۱۰ کمک والدین در راستای پیشرفت تحصیلی فرزندشان

همه دوست داریم کودکانمان در تحصیلاتشان موفق عمل کنند تا به دنبال آن دانشگاه خوبی قبول شوند، و شغل های خوب پیدا کنند. راه هایی که به عنوان والد می توان انجام داد تا در این راستا کمک کرد چه است؟

۱) زمینه را از قبل برای آن ها فراهم کنید

کودکان سرعت یادگیریشان بیشتر از بزرگسالان است. شما می توانید با انجام این کارها با کودک ۵ ساله خود، زمینه مناسبی را برای ورود آن ها به سیستم آموزشی فراهم کنید:

 • برای آن ها بلند از روی کتاب بخوانید. این به قوه تخیل و مهارت های خواندن کودک شما در آینده کمک می کند.
 • با فرزند خود خیلی صحبت کنید، این در پرورش مهارت های گفتاری او اهمیت دارد.
 • برای فرزند خود موسیقی پخش کنید. تحقیقات نشان می دهد که موسیقی برای سلامت و افزایش توانایی مغز مهم است.
 • با آن ها به اکتشاف چیزهای مختلف بپردازید، مانند اسباب بازی، وسایل مختلفی که در خانه وجود دارد، گیاهان و غیره. اشیا را ببینید، آن ها را در دست خود بگیرید، از فرزند خود سوال کنید و با اشیا همراه او بازی کنید. این به فرزندتان کمک می کند تا در مورد دنیای اطراف خویش بیشتر یاد بگیرد.
 • به سوالات فرزند خود پاسخ دهید. اگر پاسخ را نمی دانید، سعی کنید با کمک فرزندتان پاسخ را بیابید

۲) در خانه خود کتابخانه خوبی داشته باشید

محیط خانه و رفتار والدین بسیار روی رفتار کودک تاثیر دارند. وقتی شما به عنوان والد برایتان خواندن کتاب جالب باشد و به آن اهمیت بدهید، کودک شما هم نسبت به آن توجه نشان می دهد. پس بهتر است کتابخانه ای پر از کتاب های خوب در خانه داشته باشید، و در محیطی آن را قرار دهید که فرزندان بیشتر از همه آن را ببینند.

حتی اگر خودتان در حال حاضر خیلی کتاب نمی خوانید، با چند صفحه در روز شروع کنید تا فرزندتان اهمیت آن را درک کند

۳) مدرسه را به عنوان چیز جالبی برای فرزندتان تداعی کنید

خیلی از کودکان رفتن به مدرسه را دوست ندارند، ولی شما می توانید با کاری بسیار ساده مدرسه رفتن را برای آن ها جذاب کنید.

فقط از فرزندتان نپرسید که چه چیزی در مدرسه تدریس شده، یا چه تکلیفی داده شده. اول از او بپرسید که چه اتفاق جالبی امروز برای او افتاده است؟ چه کارهایی با دوستانش انجام داده است؟ این باعث می شود فرزند شما توجهش به چیزهایی که در مدرسه لذت بخش است جلب شود. پرسیدن سوال به این شیوه باعث می شود فرزند شما مدرسه را تنها با معلم و درس تداعی نکند، بلکه همراه با آن به دوستان، بازی، و خوش گذارندن هم فکر کند.

۴) بگذارید با ریتم خود جلو برود

ممکن است برای همه کودکان جالب نباشد که صبح زود بلند شوند، یا بلافاصله بعد از مدرسه تکلیف انجام دهند. برخی دوست دارند اول بازی کنند. برخی دوست دارند شب درس بخوانند، برخی صبح، و برخی دوست دارند وقتی درس می خوانند سکوت در خانه حاکم باشد. بگذارید فرزندانتان زمانی درس بخوانند که خودشان راحت باشند – چیزی که اهمیت دارد این است کارشان را تا زمان معین انجام دهند، و محتوای مورد نظر را یاد بگیرند.

۵) سرزنش را با تشویق جایگزین کنید

کودکان خیلی راحت به وسیله تلویزیون یا چیزهای دیگر حواسشان پرت می شود، و والدین باید مدام به آن ها یادآوری کنند که درس بخوانند. ولی سرزنش کردن در این راستا فایده ای ندارد و باید توجه کنیم که افق مثبتی برای ان ها ترسیم کنیم که تنها با درس خواندن به آن می رسند، و از طریق این تشویق به سمت درس خواندن بروند.

هیچ کودکی نمی خواهد در آینده زندگی نابسامانی داشته باشد؛ از این کمک بگیرید تا فرزند خود را تشویق کنید که درس بخواند، و تلویزیون کمتر ببیند. به او کمک کنید تا متوجه شود کارهای کنونی او بر کیفیت آینده اش تاثیر می گذارد.

اگر فرزندان شما خیلی کوچک هستند، بهتر است آن ها را در درس خواندن کمک کنید و همراه با آن ها بروید سراغ کتاب ها. سعی کنید تا حد ممکن کنجکاوی آن ها را برانگیزید، و  با تشویق آن ها، متوجهشان کنید که اهمیت درس خواندن چیست. توجه کنید که بعضی اوقات هم کودکان اصلا حوصله درس خواندن ندارند. در این صورت به آن ها فشار نیاورید، مگر اینکه برای امتحانی در مضیقه وقتی قرار داشته باشند.

۶) برخوردهای منفی نداشته باشید

 • تو خیلی تنبل هستی که تکالیفت را انجام نمی دهی
 • تو بی استعدادی، هیچ چیز در ذهنت نمی ماند
 • درس بخوان وگرنه باید در اتاقت بمانی

اگر فکر می کنید این چنین گفته هایی باعث می شود فرزندتان با علاقه به سمت کتاب برود، سخت در اشتباهید. حتی اگر تاثیری که شما می خواهید را داشته باشد، آن ها با لذت  درس نمی خوانند. و حتی بدتر از آن، اگر کودکان مدام مورد سرزنش قرار گیرند، تهدید شوند، یا مورد آزار فیزیکی قرار گیرند، درس خواندن را با درد، ترس و خشم تداعی می کنند.

۷) به فرزند خود کمک کنید تا روش های بهتری برای درس خواندن بیابد

موفقیت در درس خواندن بسیار وابسته به نگرش فرد و استفاده از روش های مناسب برای درس خواندن است. برای اینکه به فرزندتان کمک کنید تا بهتر درس بخواند، از او بخواهید این کارها را انجام دهد:

 • هدف تعیین کند

به فرزندتان کمک کنید تا تصمیم بگیرد دقیقا برای امتحان بعدیش چه نمره ای می خواهد دریافت کند. از اینکه هدف قابل دستیابی و واقع بینانه ای در نظر گرفته باشد اطمینان پیدا کنید.

 • جدول زمان بندی درس خواندن تنظیم کنید

به او کمک کنید تصمیم بگیرد چند ساعت در روز می خواهد درس بخواند، و چگونه جدول زمان بندی درس خواندن خود را تنظیم کند. او را راهنمایی کنید تا برنامه درسی قابل دستیابی را در نظر بگیرند که شامل سه بخش شود: درس، بازی، و استراحت

 • برنامه درسی

در راستای هدفش از فرزندتان بخواهید تا با توجه به مراحل زیر، برنامه درسی در نظر بگیرد:

 1.  طرح درس: در نظر بگیرید چه جیزهایی قرار است در امتحان آورده شود.
 2.  مباحث مهم: در نظر بگیرید جه مباحثی مهم هستند. کدام یک وزن نمره ای بیشتری دارند؟ فرزند شما می تواند از معلم بپرسد یا با توجه به گفته های معلم در کلاس متوجه این موارد شود.
 3.  نوع سوال ها: چه نوع سوال هایی در امتحان طرح می شود؟ سوال های عینی، جای خالی، کوتاه پاسخ، تستی، بلند پاسخ و غیره.
 • بهترین شیوه پاسخ دهی: بهترین راه یافتن شیوه پاسخ دهی پرسیدن از معلم ها، دانش آموزان سال بالایی، دانش آموزان شاگرد اول کلاس است، یا دستیابی به شیوه مناسب از طریق تمرین است.
 • عمل به برنامه ها

حال که برنامه درس خواندن چیده شده است به فرزند خود کمک کنید آن را عملی کند. این یعنی ۴ کار زیر را باید انجام دهد:

الف) به طور مرتب درس بخواند: با استفاده از جدول درسی، به فرزندانتان کمک کنید به طور منظمی درس بخواند. تبدیل شدن روزی یک الی دو ساعت درس خواندن به عادت می تواند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرد.

ب) دوره: از اینکه فرزندتان مطالب درسی را دوره کند، اطمینان یابید. لزومی ندارد این کار هر دفعه خیلی کامل و با جزئیات انجام شود. دوره تنها مرور نکات کلیدی مطالب گفته شده است.

ج) در حل مسئله تمرین کنید: همه امتحان ها شامل بخش نوشتن می شوند. فرزندان شما تنها در صورتی می توانند به راحتی و با سرعت در امتحان جواب سوال ها را بنویسند که قبلا به خوبی این کار را تمرین کرده باشند. بنابراین فرزندتان را تشویق کنید تا نمونه سوال حل کند.

د) به سلامت توجه کنید: بدن و ذهن سالم در عملکرد بهتر در کارها قابل توجه است. برنامه غذایی سالم و مقوی همراه با ۷ الی ۸ ساعت خواب شب و ۳۰ دقیقه ورزش روزانه فرمول خوبی است که فرزندتان سالم و هوشیار باقی بماند.

۸) کودکان خود را تشویق کنید تا کنجکاو باشند

به سوال های فرزند خود پاسخ دهید. اگر پاسخ به سوال را نمی دانید به همراهی فرزندتان دنبال پاسخ آن بگردید. آن ها را با روش های دستیابی به دانش آشنا کنید: برای یافتن پاسخ به سوالشان کتاب از کتابخانه قرض بگیرید، یا در اینترنت جست و جو کنید.

۹) یادگیری را با وقایع هر روزه مرتبط کنید

هر موقع امکانش پیش می آید آن چه کودکان یاد می گیرند را با دنیای واقعی مرتبط کنید. به آن ها نشان دهید که می توان از آن اطلاعات در زندگی روزمره استفاده کرد. مثلا اگر در مورد حیوان ها یاد می گیرند، آن ها را به باغ وحش ببرید.

۱۰) به آن ها یک چیزی اضافه کنید که در جمعیت بدرخشند

برای اینکه فرزندانتان در بین هزاران نفر که مدرک دارند بدرخشند، شما باید به آن ها مهارت های قابل استفاده بدهید، مانند:

 • استفاده کارآمدتر از توانایی ذهنی
 • استفاده از تکنیک های بهتر برای درس خواندن
 • یادگیری مهارت های لازم برای پیشرفت شغلی
 • افزایش خلاقیت
 • کنترل استرس
 • شکل گیری شخصیت خوب و غیره

چنین مهارت هایی کمک می کنند فرد نگرش مثبت و سازنده ای داشته باشد و اعتماد به نفس خود را پرورش دهد. این در نهایت به موفقیت فرزندان و رضایت آن ها از زندگی منتهی می شود.