رفع مشکل تمرکز شما با نوروفیدبک

نوروفیدبک و تمرکز

مغز هر فردی در واقع اصلی ترین عضو بدن او در هنگام انجام فعالیت های گوناگون است که در ظاهر اهمیت اون شاید دیده نشود ولی در باطن، واقعیت این است که اگر هر کدام از اعضای بدن شما در حال انجام فعالیتی هستن به دلیل کنترل بدون توقف و منظم ذهن و مغز شما می باشد.

یکی از نیاز های هر کس در این دوره زمانی ، استفاده بهینه از توانایی های مغز خود و تمرکز است. انسانی که کنترل ذهنش را در دست داشته باشد از قابلیتی بر خوردار است که او را از هر چالشی سر بلند بیرون می آورد . شاید حتی اغراق نکرده باشیم وقتی بگوییم ذهن متمرکز در هر فعالیتی که به کار گرفته شود موفق خواهد بود.

برای رسیدن به تمرکز، حافظه قوی و کنترل ذهن تصمیم جدی بگیرید و با اراده ای محکم در این راه قدم بگذارید. توجه داشته باشید رسیدن به کامیابی ، موفقیت و آرامش بدون کنترل ذهن ممکن نیست.

عکس مربوط به خدمات نوروفیدبک

کنترل ذهن برای انسان آرامش، شادی و موفقیت را به ارمغان خواهد آورد. در واقع میزان موفقیت شما به میزانی است که ذهن خود را کنترل کرده باشید.

اما خوب مشکل اینجاست که با تنش های فراوان و خیلی موانع دیگری که برای افراد در طول روز به وجود می آید این توانایی بسیار حیاتی که همان تمرکز است، روز به روز بدون این که فرد متوجه شود شروع به ضعیف تر شدن خواهد کرد.

در حقیقت شما زمانی متوجه این ضعیف شدن می شوید که تا حد قابل توجهی برای تمرکز کردن به مشکل بر خورده این و مدام با مشکلاتی چون کلافگی، گم کردن دسته کلید یا دیگر وسایل، بی هدف گشتن داخل سایت ها در زمان کار و …. رو به رو شده اید .

 

موانع اصلی در داشتن تمرکز چیست؟

موانع اصلی در نداشتن تمرکز بالا را می توان مواردی زیر در نظر گرفت :

  • داشتن ذهن نا آرام یا خشم و کینه شدید

  • اضطراب ها و نگرانی های مداوم

  • افکار منفی و بیهوده

  • داشتن علایق شدید به چیز یا کس، دلبستگی ها و تعلقات

  • سعی برای تمرکز در هنگام خستگی

  • انجام کار های خسته کننده و کسالت بار به صورت مدام

  • گرسنگی و مشکلات مربوط به آن مثل افت قند

  • حضور مدام در محیط های بی نظم و خیلی شلوغ

  • کمبود خواب و استراحت کافی

 

و یکی از اصلی ترین موارد که بیش فعالی یا ADHD نام دارد. شاید تا به امروز برای رفع این مشکل خود کارهای مختلفی انجام داده باشید و روش های بسیاری رو امتحان کرده باشید، اما نکته مهم این جاست که بسیاری از این روش ها درمان کامل نبوده و تنها جزو کمک کنندها هستند.

 

روش های درمان تمرکز کدام است؟

معمولا روش های درمان این اختلال را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد :

۱- درمان های دارویی

مشکل این نوع از درمان عوارض استفاده از دارو های شیمیایی مورد استفاده است که در بلند مدت خود رو نشان داده و باعث بروز مشکل های دیگه خواهند شد.

۲- اصلاح سبک زندگی

این روش شاید بتوان گفت حقیقتا کم عوارض ترین نوع درمان برای کمبود تمرکز باشد، ولی متاسفانه این نوع درمان خیلی زمان بر می باشد و احتیاج به صبر بسیاری زیادی دارد.

۳- درمان های پزشکی غیر دارویی

این درمان ها شامل درمان هایی می شوند که با هر روشی بر روی رفع عوامل به وجود آورنده عدم تمرکز همچون افسردگی، بیش فعالی، مشکلات خواب و افکار منفی فعالیت می کنند و در مسیر رفع این عوامل حرکت می کنند .

بهترین روش درمان تمرکز چیست؟

در حال حاضر و با این سطح از علم که تا به امروز به آن دست آمده می توان از نوروفیدبک به عنوان یکی از بهترین روش های درمان غیر دارویی و به نسبت با نتیجه بخشی کوتاه مدت اختلال عدم تمرکز نام برد .

در واقع برای نحوه عملکرد نوروفیدبک می توان گفت که این روش ناهماهنگی ها مغز را مورد هدف قرار می دهد که البته این ناهماهنگی ها دارای انواع متعددی هستند.

نوروفیدبک چگونه اختلال عدم تمرکز را درمان می کند؟

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم برای بهبود یک اختلال، بهترین روش بر طرف کردن دلایل به وجود آورنده ی آن اختلال است و نوروفیدبک هم برای درمان اختلال مورد بحث ما در ابتدا از همین روش استفاده می کند و بعد با تمرین های تخصصی به تثبیت و بهبود کامل اختلال می پردازد .

چند نمونه از مواردی که باعث بروز عدم تمرکز می شود و نوروفیدبک به رفع آنها می پردازد عبارت اند از :

بیش‌فعالی (‏ADHD‏)

برای درمان بیش فعالی(‏ADHD)‏ از neurofeedback بیش از هر بیماری دیگری استفاده شده است.

اضطراب

بسیاری از متخصصان، به کارگیری از این روش برای درمان اضطراب را یکی از عمده‌ترین موارد و زمینه‌های استفاده ‏از neurofeedback می‌دانند.

اختلالات یادگیری

در مورد اختلالات ‏یادگیری، این روش درمانی به تنهایی کافی خواهد بود و نیازی به درمان مکمل نخواهد داشت.

اغلب با کامل کردن یک دوره درمانی کامل، بهبود حاصل ‏می‌شود.

اختلالات خواب

با این روش جدید می‌توان خواب را تنظیم کرد و کیفیت آن را به میزان قابل توجهی بالا برد.

افسردگی

در مورد بیماران مبتلا به افسردگی شدید که هیچ درمانی برای آن‌ها کارساز نبوده، ‏ neurofeedback با بررسی نشانه های زیستی فرد و اعمال درمان مناسب در اغلب موارد نتیجه بخش بوده است‏‎.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *