اختلال افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

تعریف اختلال

 SADبه تظاهرات علائمی که با توجه به فصل بخصوصی از سال به وجود می آید، اشاره دارد. به طور معمول، این به افسردگی مرتبط با ماه های سرد، به طور معمول پاییز و زمستان اشاره دارد. تصور می شود مربوط به این واقعیت باشد که در ماه های زمستان روزهای کوتاه تری داریم.

علائم

به طور معمول آنها با تغییرات خلقی همراه هستند. به عنوان مثال افسردگی. افرادی که از بیمار SAD رنج می برند ممکن است دریابند که صبح از خواب بیدار می شوند و به نسبت انرژی کمتری دارند، ممکن است تمرکز برای آنها دشوارتر باشد. شاید انگیزه کمتری برای انجام کارها داشته باشند.

نکته اصلی این است که در بهار و اوایل تابستان، برعکس اتفاق می افتد، مردم شاید کمی کمتر بخوابند، شاید پرانرژی تر و فعال تر باشند، حتی ممکن است در بعضی موارد کمی مانیک باشند.

این مسئله فقط افسردگی در ماه های زمستان نیست. در روزهای طولانی تر نیز مانیک به وجود می آید. بنابراین اساساً، این یک اختلال خلقی است که به نظر می رسد با فصول مرتبط است.

 

تشخیص

تشخیص اینکه به این اختلال پی ببرید، مشکل است. زیرا اگرچه مردم به این واقعیت توجه داشته اند که در بسیاری از موارد مربوط به چرخه نور است، اما موارد دیگری نیز وجود دارد. تغییرات کار، تعطیلات، هوای سردتر که ممکن است برای آنها استرس زا باشد.

بنابراین عوامل زیادی وجود دارد. روشی که شما آن را تشخیص دهید این است که در طی چند سال متمادی، می بینید که یک موضوع مکرر وجود دارد: هر چهار ماه، این تغییرات خلقی را در خود احساس می کنید. بنابراین، پس از مشاهده این تغییرات پس از سه سال، می توانید مشکوک شوید که از SAD رنج می برید.

عوامل خطرساز

در آب و هوای معتدل، تخمین زده می شود که ۵ درصد از جمعیت ممکن است چنین مشکلی داشته باشند. مطمئناً برای افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که در فصول سال تنوع زیادی مشاهده نمی کنند، به احتمال زیاد اتفاق نمی افتد.

در افرادی که در مناطق استوایی زندگی می کنند بسیار شدید خواهد بود. در آنجا، زمان ها زیاد تغییر نمی کنند. مردم این نواحی، در طول سال روز و شب نزدیک به ۱۲ ساعت دارند. در حالی که افراد دورتر مانند شمال یا جنوب، می توانند روزهای بسیار طولانی در تابستان داشته باشند اما در زمستان روزهای بسیار کوتاهی دارند.

 

درمان

در اینجا چند گزینه وجود دارد. یکی استفاده از نوعی نور درمانی است. می توانید جعبه های سبک را به راحتی در دسترس داشته باشید. معمولاً شدت آن نور این چراغ ها، بسته به فاصله از شما متفاوت است. بهتر است هر روز صبح حدود ۳۰ دقیقه در مقابل آن بنشینید. همچنین، قرار گرفتن در معرض نور صبح بسیار قوی تر از قرار گرفتن در معرض نور عصر و یا میانه روز است.

گزینه دیگر، درمان این اختلال مانند افسردگی است. بسیاری از مواردی که ثابت شده برای افسردگی مؤثر هستند، مانند انواع معمول داروهای ضد افسردگی برای SAD نیز مؤثر است.

درک تأثیر نور بر خلق و خوی و شناخت بسیار مهم است و اقداماتی برای جلوگیری از تاثیرات منفی تغییرات آن باید صورت گیرد. شناخت و خلقو خو بسیار نزدیک هستند، زیرا شناخت با خلق و خوی در نوسان است.

منابع

Boston University

کلینیک مربوطه

کلینیک افسردگی و دوقطبی

کلینیک افسردگی و دوقطبی آتیه درخشان ذهن در سال ۱۳۸۶ همزمان با شکل گیری کلینیک آتیه به منظور برطرف کردن و بهبود اختلالات خلقی از جمله افسردگی، فعالیت خود را آغاز کرد.

کلینیک افسردگی و دوقطبی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها

عکس مربوط به آموزش و ارتقا سلامت

مشاوره و ازدواج

مشاوره قبل ازدواج چند جلسه است؟   در کلینیک خانواده آتیه، مشاوره پیش از ازدواج در حداقل ۵ جلسه صورت می گیرد. ابتدا دو طرف