اختلال پرخوابی

اختلال پرخوابی

اختلال پرخوابی

اختلال پرخوابی

تعریف اختلال

خواب آلودگی مفرط یا پرخوابی اختلال جدی و ناتوان کننده ای است که می تواند موجب به خطر انداختن زندگی فرد مبتلا شود. این اختلال در کنار ایجاد مشکلاتی که برای خود فرد به تنهایی به همراه دارد، می تواند برای خانواده، دوستان، همکاران و اطرافیان فرد نیز مشکلاتی را به همراه داشته باشد. خواب ناکافی، کژکاری عصبی سیستم های مغزی درگیر در خواب و بیداری، خواب منقطع و بریده بریده و مرحله ای از ریتم خواب شبانه روزی می توانند علت های احتمالی این مشکل باشند. در صورتی که مدت خواب در هر شب یک یا دو ساعت کاهش یابد و این شرایط نیز برای مدت خاصی مثلا دو هفته ادامه داشته باشد، خواب آلودگی و پرخوابی می تواند به شکل آسیب شناسانه و مرضی در بیاید. زمانی که کم بودن مدت خواب بر مشکلات سیستم عصبی و خواب بی کیفیت افزوده می شود، احتمال به خواب رفتن ناگهانی فرد مبتلا بیشتر می شود و پیامدهای جدی را برایش به همراه خواهد داشت. این خواب نوع از خواب آلودگی می تواند به شکل دوره ای زمانی و یا به صورت حملات غیرقابل مقاومت و غیرکنترلی خود را نشان دهد. در مواقعی هم می تواند به صورت مزمن در بیاید. واژه هایی که افراد معمولا در این شرایط به کار می برند مواردی مانند کسالت، خواب آلودگی و خستگی را در بر دارد. این در حالی است که فرد امکان دارد که خسته باشد اما خواب آلود نباشد یا اینکه خواب آلود باشد اما خسته نباشد. در مواقعی هم هر دوی این شرایط با هم ممکن است که اتفاق بیفتد. در این مقاله اصطلاح خواب آلودگی به حالت خواب آلودگی و یا آمادگی برای ورود به خواب و در موارد شدید ناتوانی برای حفظ بیداری اطلاق می شود.

علائم

تشخیص این اختلال زمانی گذاشته می شود که هیچ علت دیگری برای خواب آلودگی مفرط فرد که حداقل یک ماه طول کشیده است، وجود نداشته باشد. برخی افراد به طور طبیعی پرخواب هستند که این به نظر می رسد همچون کم خوابی های طبیعی در محدوده مشکلات خواب قرار نمی گیرند و مشکل بالینی و اختلال خاصی به حساب نمی آیند. خواب این افراد هر چند که طولانی است ولی دارای نظم، ساختار و فرآیند عادی و طبیعی است. میزان رضایتمندی فرد از کمیت و کیفیت خوابش عادی و مناسب است و مشکلی را در زندگی عادی و عملکرد فردی و اجتماعی اش به وجود نیاورده است. در این حالت فرد از کیفیت خواب و خواب آلودگی روزانه اش شکایتی ندارد و در مورد خلق هنگام بیداری، انگیزش و عملکرد در کارش دشواری احساس نمی کند. خواب طولانی ممکن است الگوی سراسر عمر باشد و به نظر می رسد زمینه خانوادگی دارد. در برخی افراد شکایاتی در رابطه با خواب آلودگی وجود دارد و این در حالی است که از نظر عملی و عینی شاهدی برای این مشکل ندارند. این افراد بیش از حد طبیعی و عادی نمی خوابند و واجد شرایط لازم برای این مشکل نیستند. در این شرایط این فرد متخصص است که باید علائم و مشکلات فرد را به صورت تخصصی بررسی کند.

انواع

سندروم کلاین-لوین: این اختلال معمولا اختلال نادری است. علائم آن شامل این موارد است: دوره های تکرار شونده خواب طولانی که فرد بیمار ممکن است در خلال این خواب های طولانی بیدار شود و در فواصل بین دوره های خواب طولانی دوره هایی از خواب و بیداری وجود دارد. در خلال دوره های پرخوابی فرد بیمار هنگام بیداری خود را از ارتباطات و تماس های اجتماعی کنار می کشد و منزوی تر می شود و در اولین فرصت ممکن است به رختخواب باز گردد تا بخوابد. بیشتر در مردها قابل رویت است اما این امکان وجود دارد که در مراحل دیگر زندگی و در زن ها نیز روی بدهد.

پرخوابی مرتبط با چرخه قاعدگی

  در تعدادی از خانم ها دوره های تکرار شونده پرخوابی با دوره های ماهانه و قاعدگی آنها ارتباط دارد و این زنان در شروع دوران خونریزی یا مقداری قبل تر از آن امکان دارد که دوره هایی از خواب آلودگی مفرط و پرخوابی را تجربه کنند. مشکلات ناشی از این حالت معمولا حدود یک هفته امکان دارد که طول بکشد و با شروع خونریزی نیز برطرف می شوند. در این مشکل همانطور که مشخص است، این احتمال وجود دارد که غده های زنان و هورمون های آن با این مشکل ارتباط دارند. با این حال تاکنون مشکل خاصی که در بررسی های آزمایشگاهی آن را گزارش کرده باشد، منتشر نشده است. درمان این مشکل می تواند از طریق داروهای ضدبارداری برطرف شود و به همین دلیل هم است که نقش هورمون ها را مطرح کرده اند.

پرخوابی بدون دلیل

این مشکل در پرخوابی به چند شکل خود را نشان می دهد. ممکن است با دوره های بسیار طولانی خواب همراه باشد که فرد پس از آنها همچنان خواب آلود است. پرخوابی بی دلیل می تواند بدون دوره های خواب طولانی خود را نشان دهد. این مشکل اختلالی است که شامل پرخوابی مفرطی است که در آن افراد مبتلا مشکلات فرعی مرتبط با حملات خواب را ندارند. برخلاف حمله خواب، این اختلال خواب در بیشتر مواقع خوب حفظ می شود و بازدهی خواب حتی در مواردی با دوره های خواب بسیار طولانی بالا می باشد. این بیماران در صورتی که کوچکترین فرصتی برای چرت زدن در طول روز داشته باشند، به راحتی به خواب می روند. سن شروع این اختلال معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ سالگی است و پرخوابی به یک مشکل سراسر عمر تبدیل می شود. علاوه بر خواب شبانه طولانی مداومی که با سرحالی در روز بعد همراه نیست، پرخوابی بی دلیل با چرت های طولانی بی فایده و غیر سر حال کننده، اشکال در بیدار شدن و رفتارهای خودکار همراه فراموشی همراه است. مشکلاتی دیگری مانند سردردهای های شبیه میگرن، حملات از حال رفتن و فقدان کنترل روی رفتار ایستادن، سنکوپ، افت فشار خون و سردی دست و پا نیز امکان دارد که بوجود بیایند. شروع معمولا قبل از ۲۵ سالگی می باشد و نحوه تغییر مشکل در طول عمر پایدار و بدون کم شدن است. برای همین نیاز به تحت نظر و درمان بودن فرد مبتلا الزامی است.

سندروم خواب ناکافی ناشی از عوامل رفتاری

 این سندروم ریشه در بی توجهی و عدم اهمیت فرد به برنامه خواب و نظم خواب و بیداری خود دارد. این مشکل معمولا شرایط بیماری را به همراه دارد و متاسفانه بخش عمده ای از افراد عادی جامعه را نیز در بر می گیرد. افراد مبتلا به این سندروم معمولا در پی کمک درمانی بر نمی آیند چرا که از علت مشکل خود ر خوابشان آگاه هستند و می دانند که مشکل از کجا است. با این حال این مشکل خواب می تواند نقش یک همراه مخفی و مضر را بازی کند که با بسیاری از حوادث صنعتی و تصادفات رانندگی همراه می باشد. زمانی که فردی مدام کمبودهای خواب خود روی هم جمع می کند، این حالت در سیستم عصبی می ماند و با مشکلات بالینی و بیماری همراه می شود. خواب آلودگی مرتبط با خواب ناکافی ممکن است که با خوردن غذای سنگین، مصرف مقدار کمی ازالکل، اتاق گرم و فعالیت نشسته آشکار شود. تشخیص این سندروم خواب ناکافی زمانی مطرح می شود که فرد زمان کافی برای خواب کنار نمی گذارد و به دنبال آن و به علت این کار مشکلات خواب آلودگی روزانه، خستگی، فقدان تمرکز، تخریب حافظه، تحریک پذیری و عدم ثلات خلقی و رفتاری به وجود می آید. این افراد معمولا در جبران مشکل خواب خود، در تعطیلات آخر هفته یا روز های تعطیل به خواب حمله می کنند و ساعات طولانی را به خواب اختصاص می دهند. در مواقعی هم چرت زدن های روزانه را در این ایام امتحان می کنند. مطالعات نشان می دهند که ناکافی بودن مزمن خواب ممکن است سبب اختلال در سیستم سوخت و ساز بدن و مقاومت به انسولین شود. درنتیجه چنین مشکلی کاملا باید جدی گرفته شود.

پرخوابی ناشی یک بیماری پزشکی و طبی

ضربه به سر، سکته مغزی، انسفالیت، بیماری پارکینسون، بیماری های التهابی، تومورها، مشکلات ژنتیکی و اختلالات از بین رونده سلول های عصبی از بیماری هایی هستند که می توانند با مشکل پرخوابی همراه باشند.

پرخوابی ناشی از مصرف دارو یا مواد

پرخوابی در مواقعی می تواند ناشی از عوارض جانبی و پیامدهای داروهای مصرفی فرد باشد. یا اینکه فرد مواد خاصی را سوء مصرف کند که باعث این مشکل شوند. داروهای خواب آور، داروهای رخوت زا، آنتی هیستامین های رخوت زا، ضدافسردگی های رخوت زا، داروهای ضد صرع، داروهای اعصاب و داروی های مسکّن از جمله این مواد هستند که لازم است در مصرف آنها با مشکل معالج مشورت شود. پرخوابی می تواند بر اثر محرومیت از مواد دیگری مانند داروهای محرک (کوکائین، آمفتامین ها)، کافئین یا نیکوتین نیز بروز کنند.

دلایل

ناهنجاری های غیراختصاصی در نوار مغزی (الکترواسفالوگرافی) مشابه آنچه در سندروم کلاین لوین دیده می شود، در چنیدین مورد گزارش شده است. در رابطه با پرخوابی بی دلیل، همانطور که از نام آن بر می آید ناشناحته است. با این وجود به نظر می رسد که علت آن نقص در عملکرد سیستم اعصاب مرکزی است. ضربه به سر، سکته مغزی، انسفالیت، بیماری پارکینسون، بیماری های التهابی، تومورها، مشکلات ژنتیکی و اختلالات از بین رونده سلول های عصبی از بیماری هایی هستند که می توانند با مشکل پرخوابی همراه باشند. پرخوابی در مواقعی می تواند ناشی از عوارض جانبی و پیامدهای داروهای مصرفی فرد باشد. یا اینکه فرد مواد خاصی را سوء مصرف کند که باعث این مشکل شوند. داروهای خواب آور، داروهای رخوت زا، آنتی هیستامین های رخوت زا، ضدافسردگی های رخوت زا، داروهای ضد صرع، داروهای اعصاب و داروی های مسکّن از جمله این مواد هستند که لازم است در مصرف آنها با مشکل معالج مشورت شود. پرخوابی می تواند بر اثر محرومیت از مواد دیگری مانند داروهای محرک (کوکائین، آمفتامین ها)، کافئین یا نیکوتین نیز بروز کنند. در پایان مطالعات نشان داده اند که ناکافی بودن مزمن خواب ممکن است سبب اختلالات متابولیک و مقاومت به انسولین شوند.

عوامل خطرساز

یکی از اصلی ترین عامل های خطرساز برنامه زمانی خواب  و بیداری فرد است. استرس و اضطراب زمینه ای و مصرف داروهای خاص می توانند از دیگر عوامل خطر باشند.

عوارض

از مشکلاتی که این اختلال می تواند به همراه داشته باشد، کاهش دقت و تمرکز فرد و ایجاد اختلالات مرتبط با حافظه است. عملکرد پایین فرد در این توانایی های ذهنی می تواند در کار و شغل فرد تداخل جدی کند. بسیاری از تصادفات جاده ای نتیجه ای از خواب آلودگی و عدم خواب کافی راننده می باشند. کاهش دقت و تمرکز فرد می تواند برای یک کارگر و اوپراتور دستگاه در یک کارخانه صنعتی با تلفات اقتصادی و انسانی جبران ناپذیری همراه باشد. مشکلات جسمی و پزشکی نیز می تواننند با ادامه و تداوم مشکلات خواب در فرد، به وجود بیایند. این مساله مخصوصا در بیماری های خاص می تواند مشکل زا باشد. خواب ناکافی خود با سطوح عملکرد پایین جسمانی و همچنین اضطراب، استرس و افسردگی همراه باشد.این شرایط بدنی و روانی می تواند شدت علائم و مشکلات بیماری مزمن و زمینه ای فرد را شدت بخشد.

پرخوابی یا خواب آلودگی تاثیرات زیانباری روی توجه، تمرکز، حافظه و فرآیندهای پیشرفته ذهنی می گذارد. نتایج وخیم خواب آلودگی می توانند مواردی مانند مثال های روبرو را در بر بگیرند: افت تحصیلی، از دست دادن شغل، تصادفات وسایل نقلیه، فجایع صنعتی. صنعت حمل و نقل و از جمله حمل و نقل کامیونی، حمل و نقل قطار و ریلی، دریایی و هوایی در موارد جدی تری مستعد این ضررهای ناشی از این مشکل هستند. بسیاری از اختلالات خواب با خواب آلودگی مفرط همراه هستند اما تنفس مرتبط با اختلال خواب شایع ترین مشکل خوابی است که در مراکز اختلال خواب دیده می شود.

آمادگی برای اولین مراجعه

برای اینکه این مشکل بررسی شود، لازم است توجه داشته باشید که ابتدا باید حالت های خواب آلودگی شدید و حمله های خواب را تجربه کنید. همچنین در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید، باید توجه داشته باشید که به محض نشان دادن علائم خواب آلودگی و پرخوابی، با پزشک خود مشورت کنید که آیا این می تواند به دلیل عوارض جانبی دارو باشد یا خیر. با این حال برای بررسی شرایط این اختلال باید حتما به متخصصین مغز و اعصاب، روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنید. بر اساس مشکل شما، می توان آزمایش های مختلفی را تجویز کرد. پر کردن پرسشنامه گذاشته شده در سایت در بخش سنجش، می تواند به شما در یک ارزیابی اولیه کمک کننده باشد. در صورتی که لازم باشد، متخصص مربوطه می تواند برای انجام نوار مغزی را تجویز کند تا به صورت دقیق تر بتواند براساس امواج مغزی ثبت شده شما، نظرش را بیان کند. در نتیجه قبل از هر گونه مصرف خودسرانه سعی کنید تا به متخصص مراجعه کنید

آزمون ها و تشخیص

پرسشنامه سابقه خواب

 1. آیا هنگام روز احساس خواب آلودگی می کنید یا دچار حملات خواب می شوید؟
 2. آیا در طول روز چرت می زنید؟
 3. آیا در طول روز برای تمرکز دچار مشکل می شوید؟
 4. آیا وقتی به رختخواب می روید، در به خواب رفتن مشکل دارید؟
 5. آیا شب ها از خواب بیدار می شوید؟
 6. آیا بیش از یک بار بیدار می شوید؟
 7. آیا صبحِ خیلی زود از خواب بیدار می شوید؟
 8. چه مدت است که مشکل خوابیدن دارید؟
 9. خواب شبانه معمول خود را چگونه توصیف می کنید؟
 • آیا برای برنامه خواب و بیداری شما در آخر هفته با روزهای معمولی هفته متفاوت است؟
 1. آیا کسان دیگری در خانه هستند که خواب شما را قطع می کنند؟
 • آیا شب ها مرتبا به علت درد یا دستشویی رفتن از خواب بیدار می شوید؟
 • آیا شغل شما تغییر «شیفت» یا مسافرت را ایجاب می کند؟
 • آیا نوشابه کافئین دار (نظیر قهوه، چای یا نوشابه بدون الکل) مصرف می کنید؟
 • بجز مشکل خواب، چه مشکل پزشکی یا طبی دیگری دارید؟
 • چه نوع داروهای خواب آور (با تجویز پزشک یا بدون آن) مصرف می کنید؟
 • چه داروهای دیگری را مرتبا مصرف می کنید؟
 • آیا تا به حال دچار افسردگی، اضطراب و یا مشکلات مشابه شده اید؟
 • آیا خُر خُر می کنید؟

سوالات مربوط به هم اتاقی بیمار

 1. آیا هم اتاقی شما خر خر می کند؟
 2. آیا تنفس هم اتاقی شما شب ها هنگام خواب قطع می شود؟
 3. آیا هم اتاقی شما هنگام خواب پاهایش را تکان می دهد و یا به شما لکد می زند؟

آیا تا به حال مشکل خواب داشته اید؟ نام ببرید.

درمان

پرخوابی ناشی از خواب ناکافی با افزایش و نظم بخشی به دوره های خواب درمان می شود با این حال اگر خواب آلودگی ناشی از حمله خواب، بیماری های پزشکی و طبی یا پرخوابی بی دلیل باشد، معمولا ابتدا درمان های دارویی انجام می شود. درمان و علاج قطعی که بتواند کاملا این مشکل را برطرف کند، وجود ندارد. با این حال علائم این پرخوابی را می توان با مودافینیل (درمان خط اول) که یک داروی تحریک کننده بیداری است و یا دیگر داروهای تحریک کننده بیداری قدیمی مانند آمفتامین ها و مشتقات آنها کم و کنترل کرد. در مورد حمله خواب داروهای سرکوب کننده خواب حرکات سریع چشم (مانند بسیاری از ضد افسردگی ها) برای دوام ایستادگی و قوام یافتگی استفاده می شود. بسیاری از گزارش ها حاکی است که دارو های ایمی پرامین و پروتریپتیلین در کم کردن یا از بین بردن قوام باختگی کاملا موثر هستند. داروهای ضد افسردگی مهارکننده های بازجذب انتخابی سروتونین یا SSRI’s به دلیل عوارض کمتر نسبت به دیگر ضد افسردگی های سه حلقه ای از موارد استفاده و محبوبیت بیشتری در درمان برخوردار هستند. داروی دیگری که می تواند اثربخش باشد داروی سدیم اکسی بات است. این دارو در کاهش قوام یافتگی موثر بوده است. حتی در مواردی که قوام باختگی مقاوم به درمان به نظر برسد. مطالعات دیگر نشان داده اند که سدیم اکسی بات به بهبود خواب و تخفیف خواب آلودگی مرتبط با حمله خواب کممک می کند. اگر چه درمان دارویی، درمان انتخابی و اولیه به حساب می رود، اما رویکرد درمانی کلی تر مواردی مانند چرت های برنامه ریزی شده، تعدیل و تنظیم سبک زندگی، مشاوره روانشناختی، قطع مصرف دارو برای کاهش وابستگی و بررسی دقیق نسخه ها، سلامت عمومی و وضعیت قلبی می باشد. 

سازگاری و حمایت

همانطور که در بخش های قبل بیان شد، یکی از علت های اصلی این اختلال، برنامه خواب و بیداری نامنظم و کمبود خواب جبران نشده می باشد. این به معنای آن است که سبک زندگی و الگوهای رفتاری فرد بسیار مهم است. برای همین توصیه می شود تا یک ساعت خاص بخوابید و در یک ساعت خاص هم بیدار شوید. ترجیح شما باید منطبق با ساعات روشنایی و تاریکی در طول شب و روز باشد. به هیچ عنوان خواب شب را از دست ندهید و با خواب روز آن را جبران نکنید. همچنین توصیه می شود تا حتما از برنامه هایی مانند ورزش منظم سود ببرید. انجام پیاده روی روزانه و یا ورزش منظم بر سوخت و ساز بدن اثرات مثبت بسیار خاصی دارد و حتما به آن باید توجه کرد. مصرف غذاهای سنگین، چرب و شیرین توصیه نمی شود. تعادل وزن و کنترل آن می تواند در کیفیت و کمیت خواب اثرگذار باشد. سطح استرس و اضطراب و موارد مشابه نیز از موارد با اهمیت در این زمینه است.

اطلاعات بیشتر

در رابطه با این اختلال باید بدانید که این اختلال می تواند دو حالت داشته باشد. یکی اینکه خود مشکل اصلی باشد و دیگری اینکه ناشی از یک مشکل دیگر و یا به اصطلاح عارضه یک مشکل دیگر باشد. به همین دلیل است که توصیه اکید می شود تا فرد دارای علائم ذکر شده حتما به متخصص مراجعه کند. گاهی لازم است تا برای بررسی دقیق تر ارزیابی ها و آزمایش های عینی تری انجام شود. بسیاری از این آزمایش ها با تجویز و دستور پزشک معالج انجام می شوند. برای همین لازم است تا به این مطلب توجه داشته باشید که تشخیص این اختلال بر عهده پزشک و متخصص بالینی است و تشخیص و خود درمانی خودسرانه می تواند عواقب درمانی و بالینی داشته باشد.

پیشگیری

جهت پیشگیری از این مشکل، ابتدا حتما سبک زندگیتان را تنظیم و تثبیت کنید. نه زود بخوابید و نه دیر. نه زود بیدار شوید و نه دیر. سر یک ساعت مشخص بخوابید و یک ساعت مشخص بیدار شوید. از مصرف خودسرانه داروهای نام برده در بخش های قبل بسیار خودداری کنید. به هیچ عنوان هیچ دارویی را بدون ضرورت و تجویز پزشک نباید مصرف کنید. از مصرف غذای سنگین و نامناسب بپرهیزید و ورزش کردن را جزو اصلی برنامه زندگی خود قرار دهید. سعی کنید با بهره گیری از روابط بین فردی و اجتماعی خود سطح اضطراب و استرس خود را کنترل کنید. در موارد شدید می توانید به متخصصان سلامت روان مراجعه کنید.

خلاصه

پرخوابی یا خواب آلودگی مفرط یکی از اختلالات خواب است که به دلیل کمبود خواب زیاد بروز می کند. این اختلال با مشکلاتی مانند حمله خواب در طول روز، چرت زدن های روزانه، عدم رضایت از خواب، مشکلات توانایی های ذهنی مانند توجه، دقت و حافظه و موارد مشابه همراه است و نیازمند یک مداخله بالینی توسط متخصص می باشد. این اختلال دارای درمان های دارویی و روانشناختی است که دارو درمانی خط اول درمان می باشد. سبک زندگی فرد و برنامه خواب و بیداری یکی از عوامل اصلی در ایجاد این اختلال است که نیاز به توجه ویژه دارد.

کلید واژه: خواب، خواب طبیعی، اختلال خواب، خواب آلودگی، پرخوابی، بی خوابی، چرت زدن روزانه، کمبود خواب، سبک زندگی و خواب

منابع

اختلال خواب؛ شناخت اختلالات خواب و آشنایی با بهداشت خواب. نوشته نرجس شمس‌علیزاده. نشر قطره

خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک. ترجمه فرزین رضاعی. جلد دوم. نشر ارجمند.

اختلالات و مشکلات خواب کودکان. ترجمه پیمان ولدبیگی و سالار فرامرزی. نشر آموخته

درسنامه خواب کاپلان و سادوک. ترجمه حبیب الله خزایی، فرنوش امامیان و پیمان ولدبیگی. نشر پایگان

مبانی نروروسایکولوژی. داود معظمی. نشر سمت

روانشناسی فیزیولوژیک. محمدکریم خداپناهی. نشر سمت

 

کلینیک مربوطه

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

مشاوره و ازدواج

مشاوره قبل ازدواج چند جلسه است؟   در کلینیک خانواده آتیه، مشاوره پیش از ازدواج در حداقل ۵ جلسه صورت می گیرد. ابتدا دو طرف