اختلال افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

تعریف اختلال

بارداری و هفته‌های بعد از تولد کودک، از نظر جسمی، عاطفی و ذهنی برای مادر چالش برانگیز هستند. معمول نیست که در یک لحظه احساس خوشحالی و خوشبختی را تجربه کنید، سپس احساساتی مانند غم، خستگی و افزایش اضطراب به سراغ شما بیایند. اگرچه این نوسانات خلق و خوی در دوران بارداری و پس از زایمان دوراز انتظار نیست، اما گاهی این تغییرات خلقی منعکس کننده ی مسائل  جدی تری مانند افسردگی پس از زایمان (Perinatal Depression) هستند.

افسردگی پری نیتال یکی از رایج ترین عوارض بارداری در دوران بارداری و دوره پس از زایمان است که در هر هفت زن، یک نفر را درگیرمی کند. ممکن است افسردگی پس از زایمان، دوره بارداری تا ۱۲ ماه اول پس از زایمان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم

طبیعی است که در دوران بارداری و دوران پس از زایمان، فراز و نشیب عاطفی را تجربه کنید. تغییرات خفیف  در دوران بارداری رایج است. با این حال، اگر آنها ادامه پیدا کنند یا با گذشت زمان بدتر شوند، لازم است که با یک متخخصص علوم اعصاب  این  علائم را در میان بگذارید. علائم افسردگی پس از زایمان شامل موارد زیر است:

احساس غم مداوم

احساس پوچی

احساس ناامیدی

گریه مکرر

کاهش توانایی تفکر یا تمرکز

مشکل خواب

خستگی یا کمبود انرژی

تحریک پذیری

افزایش احساس اضطراب و نگرانی

از دست دادن علاقه به مراقبت از خود و کودک

از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که روزی از انجام آنها لذت می بردید

پیوند ضعیف با کودک

تغییر در اشتها و وزن

افکار مرگ یا خودکشی

 

به طور کلی، اگر احساس افسردگی یا اضطراب برای چند هفته ادامه داشته باشد یا در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند، وقت آن است که درخواست کمک کنید. موسسه سلامت مغز دانا، آماده ارائه خدمات در زمینه افسردگی و سایر اختلالات عصبی می باشد.

تاثیر افسردگی پس از زایمان بر رشد و پروش کودک

افسردگی پس از زایمان ممکن است اثرات جدی بر رشد و پرورش کودک داشته باشد. مادران افسرده ممکن است نتوانند در مراقبت از نوزان مشارکت کافی داشته باشند؛ به ویژه در شیر دادن به موقع و پرورشی که او به آن نیاز دارد. نوزادان مادران افسرده، ممکن است به وزن مناسب نرسند و مشکلاتی در شکل گیری پیوند مناسب با مادرشان و احتمالا سایر افراد داشته باشند. چنین کودکانی ممکن است مورد غفلت مادران قرار گیرند و حمایت هیجانی لازم را در آغاز زندگی دریافت نکنند و تاخیر تکاملی مانند راه رفتن و حرف زدن دیرتر از موقع را تجربه کنند. در موارد شدیدتر، یک مادر افسرده ممکن است دست به اعمال خشنی مانند خودکشی یا حتی کشتن نوزاد بزند. حتی اگر از افسردگی خفیفی رنج می برید و فکر می کنید شدید نیست، با گذشت زمان این افسردگی می تواند اثرات منفی بر کودک در حال رشد شما بگذارد. وقتی مادری افسرده است، نه تنها نوزادش رنج می کشد، بلکه سایر افراد خانواده نیز ممکن است تحت تاثیر این خلق منفی قرار گیرند. در صورت درمان نکردن افسردگی مادر، کودک در هر سنی ممکن است اثرات منفی را تحمل کند. کودکان مادران افسرده، غالبا علائم افسردگی و نوع نگاه مادر به زندگی را درونی کرده و بعدها ممکن است خودشان به این اختلال مبتلا شوند. شما ممکن است نتوانید تشخیص دهید که افسردگی درمان نشده چقدر بر توانایی تان برای اینکه یک پدر و مادر مراقبت کننده و دوست دار کودک باشید،

تاثیر می گذارد. پدر و مادر افسرده، به ویژه مادران، معمولا نسبت به کودکان خود تحریک پذیرتر، کم تحمل تر و خشن تر هستند. حتی با دانستن این مسائل، ممکن است جستجوی درمان برای مادران سخت باشد. مادرانی که معمولا از نیازهای خود به خاطر نیازهای خانواده می گذرند، احساس می کنند که وقت یا انرژی کافی ندارند. اگر مادری خودش حال خوبی نداشته باشد، نمی تواند از کودکانش به خوبی مراقبت کند. دلایلی که پدر یا مادر به ویژه یک مادر باید دنبال درمان افسردگی خود باشد، بسیار مجاب کننده هستند. مثال افسردگی زایمان نمونه ای مهم است اما مشکل بزرگتر در خانواده هایی است که هم پدر و هم مادر دچار یک اختلال خلقی یا مشکل هیجانی جدی هستند. بدون درمان مناسب تجارب این پدر و مادر، اثر شدید و منفی بر تربیت کودکان می گذارد. کودکان در چنین خانواده هایی، خطر بیشتری برای بیمار شدن دارند و احتمال بیشتری دارد که در سنین پائین تر دچار اختلال روانی شوند و به علت داشتن پدر و مادر بیمار، علائم شدیدتری از خود نشان می دهند. این وضعیت ناراحت کننده، ممکن است در بزرگسالی این افراد نیز دامن گیر آنها باشد و این رنج کشیدن نسل به نسل منتقل شود.

درمان

حتی اگر علایم روزانه در بعضی مواقع احساس ضعف دائمی را تحمیل کند، اما افسردگی پس از زایمان قابل بهبود یافتن است. از طریق ترکیبی از روش های درمانی، دارویی و مراقبت از خود، می توانید احساس بهتری داشته باشید.

از آنجا که افسردگی پس از زایمان زیر مجموعه ای از اختلالات افسردگی است، روش های درمانی مورد استفاده برای سایر انواع افسردگی، میتواند مفید واقع شود. در دوران بارداری و شیردهی باید به داروهای ضد افسردگی توجه ویژه ای شود.

درمان روان شناختی، اغلب خط اول درمان افسردگی پس از زایمان است. یک درمانگر همچنین برای تهیه استراتژی هایی که باعث کاهش شدت علائم می شود با شما همکاری خواهد کرد. انواع مختلف درمان روان شناختی وجود دارد.  به ویژه، دو مورد در درمان افسردگی پس از زایمان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

درمان شناختی-رفتاری  (CBT)

بر پیوند بین افکار و احساسات تأکید دارد. از طریق جلسات مشاوره، شما در شناسایی و تغییر الگوهای تفکر منفی به افکار مثبت، تلاش خواهید کرد. این به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه تفکر شما بر احساسات شما تأثیر می گذارد.

استفاده از درمان بین فردی  (interpersonal therapy)

این روش نیز در بهبود افسردگی پس از زایمان موفقیت آمیز بوده است. این نوع درمان با هدف ایجاد سازگاری اجتماعی و بهبود روابط شما با افراد دیگر، بر درمان موضوعات بین فردی تمرکز دارد که در توسعه افسردگی نقش دارند.

 

استفاده از دارودرمانی

پزشک ممکن است در مورد داروهای ضد افسردگی، گروهی از داروها که معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شوند، با شما صحبت کند. آنها با افزایش سطح گروهی از مواد شیمیایی در مغز به نام انتقال دهنده های عصبی (در درجه اول سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین) که در تنظیم خلق وخوی نقش دارند، کار می کنند. در حالی که نظرات مختلفی در مورد استفاده از داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری وجود دارد، SSRI ها متداول ترین داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری و دوره پس از زایمان، هستند.

با پزشک خود در مورد خطرات مرتبط با مصرف دارو در دوران بارداری و همچنین هرگونه خطرات مرتبط با افسردگی درمان نشده صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که چه روشی برای شما مناسب تر است.

 

ورزش و فعالیت بدنی

فعال بودن از نظر بدنی و درگیر شدن در ورزشهایی که از آنها لذت می برید، نه تنها به سلامتی شما کمک می کند بلکه می تواند علائم افسردگی را نیز کاهش دهد. اگر از امنیت یک فعالیت خاص در بارداری مطمئن نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

رژیم غذایی و تغذیه سالم

بدن شما هنگام بارداری و شیردهی به کالری و مواد مغذی اضافی نیاز دارد. برای حمایت از سلامت کلی، روی یک رژیم غذایی پر از میوه های تازه، سبزیجات، چربی های سالم، کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین بدون چربی تمرکز کنید.

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای

هر آن چیزی که والدین باید بدانند. سازمان بهداشت جهانی اخیرا اختلال اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را به طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها افزوده ‌است. در نسخه

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

افسردگی در کودکان و نوجوانان

نه تنها بزرگسالان افسرده مي شوند، بلكه بچه ها و نوجوانان نيز به افسردگي مبتلا مي گردند. در حدود پنج درصد كودكان و نوجوانان در