اختلال استرس پس از صانحه

اختلال استرس پس از صانحه

اختلال استرس پس از صانحه

اختلال استرس پس از صانحه

تعریف اختلال

اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD  سندرم یا مجموعه ای از علایم بیماری می باشد که در بعضی از افرادی که تحت تاثیر سانحه ای ناگوار مانند: بلایای طبیعی (سیل، زلزله، رانش زمین، آتش سوزی، طوفان و سونامی و…)، جنگ، خشونت (دزدی، قتل، سو استفاده جنسی، زورگویی و…)، بیماری و از دست دادن نزدیکان و… قرار می گیرند، دیده می شود.

در شرایط استرس زا و خطرناک در بدن ما واکنش های طبیعی از جمله تعریق، افزایش ضربان قلب، کاهش فعالیت گوارشی و… رخ می دهد. که این واکنش‎ها که موسوم به واکنش‎های «ستیز و گریز» هستند تحت تاثیر هورمون ها و سیستم عصبی ما هستند.

هم چنین ترس شدید و احساس درماندگی و فشار در این شرایط طبیعی می باشد. اما بیشتر افراد پس از پایان شرایط استرس زا و خطرناک به حالت عادی بازگشته و با مشکلی رو در رو نخواهند شد. اما در بعضی از افراد حتی پس از پایان یافتن سانحه و حتی تا ماه ها و یا سال ها پس از آن نیز احساس ترس، درماندگی و دیگر علایم باقی می ماند. این افراد مبتلا به نشانگان اختلال استرسی پس از سانحه می باشند و باید تحت درمان قرار گیرند.

علائم

همانطور که گفته شد دلایل متعددی از جمله سوانح و بلایای طبیعی و بیماری و از دست دادن افراد می توانند باعث این اختلال روانی در بیماران شوند. نشانه های این اختلال متعدد بوده و می توانند از حدودا ۳ ماه تا چند سال پس از حادثه نمایان شوند. در اغلب موارد طول دوره ی بیماری از حدود ۶ ماه می باشد اما در بعضی افراد تا سال ها پس از حادثه نیز نشانه های بیماری به صورت مزمن وجود خواهند داشت.

برای تشخیص این اختلال در بزرگسالان و کودکان باید علایم توسط متخصص روانشناسی مورد بررسی قرار گیرند. این علایم در بزرگسالان و کودکان متفاوت بوده و در چند دسته تقسیم بندی می شوند.

درمان

درمان PTSD به طور معمول در دو دسته دارویی و مشاوره ای تقسیم می شود. درمان های دارویی شامل داروهای ضد افسردگی و داروهای خواب آور برای بهبود وضعیت عصب روانشناختی و خواب بیماران می باشد.

درمان های مشاوره ای توسط مشاور روانشناس به صورت شخصی و یا در گروه های مشخص انجام می شود. این نوع درمان با اهداف مختلفی از جمله بهبود مستقیم علایم بیماری، بهبود علایم غیر مستقیم بیماری مانند مشکلات کاری، مشکلات اجتماعی، خانوادگی و… انجام می گردد. مشاوران با روش های مختلفی سعی در آموزش و آگاهی بخشی بیمار نسبت به علایم و آموزش مهارت های لازم برای برای مقابله با علایم به بهبود بیماران کمک می کنند. در بعضی مواقع مشاوران برای کمک به بیماران شرایط حادثه را برای آنان به صورت سالم بازسازی می کنند تا بیماران با ترس خود روبرو شده و مهارت مقابله با آن را یاد بگیرند.

روشهای درمانی مبتنی بر علوم اعصاب شناختی

روش های درمانی اصلی مقابله با این اختلال، روش های دارویی و مشاوره روانشناسی می باشند. هرچند که روش های درمانی دیگری نیز به تازگی تحت آزمایش و بررسی قرار گرفته و نتایج امید بخشی را نشان داده اند.

این درمان ها شامل استفاده از نوروفیدبک، بیوفیدبک و تکنیک های خودآگاهی و… می باشد. در این روش ها متخصصین علوم اعصاب با در نظر گرفتن پیشینه بیماری و حادثه اتفاق افتاده با تکنولوژی های نوروفیدبک و بیوفیدبک و با همکاری بیمار در طی جلسات متعدد به بهبود این اختلال کمک می کنند.

جمع بندی

با توجه به نکات گفته شده راجع به اختلال استرس پس از سانحه و روش های درمانی آن ذکر این نکته ضروری است که درمان کامل این عارضه ممکن بوده و تشخیص و شروع درمان برای تمام افرادی که دچار سانحه ای در گذشته شده و دارای علایم گفته شده می باشند لازم و ضروری است. نکته دیگر آن که بهبودی تنها با همکاری کامل بیمار میسر بوده و نیازمند ممارست و پیگیری خود شخص می باشد و به علت طولانی بودن مدت و روند درمان اعتماد و اطمینان بیمار به درمانگر امری ضروری و حائز اهمیت است.

کلینیک مربوطه

کلینیک اضطراب و وسواس

کلینیک اضطراب، وسواس و درد، به درمان اختلالاتی می پردازد که اضطراب ریشه شکل گیری آن‌ها است.

کلینیک اضطراب و وسواس

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک اضطراب و وسواس

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

درمان بین فردی برای افسردگی

درمان بین فردی برای افسردگی افسردگی به عنوان یک اختلال متعارف در میان نوجوانان، اغلب شامل یک دوره بالینی مزمن و عود کننده است. تجربه