اختلال فشار روانی پس از حادثه

اختلال فشار روانی پس از حادثه

اختلال فشار روانی پس از حادثه

اختلال فشار روانی پس از حادثه

تعریف اختلال

بعد ازیک تجربه آسیب زا، طبیعی است که فرد احساس ترس، غم،اضطراب و گسستگی داشته باشد. اما اگر این احساس از بین نرود و فرد دايما احساس خطر دايمی و یادآوری خاطرات دردناک را داشته باشد، دچار (P TSD) اختلال فشار روانی پس از حادثه شده است. به نظر می رسد که فرد هیچگاه ازاتفاق افتاده، رها نشده و دوباره احساس امنیت نخواهد کرد. اما با درمان، حمایت و جست و جوی مهارت های جدید، فرد می تواند از این اختلال رهایی یافته و به ادامه زندگی بپردازد.
رویدادهای وحشتناکی که می تواند منجر به PTSD شود، شامل: جنگ، بلایای طبیعی،تصادفات، حملات تروریستی، تجاوز، آدم ربایی،سوء استفاده های جنسی، مرگ ناگهانی عزیز و رها کردن کودکان توسط والدین و هرگونه رویداد آسیب زننده ای که در فرد احساس درماندگی و ناامیدی ایجاد می کند، می باشد.

تفاوت بین PTSD و واکنش طبیعی

ضربات روحی که منجر به PTSD می شوند،معمولا آن قدر تکان دهنده و وحشت آور هستند که هر کسی را آشفته خواهند کرد. تقریبا هر کسی حداقل برخی از نشانه های PTSD را یک بارتجربه کرده است. وقتی که حس امنیت و اطمینان فردی از بين مي رود، طبیعی است که وی احساس گیجی، گسستگی و یا شوکه شدن داشته باشد.
کابوس های شبانه، ترس و وحشت و فکر نکردن درمورد رویداد اتفاق افتاده اجتناب ناپذیر است. اینها همگی عکس العمل های طبیعی فرد نسبت به وقایع غیرطبیعی می باشد.
برای اکثر مردم، این نشانه ها موقت و گذراهستند و ممکن است تنها چند روز و یا چند هفته باقی بمانند، اما به تدریج از بین می روند. اما اگر شخصی به PTSD دچار باشد، این نشانه ها کاهش پیدا نمی کنند و فرد به مرور احساس بهتری نخواهد داشت. در حقیقت، فرد هر روز بدتر نیز خواهد شد.
در واکنش طبیعی نسبت به ضربات روحی، اگر فرد دايما به آن رویداد فکر کند، به PTSD دچار خواهد شد. بعد از یک ضربه روحی، ذهن و جسم شوکه شده اند. اما وقتی که فرد به چیزی که اتفاق افتاده، فکر می کند و احساساتش را پردازش می کند،این کار به وی در بیرون آمدن از شوک کمک خواهد کرد. اما با بروزPTSD فرد در شوک روانی باقی می ماند. ذهن فرد و احساساتش ارتباطی خوبی با هم برقرار نمی کند. برای این که فرد از این مرحله بگذرد، مهم است که با احساسات و خاطراتش رو به رو شود.

علائم

نشانه های PTSD می تواند ناگهانی، به تدریج ویا با فاصله به وجود آید. برخی اوقات این نشانه ها غیرقابل پیش بینی هستند. برخی اوقات، آ نها باچیزی که فرد را به یاد واقعه اصلی می آورد، تحریک و بیدار می شوند، مثلا تنها یک صدا، تصویر، برخی ازکلمات و یا یک عطر خاص.
هر چند هر کس تجربه متفاوتی از PTSD دارد، سه نشانه اصلی عبارتند از : ۱- تجربه دوباره ضربه روحی؛ ۲- اجتناب از یادآوری واقعه و ۳- اضطراب فزاینده و انگیختگی احساسات.


تجربه دوباره ضربه روحی
• خاطرات تکان دهنده واقعه.
• مرور دوباره واقعه، به طوری که گویی دوباره اتفاق افتاده است.

 • کابوس های شبانه 

• احساس اندوه شدید هنگام مرور واقعه.
• عکس العمل شدید فیزیکی در هنگام یادآوری واقعه (تپش قلب، افزایش سرعت تنفس، حالت تهوع،
کشیدگی عضلات، عرق کردن).


اجتناب و بی حسی

 • اجتناب از فعالیت ها، مکا ن ها، افکار و احساساتی که فرد را به یاد واقعه می اندازد.
  • عدم توانایی در به خاطر آوردن جنبه های مهم واقعه.
  • عدم علاقه به انجام فعالیت ها و به طور کلی زندگی.
  • احساس قطع وابستگی به دیگران و عدم علاقه به چیزی.
  • حس داشتن آیند های کوتاه ( فرد فکر می کند زندگی کوتاهی خواهد داشت).

  افزایش اضطراب و انگیختگی احساسات

• مشکل در خوابیدن.
• شکنندگی و یا طغیان خشم.
• عدم تمرکز.
• احتیاط بیش از حد (آماده باش دايم) .
• احساس بی قراری و ترس ناگهانی.

سایر نشانه های معمول دیگر
• خشم و بی قراری.
• مقصر بودن، شرم و سرزنش.
• اعتیاد.
• احساس بدگمانی و خیانت.
 •افسردگی و ناامیدی.
• تمایل به خودکشی.
• احساس تنهایی و غریبگی.
• دردهای جسمی.

دلایل

هر چند پیش بینی بروز PTSD در واکنش به یک ضربه روحی، غیرممکن است، عواملی وجود دارند که درصد آسیب پذیری افراد را بالا می برند. بسیاری از این عوامل به ماهیت خود واقعه بستگی دارد. وقایع تکا ن دهنده ای بیشتر باعث بروز PTSD می شوند که بیشتر باعث ایجاد تهدید برای امنیت و یا زندگی فرد شده باشند. هر چه قدر این تهدید شدیدتر و طولانی تر باشد، خطر ایجاد PTSD به عنوان یک واکنش بیشتر خواهد بود.
غیرمنتظره بودن، غیرقابل کنترل بودن واجتناب ناپذیر بودن واقعه نقش اصلی را در بروزPTSD بازی می کنند.
عوامل دخیل دیگر
• تجربه حادثه تکان دهنده قبلی، به ویژه در اوایل زندگی
• بروز PTSD یا افسردگی در خانواده
• بروز سوء استفاده های جنسی در خانواده
• وجود اعتیاد در خانواده
• وجود  افسردگی اضطراب یا سایر مشکلات روحی در خانواده
• درصد بالای استرس در زندگی روزانه
• فقدان حمایت بعد از واقعه تکان دهنده

درمان

 درمان رفتاری – شناختی اين درمان با تکیه بر حادثه ای که اتفاق افتاده است. این درمان شامل قرار دادن تدریجی فرد در معرض افکار،احساسات و موقعیت هایی است که وی را به یاد حادثه می اندازد. درمان همچنین شامل شناسایی افکار آزاردهنده در مورد واقعه تکان دهنده و جایگزینی آنها با تصویری متعادل تر می باشد.
• درمان خانوادگی: از آ نجا که PTSD هم بر روی فرد و هم افراد نزدیک به وی تاثیر می گذارد،درمان خانوادگی می تواند بسیار سودمند باشد. درمان خانوادگی می تواند به افراد نزدیک به فرد بیمار تفهیم کند که فرد دچار چه مشکلاتی است. این درمان همچنین به افراد خانواده در برقراری ارتباط بهترکمک کرده ومشکلات مربوط به روابط خانوادگی را که توسط PTSD به وجود آمده است را کاهش می دهد.
• دارو: دارو در برخی موارد به فرد برای تسکین علایم ثانویه نظیر افسردگی یا اضطراب تجویزمی شود. داروهای ضد افسردگی نظیر پروزاک و زولوفت، داروهایی هستند که معمولا برای درمان PTSD تجویز می شوند. هر چند داروهای ضدافسردگی به فرد در کاهش اندوه، نگرانی و یا فشار کمک می کنند اما PTSD را به طور کامل درمان نخواهد کرد.
(EMDR) پردازش و حساسیت زدایی حرکت چشم: شامل موارد درمان رفتاری –شناختی با تاکید بر حرکات چشم یا فرم های دیگر آهنگ دار نظیر ضربات دست یا ایجاد صداها می باشد.حرکات چشم و فرم های دوجانبه تحریک با تاثیربروی سیستم پردازش اطلاعات مغز می تواند در مواقع بروز تنشهای شدید موثر باشد.

  TMS:  این روش از زمره روشهای تحریک مغزی است که می تواند با کاهش فعالیت اضافی عصبی آن بخش از مغز که در طی این اختلال به وجود آمده است، به از بین بردن هیجانات منفی ناشی از به یادآوری آن واقعه بپردازد. rTMS، اين امكان را بوجود مي آورد که از طريق تحريك مغناطيسي جمجمه، مي‌توان به تغيير عملكرد فعاليت هاي مغز پرداخت و مناطقي از مغز را كه سبب بروز اختلالهاي مختلف روانپزشكي و کژکنشی در رفتار شده است به حالت طبيعي برگرداند. امروزه در سراسر دنيا، پژوهشهاي مختلفي تأثيرات مثبت TMS درماني را تأييد كرده اند.

درمان در منزل
کمک به شخص مورد علاقه تان
اگر شخص مورد علاقه شما به PTSD مبتلا است، ضروری است که مراقب خودتان باشید و درخواست کمک کنید، چر اکه PTSD اگر به حال خود رها شود، می تواند خسارات بالایی به بار آورد. ممکن است درک این مساله دشوار باشد که چرا شخص مورد علاقه تان با شما درددل نمی کند، کمتر مهربان است و بیشتر از شما کناره گیری می کند. حتی ممکن است به از دست دادن شغل،اعتیاد و سایر مشکلات تنش زا منجر شود.
اگر PTSD در اعضاء خانواده به زندگی شما مسلط شود، نتیجه ای جز<a href=”https://atiehclinic.com/views/TMS/depression.aspx” target=”_blank “> افسردگی</a> برای شما به همراه نخواهد داشت. برای حفاظت و مراقبت از شخص مورد علاقه تان، ابتدا نیاز دارید که از خودتان مراقبت کنید. لازم است که هرچه بیشتر در مورد PTSD بدانید. هر چه بیشتر علایم PTSD و درمانش را بشناسید، به همان اندازه در کمک به فرد مورد علاقه تان مجهزتر و آماده تر خواهید بود و تمامی جوانب رادر نظر خواهید گرفت.
چه كار كنيم؟
صبور و فهیم باشید، بهبودی زمان می برد
همگام با درمان، صبور باشید و احساس همدردی کنید.شخص مبتلا ممکن است بخواهد بارها و بارها در مورد آن واقعه دردناک صحبت کند. این بخشی از فرایند بهبودی است، پس از ساکت کردن فرد برای تکرار مکررات و فراموش کردن آ نها اجتناب کنید.
گوش به زنگ و آماده تحریک دوباره PTSD باشید
مواردی که منجر به آغاز PTSD می شوند؛ شامل سالگردها، مردم و یا مکا نهایی که با حادثه در ارتباط هستند، مناظر، صداها یا عطرهای خاص است. اگر بدانید که چه عواملی باعث تحریک فرد می شوند، موقعیت و فرصت بهتری برای حمایت و کمک به آرام کردن فرد خواهید داشت.
با علایم PTSD شخصی برخورد نکنید
علایم شایع PTSD شامل بی احساس بودن، خشم و یا کناره گیری می باشد. اگر فرد مورد علاقه تان سرد و کج خلق به نظر می رسد، به خاطر داشته باشید که این خلقیات ربطی به شما و رابطه شما ندارند.
فرد مورد علاقه تان را وادار به صحبت نکنید
برای افراد مبتلا به PTSD صحبت در مورد تجربه دردناک شان بسیار مشکل است. برای برخی افراد، صحبت کردن حتی می تواند شرایط را بدتر کند. هیچگاه فرد را مجبور به سخن گفتن نکنید. در عوض به او بفهمانید که هر گاه تمایل به صحبت داشت، شما آماده شنیدن درد دل های وی هستید.

اطلاعات بیشتر

دستورالعمل موجود در Bring Your Life Into Balance می تواند به شما کمک کند. بهبودی PTSD فرایندی تدریجی و مداوم است. بهبودی در عرض یک شب اتفاق نمی افتد و خاطرات واقعه رخ داده هیچ گاه به طور کامل از بین نخواهند رفت.
در برخی مواقع این مساله زندگی را به نظر خیلی مشکل می کند. اما کارهای زیادی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید تا با علایم باقیمانده کنار بیايید و اضطراب و ترس خود را کاهش بدهید.
اولین نکته:
با دیگران برای دریافت حمایت در تماس باشید.
PTSD می تواند به شما احساس گسستگی از دیگران را القاء کند. شما ممکن است بخواهید از انجام فعالیت های اجتماعی و ارتباط با فرد مورد علاقه تان صر فنظر کنید. اما بدانید که برقراری ارتباط با زندگی و افرادی که به فکر شما هستند، بسیار مهم است. حمایت سایر افراد برای بهبود PTSD حیاتی است، پس از دوستان نزدیک و اعضاي خانواده تان بخواهید که در این دوران سخت حامی شما باشند.
پیوستن به یک گروه حمایتی متشکل از افرادی که حوادث مشابهی را تجربه کردند، می تواند مفید باشد. چنین گروه هایی احساس انزوا و تنهایی را کمتر خواهند کرد و می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی مقابله با علایم و حرکت به سوی بهبودی ارايه دهد. اگر نتوانستید یک گروه حمایتی را در محل زندگی خود پیدا کنید،می توانید به گروه های آنلاین بپیوندید.
دومین نکته:
از الکل و مواد مخدر دوری کنید.
وقتی که درگیر احساسات و خاطرات تکان دهنده هستید، ممکن است بخواهید با الکل و مواد مخدر خود را درمان کنید، هر چند الکل و مواد مخدر ممکن است موقتا به شما احساس بهتری بدهد اما در درازمدت PTSD را بدتر خواهد کرد. استفاده از مواد مخدر بسیاری از علایم PTSD شامل انزوای اجتماعی، خشم و افسردگی را بدتر می کند و همچنین در درمان PTSD تداخل ایجاد کرده و به مشکلات موجود در خانه و روابط تان می افزاید.
سومین نکته:
با حس ناتوانی تان مبارزه کنید.
غلبه بر حس ناتوانی و درماندگی، کلید غلبه بر PTSD می باشد. وقوع حوادث ناگوار به شما احساس ناتوانی و آسیب پذیری خواهد داد. به خود یادآوری کنید که نقاط قوت و مهارت هایی دارید که می توانند به شما در گذر از این دوران سخت کمک کنند.
یکی از بهترین روش ها برای بازگشت حس قدرت، کمک به دیگران است؛ کارهای داوطلبانه انجام دهید، خون اهدا کنید، به دوستی که به کمکتان نیاز دارد، یاری رسانید و یا به خیریه کمک کنید. انجام اعمال مثبت مستقیما حس ناتوانی را که یکی از علایم رایج PTSD می باشد، تضعیف خواهد کرد.

منابع


http://stu.sharif.edu/index.php?option=com_content&view=article&id=648:-ptsd&catid=336:1389-12-09-13-24-38&Itemid=689
- رابرت ليهي و استفن هولاند(۲۰۰۰). طرح‌هاي درماني و مداخلات باليني براي افسردگي و اختلالات اضطرابي
- فصلنامه بهداشت وروان جامعه (مجله بزرگسال ) .

کلینیک مربوطه

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک کودک و خانواده

کلینیک کودک و خانواده گروه آتیه درخشان ذهن بر این عقیده استوار است كه مشكلات خانواده در “بافت خانواده”، بهتر قابل درمان هستند.

کلینیک کودک و خانواده

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

متن راهنمای ثبت نام

۱- ابتدا از طریق لینک زیر وارد سایت ثبت نام در کارگاه­های مهارت­های زندگی شوید. https://atiehclinic.com/workshop_tejarat/ ۲-کارگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. ۳- وارد