چگونه با فرزند خود درباره بلوغ جنسی صحبت کنم؟

شاید چیزی که هیچ وقت به آن عادت نکنید بلوغ جنسی دخترتان باشد. بدن دختران معمولا حدود ۱۰ سالگی شروع به تغییر می کند (گرچه برای برخی از سن ۹ سالگی یا حتی ۱۴ سالگی شروع می شود). بدن او هم تغییراتی می کند که به راحتی قابل مشاهده هستند، و هم چنین تغییراتی می کند که شما نمی توانید ببینید: رشد مو در زیر بغل و رشد موی زهار، و شاید حتی بوی ناخوشایند عرق.

بعضی از دختران احساس می کنند که این بلوغ جنسی عالی است – آن ها خیلی مفتخر هستند که دارند بزرگ می شوند، و دوست دارند با هیجان در مورد تغییراتی که تجربه می کنند و بعدا قرار است تجربه کنند، صحبت کنند. این رویکرد آن ها را مورد احترام قرار دهید، و آن ها را در شادیشان همراهی کنید. این زمان بسیار خوبی است که از آن ها بپرسید درباره بدن خودشان چه می دانند، و متوجه چه تغییراتی شده اند.

باقی دختران در مورد تغییرات جنسی بدن خود خیلی ذوق زده نمی شوند؛ ممکن است این تغییرات از نظر آن ها شرم آور باشد یا درست متوجه تغییرات بدن خود نشوند. اگر دختر شما درباره تغییرات بدن خود صحبت نمی کند، ولی تغییرات آنقدر واضحند که شما هم متوجه می شوید، آن را نادیده نگیرید، و تصور نکنید که فرزندتان متوجه تغییرات نشده است. به جای این کار، زمانی را هماهنگ کنید که شما دوتایی تنها باشید ولی چیز مشترکی وجود داشته باشد که حواس شما را پرت کند (مثلا با ماشین به جایی بروید، با هم روی کاری تمرکز کنید ، یا با هم پیاده روی کنید). در این زمان راجع به بلوغ جنسی بدن دخترتان با او صحبت کنید. خیلی این مسئله که بدن او در حال تغییر است را بزرگ نکنید، چرا که او حتما نسبت به آن آگاهی دارد. به جای این کار، او را نسبت به این آگاه کنید که دختران در حدود ۱۰ سالگی دچار تغییراتی در بدن خود می شوند، و چون فرزند شما هم نزدیک آن سن است، بهتر است که با هم برای این تغییرات آماده شوید. به عنوان مثال ممکن است دختر شما لباس زیر زنانه مناسب با خود را بخواهد، یا به آن نیاز داشته باشد. برنامه ای تنظیم کنید که شامل خریدن آن شود – هدف این است که زمانی را اختصاص دهید تا بر دخترتان تمرکز داشته باشید، ولی در عین حال فقط بر بدن در حال تغییر او تمرکز نکنید.

میانگین سن قاعدگی در دختران به حدود ۱۱ سال رسیده است، و حتی بعضی دختران از ۹ یا ۱۰ سالگی شروع می شود. صبر نکنید تا نزدیک دوره قاعدگی دخترتان با او صحبت کنید، ممکن است او خیلی زودتر از آنچه شما فکر می کنید دوره قاعدگی را شروع کند، و او نیاز دارد تا از نظر احساسی برای آن آماده باشد.

تجربه اولین بار قاعدگی می تواند لحظه پر از افتخار یا شرم باشد، و این احساس بسیار وابسته به رویکردی است که شما به آن دارید.

برای اکثر کودکان سوال پرسیدن تحت تاثیر برخورد عادی شما خیلی ساده تر می شود. به طور خلاصه فرایند را برای دخترتان توضیح دهید تا بداند قرار است چه اتفاقی بیفتد. به او نشان دهید که چگونه از نوار بهداشتی استفاده کند، و برای او تعداد کمی بسته بخرید تا در اتاقش داشته باشد. وقتی دوران قاعدگی دخترتان شروع شد، برای حریم او احترام قائل شوید، و اگر دوست ندارد اعضای دیگر خانه بفهمند، این را برای همه اعلام نکنید. بگذارید حریمش را خودش تعیین کند. استفاده کردن از تیغ برای موهای بدن و استفاده از خوش بو کننده برای بدن هم می تواند نشانی از بلوغ و تغییرات بدن باشد. اگر شما بتوانید بدون احساس شرم این مسائل را توضیح دهید و از آن ها بگذرید، می توانید راه را باز کنید تا راجع به مسائل جنسی که صحبت کردن در موردشان سخت تر است هم با فرزندتان گفت و گو کنید.

بلوغ جنسی پسران

فراموش نکنیم که در راستای بلوغ جنسی، پسران هم نیاز به توجه دارند. با وجود اینکه خیلی از پسران تغییرات مربوط به بلوغ را تا حدود ۱۳ سالگی نشان نمی دهند، ولی برای برخی از سن ۹ یا ۱۰ سال هم شروع می شود. در نتیجه آن ها به اندازه هم سن های دختر خود باید برای این تغییرات فیزیکی، اجتماعی، و احساسی آماده باشند. از قبل برنامه ریزی کنید و با پسران خود درباره تغییراتی که در آینده نزدیک به وقوع می پیوندد صحبت کنید. پسران در این سن معمولا به جای گفت و گو کردن راجع به کارها، آن را انجام می دهند، و ممکن است ندانند چه سوال هایی باید بپرسند یا چطوری باید بپرسند. هم چنین در این مورد که بلوغ جنسی آن ها دیرتر از دختران اتفاق می افتد با آن ها صحبت کنید، چون ممکن است برای آن ها مقایسه خود با دختران هم سن گیج کننده باشد.

بسیاری از تغییرات جنسی که پسران همراه با بلوغ تجربه می کنند برای والدین قابل مشاهده نیست – موی مربوط به بلوغ آن ها شروع به رشد می کند، بیضه های آن ها شروع به تیره و بزرگ شدن می کند، و آن ها نعوظ را با فراوانی بیشتر در زمان هایی که قابل پیشبینی نیست تجربه می کنند. هم چنین ممکن است آن ها شب ادراری، یا خواب های خیس را تجربه کنند. هر یک یا همه این تغییرات می تواند برای کودکی که دلیلش را نمی داند بسیار ترسناک یا شرم آور باشد. و موقعیت آن ها را تصور کنید: چه چیزی برای یک کودک ۱۱ ساله خجالت آور تر است، اینکه به والدینش بگوید که نگران است چون بیضه هایش دارند بزرگ می شوند، یا اینکه او جای خود را در شب خیس کرده ولی نمی داند چرا؟ با پسر خود راجع به تغییرات بدنش صحبت کنید تا او وقتی آن ها را تجربه کرد، آماده باشد. احتمال اینکه او راجع به این تغییرات جنسی با شما صحبت کند خیلی کم است.

تغییرات بدنی دیگری که پسر شما تجربه می کند، افزایش موهای بدن، دورگه شدن صدا، و نیاز به دوش گرفتن مداوم است. بهترین راه آماده کردن فرزندتان برای این تغییرات این است که نگهداری از بدن بزرگسال خود را برای او نمونه کنید تا او هم برای این نگهداری آماده باشد. این یعنی هم درباره مدام دوش گرفتن و استفاده از خوش بو کننده با او صحبت کنید و هم خودتان به این ها عمل کنید. خیلی کار راحتی نیست که به یک کودک بگویید بوی خوشایندی نمی دهد، مخصوصا اگر خود شما هم بوی خیلی خوشایندی نمی دهید. حتی خوب است که به او یاد دهید چگونه صورت خود را باید اصلاح کند.

سرمشق قرار دادن نگهداری از خود خیلی به فرزندان که هنوز از نظر جنسی بالغ نشده شما کمک می کند تا در آینده عادت های بهداشت شخصی خوبی داشته باشند.