اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر

تعریف اختلال

زندگی در دنیای مدرن و سریع امروزی و همراه ساختن خود در این روند باعث می شود که هر کسی دچار اضطراب شدن را بار ها تجربه کند .
به عنوان مثال، زمانی که قرار است در جمعی به سخنرانی کردن بپردازید و یا زمان رویارویی با مسائل مختلف همچون مشکلات مالی ، مسلم است که شما کم یا زیاد اضطراب داشته باشید که بدون شک تا حدی این اضطراب از دیدگاه پزشکی کاملا طبیعی می باشد. ولی باید توجه داشت که اگر اضطراب در شما بیش از اندازه طبیعی باشد، کنترل زندگی تان را در دست خواهد گرفت و مشکلات مختلفی برای شما به وجود خواهد آورد.
اما واقعا تفاوت و مرز جدا کننده اضطراب طبیعی و اختلال اضطرابی در چه چیزی است ؟
البته که این کار آسان نخواهد بود و احتیاج به بررسی متخصص و پزشک وجود دارد.

علائم

اختلال اضطراب فراگیر، شکل تفکر فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما این تنش عصبی نشانه‌های جسمانی و فیزیکی هم دارد.
نشانه‌های مربوط به این اختلال عبارتند از:
نگرانی و تنش عصبی همیشگی
نگاه دور از واقعیت به مشکلات
نداشتن تمرکز
حالت تهوع
تکرر ادرار و مدفوع
خستگی همیشگی
بدخواب شدن
لرزش دست
زود از کوره در رفتن
بد اخلاقی
گرفتگی عضلات
سر درد های زیاد
تعرق غیر عادی و زیاد‌
مرتب دچار هول و تشویش ناگهانی شدن

علاوه بر این کسانی که به این نوع از اختلال دچار هستند، اکثر اوقات از دیگر اختلالات اضطرابی مانند فوبیا و پانیک، افسردگی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر نیز رنج می‌برند.

دلایل

اضطراب در شکل های مختلفی چون حملات اضطرابی، ترس های شدید و اضطراب های اجتماعی نمایان می شود و همین انواع باعث می شود تشخیص آن از اضطراب های معمولی و نرمال بسیار دشوار تر خواهد گردید .
اما با دانستن نشانه هایی که در ادامه متن به صورت خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد، تا حدودی شاید توانایی تشخیص این دو از هم را بدست بیاورید .
ولی اگر حس کردید که به اختلال اضطرابی مبتلا هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

عوامل خطرساز

عوامل ژنتیکی
ژنتیک شما نقش اساسی در ابتلا و گسترش اختلال اضطراب فراگیر در شما دارد. محققین دست یافته اند، افرادی که اقوام درجه یک آنها به اختلال اضطراب فراگیر دچار هستند احتمال ابتلا آنها نسبت به بقیه بالاتر خواهد بود.

تجربیات و خاطرات فرد در دوره های محتلف زندگی
با وجود اینکه ژنتیک نقش بسیارمهمی در به وجود آمدن مشکل اختلال اضطراب فراگیر دارد ولی اکثرا در ایجاد این اختلال به فاکتور های دیگری همچون فاکتورهای محیطی، روانی و اجتماعی ارتباط دارد. تحقیقات حوزه سلامت روان نشان داده است که ریسک ابتلا به این اختلال در افرادی که در کودکی دچار یک ضربه ای روحی شده اند بیشتر خواهد بود.

فاکتورهای مربوط به سبک زندگی افراد
کافئین و مواد دارای کافئین به عنوان یکی از مواد غذایی شناخته شده نقش بسزایی در ایجاد انواع مختلف اضطراب ها خواهد داشت. پس همان جور که بیان شد ممکن است میزان قابل توجهی از فعالیت های روز مره ما ، خود جزو فاکتور های تشدید این اختلال محسوب شوند.

درمان

روش های درمان نمودن اختلال اضطراب فراگیر
دارو درمانی :
دارو‌های تجویزی مربوط به اختلال اضطراب فراگیر، برای اشخاصی که زندگی روزمره‌ شان با مشکل رو به رو شده است، بسیار مفید هستند. اما باید توجه داشت که برای درمان های کوتاه مدت استفاده می‌ شوند. زیرا امکان دارد که باعث بروز عوارض در فرد تحت درمان بشوند. این دارو‌ها از خانواده بنزودیازپاین هستند و به عنوان آرام بخش و خواب آور (از بین برنده احساسات شدید و اضطراب) استفاده می‌شوند. به عنوان نمونه می‌توان به زاناکس، لیبریوم، والیوم و اتیوان اشاره نمود.
لازم به ذکر است که این دارو ها در کل دارای عوارض جانبی هستند و این اثرات معمولا شامل خواب آلودگی، افزایش وزن، تهوع و مشکلات جنسی است.

درمان‌ های رفتاری - شناختی :
اکثر مبتلایان برای درمان اضطراب خود از روان درمانی های شناختی و رفتاردرمانی بهره می‌برند. در این درمان، افراد یاد می گیرند تا چگونه الگوهای فکری و رفتاری خودشان را تغییر دهند. آن‌ها خواهند آموخت که بطور واقع گرایانه با نگرانی‌های مختلف خود روبرو شوند تا در دام افکار استرس زا نیفتند. هم چنین تکنیک‌های آرامش بخشی و تنفس های عمیق نیز در جهت کنترل بیشتر و آرامش جسم و روان، به بیماران آموزش داده خواهد شد.
در واقع این روش جزو مناسب ترین روش های درمان این اختلال به شمار می رود، اما بسیار زمان بر است و طول درمان بلند مدتی دارد.

درمان های پزشکی غیر دارویی :
این درمان ها شامل درمان هایی می شوند که با هر روشی بر روی رفع عوامل به وجود آورنده عدم تمرکز همچون افسردگی، بیش فعالی، مشکلات خواب، افکار منفی فعالیت می کنند و در مسیر رفع این عوامل حرکت می کنند .
یکی از اصلی ترین انواع این درمان های غیر دارویی، درمان با روش درمانی rTMS می باشد که زیر مجموعه ی درمان های غیر تهاجمی محسوب می شود.

 


‏rTMS چیست؟
این اصطلاح مخفف شده عبارت Transcranial Magnetic Stimulation با معنای تحریک های مغناطیسی فرا جمجمه ای می باشد و به یک روش غیر تهاجمی برای تحریک کردن مغز بیمار اطلاق می شود که بر مبنای القای الکترومغناطیسی توسط یک سیم پیچ عایق بنا شده است. این سیم پیج روی سطح پوست سر و در نقطه ای منطبق برناحیه ای از مغز که در ایجاد علایم روان پزشکی یا عصبی تاثیر مستقیم دارند قرار می گیرد. قسمت کویل در دستگاه پالس های مغناطیسی کوتاه مدتی ایجاد می کند. هر پالس مغناطیسی به سهولت و بدون درد، از پوست سر و استخوان و پرده های مغز گذشته و به نورون های عصبی خواهد رسید و باعث فعالیت های کوتاه مدت در نورون های عصبی مربوط به این بخش می گردد.

مکانیسم عملکرد rTMS چیست؟
با توجه به مطالعات گسترده ایی که درمورد اختلالات روانپزشکی و در زمینه متابولیسم مناطق گوناگون مغزی مربوطه صورت گرفته، این نکته مطرح شده است که افزایش یا کاهش متابولیسم مناطق خاصی از مغز باعث به وجود آمدن علایم روانپزشکی می گردد. برای مثال افزایش فعالیت در منطقه به خصوصی از مغز می تواند اختلال افسردگی ایجاد کند. بر این اساس با مهار یا تحریک مناطق مورد بحث می توان برای تخفیف یا درمان کردن این اختلال اقدام نمود.این عمل در rTMS با ایجاد میدان مغناطیسی صورت می گیرد.

فرآیند درمان با rTMS چگونه است؟
این روش درمانی در هر دو دسته ی بیماران سرپایی و بستری شده قابل اجرا می باشد و در قالب جلسات درمانی متعدد تجویز می گردد. در هر جلسه درمانی بیمار بر روی صندلی ساخته شده برای این فرایند درمانی که تا حدودی شبیه به یونیت دندانپزشکی است می نشیند.
درمانگر یا متخصص سر بیمار را در وضعیت مناسب قرار می دهد و شروع به اندازه گیری پارامترهای به خصوصی بر روی سر فرد تحت درمان می نماید تا محل دقیق قرار گیری دستگاه بر روی منطقه مورد نظر سر مشخص گردد. بعد از این مراحل و انجام مراحل اولیه که مربوط به بررسی تنظیمات دستگاه متناسب با شرایط بیمار است ، درمان را شروع می کنند .
هر جلسه حدودا ۲۰ دقیقه زمان می برد و شامل دوره هایی چند جلسه ایی خواهد شد.
نکته مثبت این دسته از درمان ها که rTMS هم یکی از آنها است، کم بودن عوارض جانبی بر خلاف درمان های دارویی و کسب نتایج درمانی مثبت در مدت زمانی قابل قبول می باشد.
در واقع می توان گفت در حال حاضر یکی از مناسب ترین درمان های این دسته از اختلالات همین درمان های پزشکی غیر دارویی که نمونه موفق آن هم rTMS است می باشند.

کلینیک مربوطه

کلینیک اضطراب و وسواس

کلینیک اضطراب، وسواس و درد، به درمان اختلالاتی می پردازد که اضطراب ریشه شکل گیری آن‌ها است.

کلینیک اضطراب و وسواس

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها