اختلالات خوردن

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن

تعریف اختلال

اختلالات خوردن غذا یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانواده ها را تحت تأثیر قرار می دهد. میلیون ها آمریکایی هر ساله به این اختلال مبتلا هستند و بیشتر آنها  تا ۹۰ درصد  زنان نوجوان و جوان هستند. به ندرت در مورد این ناهنجاری صحبت شده است، اختلال در خوردن غذا می تواند تا ۵ درصد از جمعیت دختران نوجوان را تحت تأثیر قرار دهد.

چرا زنان بزرگسال و نوجوان و جوان اینقدر مستعد ابتلا به اختلال خوردن هستند؟ طبق گفته ی مؤسسه ملی بهداشت روان شناختی، به این دلیل است که زنان احتمالاً رژیم لاغری دارند یا رژیم های افراطی را امتحان می کنند سعی در لاغر شدن دارند. برخی از ورزش ها (مانند ژیمناستیک) و مشاغل (مانند مدلینگ) به ویژه نیاز به حفظ اندام مناسب دارند.

انواع مختلفی از اختلالات غذا خوردن وجود دارد:

بی اشتهایی عصبی  Anorexia Nervosa

اختلال خوردن  Binge

Bulimia Nervosa

علائم

علائم انواع اختلال غذا خوردن

 بی اشتهایی عصبی

آنورکسیا (همچنین به آنورکسیا عصبی نیز معروف است) که در آن، شخص خود را گرسنه نگه می دارد و میل شدیدی به لاغر شدن دارد و متقاعد شده که اضافه وزن دارد. به دلیل عدم خوردن غذا دچار کاهش وزن می شود.

بولیمیا

بولیمیا همچنین به عنوان bulimia nervosa شناخته می شود با خوردن بیش از حد مشخص می شود و سپس با استفراغ، مصرف زیاد  ملین یا داروهای ادرار آور، داروهای ضدبارداری یا ورزش زیاد، خود را از کالری های مصرفی رها می کند. این رفتار خلاص شدن از کالری غذاهای مصرفی، غالباً پاکسازی نامیده می شود.

فردی که از این اختلال رنج می برد، ممکن است سال ها به وجود آن پی نبرد، زیرا وزن بدن فرد معمولاً طبیعی خواهد بود. رفتار پاکسازی اغلب به صورت پنهانی انجام می شود. همچنین این بیماری شایع ترین اختلال خوردن است.

اختلال خوردن  Binge

اختلال خوردن Binge با bulimia nervosa متفاوت است. زیرا هیچگونه رفتار همراه با پاکسازی در آن وجود ندارد. افراد مبتلا به اختلال خوردن زیاد (BED) اغلب بعد از سیری، غذا خوردن را ادامه می دهند و هنگامی که گرسنه نیستند نیز، غذا میخورند، خیلی سریع غذا میخورند، و از رفتار خوردن خود احساس انزجار، خجالت و ناراحتی می کنند.

دلایل

اختلالات خوردن غذا مشکلات جدی است و باید مانند هر بیماری دیگر تشخیص داده و درمان شود. اگر همچنان تشخیص داده نشود و اقدامی انجام نشود، این رفتارها می تواند منجر به عوارض شدید در آینده شده که  تهدید کننده زندگی است.

 نباید این افراد را مقصر دانست. در حالی که علت دقیق اختلالات خوردن مشخص نیست، تصور می شود که این نوع اختلالات به احتمال زیاد ناشی از ترکیب پیچیده ای از عوامل اجتماعی، بیولوژیکی و روانشناختی است که باعث ایجاد رفتارهای مضر می شود.

درمان

دو روش درمانی کلی وجود دارد که برای اختلالات خوردن استفاده می شود. برای شدیدترین انواع، در شرایطی که ممکن است سلامتی یا زندگی فرد در معرض خطر باشد، ممکن است بستری شدن در بیمارستان در یک مرکز تخصصی در زمینه اختلالات خوردن مورد نیاز یا توصیه شود. در غیر این صورت، وقتی شدت اختلال خوردن کمتر است اما هنوز هم ناتوان کننده است، بیشتر افراد در یک مرکز سرپایی درمان می شوند. چنین درمان سرپایی معمولاً شامل درمان فردی است، اما ممکن است یک جزء گروه درمانی را نیز شامل شود.

درمان اختلالات خوردن تقریباً همیشه شامل رفتار درمانی شناختی یا گروهی است. داروها همچنین ممکن است مناسب باشد و مشخص شده است که در صورت ترکیب با رفتار درمانی، برای برخی  موثر است.

اگر فکر می کنید ممکن است از اختلال خوردن رنج ببرید یا کسی را می شناسید، به پزشک مراجعه کنید. این اختلالات به راحتی قابل درمان هستند و اغلب در طی چند ماه درمان می شوند.

کلینیک مربوطه

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک اضطراب و وسواس

کلینیک اضطراب، وسواس و درد، به درمان اختلالاتی می پردازد که اضطراب ریشه شکل گیری آن‌ها است

کلینیک اضطراب و وسواس

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها