استعدادیابی یکی از دغدغه های اصلی والدین برای کودکان است. از طرفی دانش‌آموزان و فارغ التحصیلان نیز به دنبال این هستند که بدانند در چه حوزه هایی عملکرد بهتری دارند. زندگی زمان و منابع محدودی به ما می دهد، پس شناسایی استعداد ضرورت ویژه ای دارد. انسانی که در حوزه ی خاصی استعدادی دارد، در زمان کم و با تلاش حداقلی، بهترین عملکرد ممکن را در آن زمینه خواهد داشت.

بدیهی است که هر فردی به صورت ذاتی و منحصر به فرد استعدادهایی دارد که همین استعداد وجه تمایز او با سایر افراد است. برای اینکه در مسیر رشد قرار بگیریم، استعدادیابی اهمیت ویژه ای دارد. به بیان دیگر آشنایی با حوزه ها و زمینه هایی که در آن توانایی داریم، سرمایه گذاری محسوب می شود. در تصمیم گیری های مهم زندگی برای جلوگیری از اتلاف زمان و هزینه بهتر است بدانیم استعداد ذاتی ما در چه بخش هایی بیشتر است.

با همه ی این ها خیلی از ما گاهی مزایای استعدادیابی را مهم نمی دانیم و طریقه ی درست آن را نمی شناسیم. استعداد داشتن در یک زمینه به این معنی است که شبکه ی عصبی آن استعداد به طور بالقوه در مغز ما وجود دارد. زمانی که استعدادها را بشناسیم و آن ها را به کار بندیم، شبکه ی عصبی مربوط به آن فعال می شود.

استعداد چیست؟


در میان متخصصان این حوزه، «استعداد» یک مفهوم مورد بحث است. برخی تعاریف، شناسایی را تنها بر اساس نمرات IQ و پیشرفت تحصیلی بیان می کنند، در حالی که تفاسیر دیگر استعداد را در توانایی های پیشرفته منحصر به فرد را در زمینه های ذهنی مانند بازیگری، رهبری، هنر و موسیقی تشخیص می دهند. نکته‌ای که همه روی آن اتفاق نظر دارند این است که هوش غیرعادی محصول عوامل محیطی و ژنتیکی است که با هم کار می‌کنند تا بر رشد مغز تأثیر بگذارند.

ارزیابی استعداد چگونه اتفاق می افتد؟


ارزیابی‌ها تعیین می‌کنند که آیا فرد در توانایی استدلال منطقی و حل مشکلات بالاتر از حد انتظار عمل می‌کند یا خیر.
همه افراد استعدادی دارند. گاهی اوقات تشخیص استعدادهای خاص آسان است. کودک سه ساله ای که حروف را می خواند و کودک مهدکودکی که استعاره ها را به زبان می آورد، آشکارا توانایی های شناختی پیشرفته ای را نشان می دهند.

با این حال، همه کودکان با پتانسیل غیر معمول آن را نشان نمی دهند. بسیاری از آنها با اینکه چیزی نشان نمی دهند، پتانسیل خلاقیت بالایی دارند که می تواند برای سالها – یا حتی یک عمر کامل – ناشناخته باقی بماند. ارزیابی‌ها می‌توانند نوری را بر این هدایای پنهان بتابانند و نشان دهند که کدام گزینه‌های آموزشی توانایی‌های نهفته کودک را افزایش می‌دهد.

کودکان مستعد طیفی از ویژگی ها را نشان می دهند که آنها را از همسالان متمایز می کند. استعدادهای غیر معمول آنها اغلب در زمینه های زیر بیان می شود:

توانایی های زبانی: اغلب جملات قابل تشخیصی را می سازند و زبان پیچیده را زودتر، معمولاً قبل از دو سالگی می فهمند. آنها اغلب سریع صحبت می کنند، واژگان پیچیده ای دارند، کلمات را به راحتی یاد می گیرند، کنجکاوی خود را نشان می دهند و به دنبال توضیحات کامل درباره دنیای اطراف خود هستند.

توانایی های یادگیری کودکان تیزهوش مانند اسفنج های ذهنی هستند که دائماً ایده های جدید را جذب و ترکیب می کنند. آنها با تمرکز زیاد روی حوزه های خاص مورد علاقه (مانند اشکالات، فضا، حیوانات)، سؤالاتی می پرسند که بینش پیشرفته ای را نشان می دهد. آنها حافظه بسیار خوبی از خود نشان می دهند، خواندن را به فعالیت های بدنی ترجیح می دهند و در هنگام کسب مهارت جدید به آموزش نیاز چندانی ندارند.

گرایش به سمت بزرگسالان: کودکان با استعداد که اغلب از همسالان خود جدا هستند، اغلب همراهی با بزرگسالان را ترجیح می دهند.

درک ذهن خودشان: آنها ممکن است یک روش یادگیری را ترجیح دهند و در مقابل استفاده از روش های دیگر پیشنهاد شده توسط معلم مقاومت کنند.

تفکر خلاقانه: کودکان تیزهوش ممکن است از پیدا کردن راه های خود برای حل مشکلات لذت ببرند و از ایجاد ارتباط بین مفاهیم به ظاهر نامرتبط لذت ببرند.

تمرکز برتر/انتخابی: بسیاری از کودکان می‌توانند برای مدتی طولانی بر روی موضوع مورد علاقه تمرکز کنند، اما ممکن است تمرکز بر روی فعالیتی که برای آنها تکراری یا کسل‌کننده است مشکل داشته باشند.

استعدادیابی چیست

استعدادیابی چیست؟

در یک ارزیابی استعدادیابی ، شما با یک متخصص آموزش دیده کار خواهید کرد. متخصص تعیین می کند که چه اطلاعاتی باید جمع آوری شود و مناسب ترین ابزار برای جمع آوری آن اطلاعات، چیست. این فرد متخصص، در حین جمع آوری این اطلاعات مشاهده می کند و سپس تفسیری از یافته های خود ارائه می دهد. برای ایجاد پروفایل یادگیری کامل کودک تفسیر او ضروری است. این متخصص احتمالاً اطلاعات دقیقی در مورد نقاط قوت، چالش‌ها، سبک یادگیری، نیازهای آموزشی و ویژگی‌های فردی و توصیه‌هایی برای برآوردن نیازهای کودک ارائه می دهد.

ابزارهای استعدادیابی

تست یکی از بسیاری از ابزارهای مورد استفاده در ارزیابی استعداد است و ممکن است شامل اندازه گیری های کمی و کیفی باشد. معیارهای کمی می تواند شامل تست هوش باشد که توانایی های شناختی کودک را ارزیابی می کند و تست پیشرفت که دانش کودک را ارزیابی می کند. مقایسه نتایج هر دو آزمون ممکن است اختلافات بین توانایی کودک و سطح فعلی عملکرد را نشان دهد. یک کودک همچنین ممکن است تحت آزمایش های دیگری قرار گیرد که توجه، عملکرد اجرایی، رفتار یا سایر زمینه ها را ارزیابی می کند. اگر مشکوک به وضعیت فیزیولوژیکی باشد، بینایی، شنوایی، گفتار یا مهارت های حرکتی کودک ارزیابی می شود.

اقدامات کیفی شامل مشاهدات کلاسی، نظرسنجی های تکمیل شده توسط معلمان و/یا والدین، مصاحبه با کودک یا بررسی سوابق تحصیلی و نمونه کارها، یا پاسخ های کودک در طول برگزاری آزمون است. این داده‌های کیفی ممکن است زمینه بهتری را برای تفسیر نتایج ارزیابی کودک در اختیار متخصصان ارزیابی قرار دهد.

در مرحله نهایی ارزیابی، باید خلاصه‌ای واضح از یافته‌ها به والدین ارائه شود، که گاهی اوقات به عنوان ارزیابی از آن یاد می‌شود، همانطور که در ابتدا با متخصص توافق شده است. والدین معمولاً گزارش مفصلی را دریافت می‌کنند که خلاصه‌ای از موارد زیر است، که در یک جلسه نهایی با متخصص مورد بحث قرار می‌گیرد:

  • آزمون های کمی اجرا شده با نمرات و درصدها
  • اطلاعات کیفی جمع آوری شده
  • تفسیر دقیق تمام اطلاعات جمع‌آوری‌شده، از جمله اینکه آیا آزمایش‌کننده معتقد است نتایج آزمایش معتبر است یا خیر.
  • توصیه هایی برای والدین و مربیان


بدیهی است که ارزیابی بسیار فراتر از آزمایش است. برای تفسیر پاسخ‌های کودک و تصمیم‌گیری در مورد بهترین راه برای حرکت به جلو، بیشتر به تخصص، تجربه و دانش آزمایشگر متکی است.

منبع: 123

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *