اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

تعریف اختلال

در اختلال دوقطبي اختلال شيدايي-افسردگي خلق بيمار دچار نوسانات شديدي مي شود وارتباطي بين خلق بيمار و آنچه كه واقعا در زندگي بيمار رخ مي دهد وجود ندارد. سير بيمار ي بدين نحو است كه به طور یك در ميان ، ولي نامنظم، یك مدت فرد دچار سرخوشي وفعاليت زياد بدون توجيه است.

اختلال دوقطبي سبب نوسانات خلقي شديد از حالت هاي خلق خيلي بالا و يا تحريک پذير به حالت هاي غمگيني ونااميدي و برگشت مجدد مي شود که اغلب بين اين دوره ها دوره هايي از خلق عادي وجود دارد. نشانه هاي دوره شيدايي عبارتند از: افزايش انرژي و ميزان فعاليت و حالت بيقراري، احساس نشاط شديد همراه با خودبزرگ بيني، تحريک پذيري مفرط،صحبت کردن با سرعت خيلي زياد و عدم تمرکز بر روي يک موضوع، حوا سپرتي و عدم تمرکز، کاهش نياز به خواب، قضاوت ضعيف ولخرجي، افزايش تمايلات جنسي،سوءمصرف الکل و داروها، رفتارهاي اغواگرانه و پرخاشگرانه و ... در حدود یک درصد از جمعيت بالاي ۱۸ سال در كل دنيا به اين اختلال دچار مي شوند.

علائم

علايم شايع شيدايي هم در چند سر فصل مهم قابل ذکراست.

  • فرد، صبح زودتر و زودتر از خوا ب برمي خيزد )در مواردي بيمار ممكن است حتي سه تا چهار روز نخوابد( .
  • حواس بيمار خيلي زود از یك كار پرت مي شود و بسيار بي قرار است )امكا ن دارد اين مساله باعث كاهش بازده كاري شود(. فرد پروژ ه ها ي جديد را با اشتياق فراوا ن آغاز مي كند ولي ندرتا آنها را به پايا ن مي برد.
  • بيمار شرو ع به ولخرجي می كند.
  • امكا ن دارد بيمار شریك هاي جنسي متعدد اختيار كند.
  • بيمار اغلب تحریك پذير است و دچار حملات عصبانيت مي شود؛ صحبت كردنش سريع، خشن و غيرمنطقي

مي شود.

  • دچار خود برزرگ بینی شده یا ممکن است به یك باورنادرست و غيرقابل تغيير از اهميت و بزرگي خود برسد وفكر كند كه مي تواند كارها ي خطرنا ك انجام دهد.

دلایل

علل اختلال دو قطبی تقریبا ناشناخته است. عوامل زيست شناختي، رواني و ارثي همگي ممكن است نقش

داشته باشند. امكان دارد استرس زياد يا مرگ یكي ازنزدیكان نیز باعث ظهور ناگهاني شيدايي يا افسردگي شود.

سابقه خانوادگي اين اختلال می تواند عاملی در افزایش خطرابتلا به این بیماری شود.

 

عوارض

عود بيمار ي، به خصوص با قطع دارو، از دست دادن شغل،بروز مشكلات در زندگي مشترك، عدم رو به بهبود گذاشتن اختلال و خودكشي صورت می گیرد .

به طور معمول دوره های شیدایی و افسردگی در طول گستره زندگی فرد تکرار می شوند. شکل کلاسیک بیماری که شامل تکرار دوره های شیدایی و افسردگی است، اختلال دوقطبی نوع یک نامیده می شود. در برخی افراد هرگز شیدایی شدید رشد نمی کند و دوره های خفیف تر هیپومانیا که به طورمتناوب با افسردگی رخ می دهد را تجربه می کنند. این بیماری، اختلال دوقطبی نوع دو نامیده می شود. زمانی که چهار دوره یا بیش از چهار دوره از بیماری در طی۱۲ ماه رخ دهد گفته می شود که شخص مبتلا به اختلال دوقطبی باچرخه سریع است. برخی افراد چندین دوره را در یک هفته و حتی در یک روز تجربه می کنند. چرخه سریع در اوایل بیماری رخ نمی دهد و در میان زنان رایج تر از مردان است.

زمانی که اختلال به درستی درمان شود افراد می توانند زندگی سالم و پرباری داشته باشند. اما بدون درمان، دوره اختلال دوقطبی بدتر و شدیدتر می شود. با گذشت زمان فرد مبتلا از چرخه سریع رنج می برد و دوره های شیدایی وافسردگی شدیدتر از زمانی است که اختلال پدید آمده است.

در بیشتر موارد، درمان صحیح موجب می شود که با گذرزمان شدت و فراوانی دوره های شیدایی و افسردگی کاهش یابد و به این افراد کمک می کند که کیفیت زندگی خوبی داشته باشند.

درمان

همانند سایر اختلالات روانپزشکی اختلال دو قطبی نیز به درمان چند بُعدی نیاز دارد. قدم اول درمان، درمان های زیستی مثل دارو و تحریک مغناطیسی مغز می باشد. هم دارو و هم تحریک مغناطیسی مغز می تواند برای این اختلال به تنهایی موثر باشد، بخصوص داروها، اما بهترین حالت تلفیق و استفاده هر دو درکنار همدیگر هست.داورها معمولاً حداقل ۳ الی ۴ هفته زمان می برد که اولین اثرات خود را در بهبودی نشان دهند ولی استفاده همزمان از تحریک مغناطیسی مغز می تواند روند درمان مراجع را تسریع کند. داروها معمولاً حداقل برای ۶ ماه و عمدتاً برای مدت زمان بیشتر باید استفاده شوند، اما با اجرای تحریک مغناطیسی مغز معمولاً این دوره نیز کاهش می یابد. متاسفانه داروها علی رغم فواید قابل توجهی که برای مراجع دارند، عوارض جانبی دارند که برای برخی از بیماران می تواند ناخوشایند باشد از این رو درمان مکمل می تواند بهترین انتخاب برای شروع درمان این بیماری باشد.
در مرحله بعدی درمان که داروها و تحریک مغناطیسی مغز اثر گذاشتند استفاده از روان درمانی یا آموزش روانی می تواند برای مراجع بسیار مفید باشد.استفاده از روان درمانی باعث می شود که فرد تبدیل به مصرف کننده دائم داروها نشود و همچنین بیماری وی عود نکند.

روش درمان

در درمان اختلال دوقطبی درمانگر باید از مراجع شرح حال گرفته و معاينه صورت بگیرد روان درماني يا مشاوره همراه با درمان دارويي نتایج درمانی خوبی به همراه دارد. پزشك شما ممكن است ليتيوم والپروییك اسيد، يا كاربامازپين تگرتول تجويز كند. براي علايم شديدتر ممكن است تجويز یك داروي ضدروان پريشي ضروري باشد.

براي مواردي كه علايم شديد هستند، بيمار باید دربيمارستان يا مركز درماني بستري شود. رژيم دارويي بايددقيقا رعايت شود و بايد به طور منظم به پزشك معالج مراجعه شود تا اثربخشي درمان و اثرات جانبي احتمالي مورد بررسي قرار گيرند. هيچگاه وقتي احسا س كرديد حالتان بهتر شده است، دارو را سرخود قطع نكنيد. اين كار ممكن است باعث عود بيمار ي شود. با كمك مشاوره مي توانيد روش ها ي كنار آمدن با اين اختلال را فرا بگيريد. اعضا ي خانواده بايد بتوانند علايم پيش درآمد وقو ع حمله را بشناسند و چگونگي

كمك به فرد بيمار را فرا بگيرند. در زمان ابتلا به اين بيماري فعاليت هاي روزانه خود را حتي اگر تمايل نداريد، ادامه دهيد.

 

رژيم غذايي

یك رژيم طبيعي و متعادل داشته باشيد، حتي اگر اشتها نداريد. امكان دارد مكمل ويتامين ها و مواد معدني لازم باشد. پزشكتان ممكن است به شما توصيه كند كه از مصرف كافئين پرهيز كنيد، زيرا كافئين یك ماده تحریك‌كننده است.

 

درمان بانوروفيدبک افراد مبتلا به اختلال دوقطبي اغلب افزايش آلفا و کاهش بتا را در نقشه مغزي نشان مي دهند. از این رو با توجه به نتيجه اي که از QEEG به دست مي آيد پروتکل درماني براي تقويت بعضي امواج و سرکوب امواج ديگر در نظر گرفته مي شود، تا در نهايت فعاليت مغز به يک وضعيت استاندارد نزديک و نزديکتر شود.

رویكرد باليني فعلي مبناي كار خود را بر اين فرض مي گذارد كه مساله اساسي در اختلال دوقطبي، ناتواني مغز براي حفظ ثبات است و اينكه نوروفيدبك مي تواند ثبات كلي را در تنظيم حالت مغز، افزايش دهد. مشخصه اين عارضه،حالات نارسايي خاص نيمكره اي است كه در آن نيمكره چپ به سم افسردگي گرايش دارد، در حالیكه نيمكره راست متمايل به ماني شيدايي است.

اين دوگانگي مي تواند اين واقعيت را توجيه كند كه نشانه هاي افسردگي و شيدايي به طور همزمان در فردبرجسته و ظاهرمی باشند. رویكرد نوروفيدبك كه بسيار موثرنشان داده است، عبارت است از هدف قرار دادن کارکرد ارتباطي دو نيمکره از طريق به چالش کشيدن پيوندهاي ميان آنها و سپس بهينه ساختن كاركرد هركدام از نيمكره ها.نوروفیدبک را می توان سلاحی منا سب برای حمله به افسردگی به حساب آورد.

 

منابع

۱- مجله بهداشت و روان جامعه .
۲- دکتر رضا کاظمی ، روانشناس و مسئول بخش TMS.

 

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

آیا کنترل خشم ممکن است؟!

با ابراز هیجان‌ها زندگی بهتری را برای خود و دیگران بسازیم. مادر دختر نوجوانی به کلینیک مراجعه کرده و تعریف می‌کرد دخترش از اینکه او