) اطلاق می ‌گردد. همچنین ۱۱ الی ۱۹ سالگی در تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و در کشورمان بازه سنی ۱۲ الی ۱۸ سالگی را نوجوانی می‌ گویند.

در کنار این تعریف، روان‌شناسان تحولی، گذر از کودکی به مرحله‌ بعدی رشدی فرد را نوجوانی می‌ گویند. دوره ‌ای که فرد در آن از ویژگی ‌های کودکی فاصله گرفته و هنوز به بزرگسالی نرسیده است.

نوجوانی پل گذر از کودکی به بزرگسالی است که در آن فرد دچار تحولات عظیم روانی، هیجانی، عاطفی و شناختی می ‌شود. نوجوانی فرصت رشد استعداد‌های فردی و رو به‌ رو شدن با چالش ‌های گوناگون است.

نوجوانی در کشور ما با ورود افراد به دوران متوسطه (اول و دوم) نیز مشخص می ‌گردد.

چگونه به کلینیک نوجوان آتیه مراجعه کنم؟

برای مراجعه به کلینیک نوجوان آتیه درخشان ذهن، کافی است وارد کمیسیون تخصصی نوجوان شوید. در کمیسیون نوجوان، روان ‌پزشک، روان ‌شناس و ارزیاب اختصاصی نوجوان مسائل را بررسی و فرآیند ارزیابی کاملی برای نوجوان اجرا می‌ نمایند. برای پذیرش در کمیسیون نوجوان با تلفن ۰۲۱۸۴۰۱۲۰۰۰ (پذیرش کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن) تماس بگیرید.

آیا فرزندم نوجوانی سالمی دارد؟

در مواجهه با نوجوان خود، بهتر است کارکرد تحصیلی، اجتماعی و فردی او را بسنجید و البته نیم ‌نگاهی هم به تفاوت ‌های او با همسالانش داشته باشید. اگر نوجوان شما روال تحصیلی مناسبی دارد، مسؤلیت ‌پذیر است، ارتباط خوبی با همسالانش دارد، دوستان مناسبی کنار او قرار دارند، مضطرب و افسرده نیست، پرخاشگری و لجبازی مخربی ندارد، خواب و تغذیه و دفع مناسبی دارد، روحیه پرامید دارد و انگیزه‌ مند است به احتمال زیاد دوران نوجوانی را تا الآن به سلامت طی کرده است. پیشنهاد ما به شما برای ارزیابی دقیقتر سلامت روان فرزندتان و شناخت استعداد‌هایش، مراجعه به کمیسیون نوجوان است.

آیا فرزند به من به سن بلوغ رسیده است؟

ما در دوران نوجوانی ۴ نوع بلوغ را تجربه می ‌کنیم. بلوغ، فقط جسمانی نیست، بلکه بلوغ روانی، هیجانی و اجتماعی نیز در کنار بلوغ جنسی، از انواع بلوغ هستند. اگر منظورتان بلوغ جنسی است، توصیه ما پرسش از نوجوان و بررسی کردن نشانه‌های اولیه بلوغ (رشد موهای ناحیه تناسلی و رشد سینه‌ها) است.

آیا پرخاشگری و لجبازی چند ماهه اخیر فرزندم به دلیل نوجوانی اوست؟

برخلاف باور عموم افراد، نوجوانی لزوماَ با پرخاشگری برابر نیست. بلکه ممکن است نوجوان به دلیل برهم‌ خوردن تعادل هیجانی، تغییرات هورمونی و شناختی خشمگین و یا لجباز شود. اما از آن ‌جایی که پرخاشگری می‌ تواند نتایج غیر قابل جبران به بار آورد، تشخیص دلیل آن ضروری است.

چه سنی برای گرفتن موبایل برای فرزندم مناسب است؟

پیشنهاد ما به شما تدریجی بودن این امر است. یعنی ابتدا تبلت در اختیار او قرار دهید و یا موبایل خود را به صورت اشتراکی در اختیار او قرار دهید. ارائه سن کلی برای این موضوع نسبی و دشوار است و لیکن توصیه ما خرید موبایل شخصی برای نوجوان، پس از پایه نهم و هنگام ورود او به دوره متوسطه دوم است.

بلوغ جنسی را چطور به فرزندم آموزش دهم؟

آموزش مسائل جنسی امری ساده در عین‌ حال بسیار مهم است. سعی کنید شما پیشقدم باشید تا اینکه مطالب به شکل غیرعلمی به او منتقل شود. بهتر است این آموزش‌ ها از والد هم ‌جنس صورت گیرد. مهم این است که این آموزش‌ ها با زبان علمی (نه عامیانه)، به دور از تحریف و انتقال عذاب وجدان به نوجوانتان صورت گیرد. شما می ‌توانید برای افزایش دانش خود، کتاب‌های “بلوغ در دختران” و “بلوغ در پسران” انتشارات معتبر را تهیه کنید. همچنین می ‌توانید از متخصصین کلینیک نوجوان آـیه درخشان ذهن کمک بگیرید.

چه اقداماتی برای سلامت روان نوجوان در کلینیک نوجوان آتیه صورت می ‌گیرد؟

بیوفیدبک چه تأثیری بر نوجوانِ من می‌گذارد؟

افزایش آرامش حین مطالعه، کاهش خشم و نا‌امیدی، کاهش فشار خون و افزایش اعتماد به نفس در نوجوان از تأثیرات بیوفیدبک است. کاهش علایم اضطراب جسمانی مانند تپش قلب، تعریق دست، تنفس سریع، انقباض عضلانی، گُر گرفتگی و بی ‌قراری از مواردی است که در طول جلسات بیوفیدبک اتفاق می ‌افتد. همچنین بیوفیدبک در افزایش توانمندی‌ های شناختی نوجوان مانند توجه، تمرکز و حافظه اثر می‌ گذارد.

جلسات روان‌ درمانی به صورت فردی هستند یا گروهی؟

روان ‌درمانی نوجوان به مدل‌ های مختلفی صورت می ‌گیرد. اما غالب روان ‌درمانی‌ ها به صورت فردی با نوجوان و یا والدین آن‌ ها صورت می‌ گیرد. در کلینیک نوجوان آتیه علاوه بر مداخله بر روی نوجوانان، در صورت وجود مسائل ارتباطی با والدین، والدین نیز در جلسات حضور خواهند داشت.

طول فرآیند ارتقای عملکرد یا درمان نوجوان معمولاَ چقدر است؟

پروسه ارتقا عملکرد نوجوان و یا درمان مسائل او بسته به تشخیص متفاوت است. ولیکن حداقل طول مراجعه ۲ ماه است. اکثر پکیج ‌های کلینیک نوجوان حدود ۴ الی ۵ ماه طول می‌ کشند. این زمان حداقل زمان برای ایجاد یک اثر مادام ‌العمر و رضایت ‌بخش است.

فاصله بین جلسات چقدر است؟

فاصله بین جلسات روان‌ درمانی معمولاً یک هفته و جلسات درمان‌های تکنولوژیک (بیوفیدبک و نوروفیدبک) ۲ یا ۳ بار در هفته است.

آیا تضمینی برای درمان نوجوان وجود دارد؟

واقعیتش را بخواهید فعالیت انسانی و علمی هرگز تضمینی نخواهد داشت. چرا که عوامل متعددی بر آن اثر می‌ گذارند. اما در صورت همگام بودن خانواده و نوجوان برای تغییر با درمان‌های تخصصی کلینیک نوجوان آتیه، اثرات رضایت‌بخشی در طول ۳ ماه مشاهده خواهد شد.

چطور از خارج از ایران می ‌توانیم با متخصصین نوجوان کلینیک آتیه در ارتباط باشیم؟

شما می ‌توانید از طریق سیستم آتیه آنلاین و درمان از راه دور کلینیک نوجوان، جلسات روان‌ درمانی و مشاوره را به شکل آنلاین از شهر و یا کشور‌های دیگر دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به خدمات آنلاین کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن مراجعه نمایید.

برای نوجوانم که در پایه نهم دچار افت تحصیلی است چه کنم؟

عملکرد تحصیلی یکی از کارکارد‌های اصلی نوجوان است. متناسب با مهم بودن عملکرد افراد در سن نوجوانی، در صورتی که افت تحصیلی او موقعیتی نیست (دلیل مشخص و گذرایی ندارد) و بیش از ۳ ماه طول کشیده، نیاز است که او را نزد متخصص نوجوان ببرید. توجه داشته باشید بررسی عوامل افت تحصیلی نوجوان در ابتدا نیاز به تشخیص توسط روان‌ شناس دارد و بعد مشاوره تحصیلی. متخصصین ما در کلینیک نوجوان آتیه آماده هستند تا خدمات روانشناسی و مشاوره تحصیلی را برای نوجوان شما ارائه دهند.

همكاری با ما