اختلال نمایشگری جنسی یا عورت‌نمایی

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت‌نمایی

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت‌نمایی

اختلال نمایشگری جنسی یا عورت‌نمایی

تعریف اختلال

اختلال نمایشگری جنسی شرایطی است که به وسیله میل، خیال پردازی و یا عمل آشکار کردن اندام تناسلی در مقابل افراد دیگر، به خصوص غریبه ها مشخص می شود. این وضعیت به عنوان یک انحراف جنسی در نظر گرفته می شود که به الگوهای برانگیختگی شدید جنسی اشاره دارد که همراه با پریشانی و یا اختلال قابل توجه بالینی همراه هستند.

چندین زیرمجموعه از اختلال نمایشگری جنسی وجود دارد و همه این ها به سن فرد غیر راضی بستگی دارند که فرد با اختلال  نمایشگری جنسی در مقابلش اقدام به نمایش اندام های جنسی خود می کند. شیوع بیماری نمایشگری جنسی ناشناخته است، اما تصور می شود که تقریبا ۲ تا ۴ درصد از جمعیت مردهای بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت در زنان کم تر معمول است، اگرچه شیوع آن هنوز ناشناخته است.

علائم

طبق DSM-IV-TR تشخیص اختلال نمایشگری جنسی را می توان در صورتی انجام داد که معیارهای زیر برآورده شوند:

  • در طول یک دوره حد اقل ۶ ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عودکننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای نمایش آلت تناسلی به یک بیگانه غیر منتظر روی می دهد.
  • شخص بر اساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند، یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.

دلایل

عوامل خطر برای پیشرفت اختلال نمایشگری جنسی در مردان شامل اختلال شخصیت ضداجتماعی، مصرف بی رویه الکل و علاقه به کودک آزاری است. عوامل دیگری که ممکن است مرتبط باشند شامل سو استفاده جنسی و عاطفی در دوران کودکی می شوند.

رویکرد روانکاوی اظهار می دارد که عوامل روان پریشی بدن نمایی اجباری، اظهار هویت جنسی از طریق نشان دادن عضو جنسی و مشاهده واکنش مخاطبان نظیر ترس، تعجب، لذت یا تنفر است. در چنین موقعیتی نمایشگر به طور ناخودآگاه احساس اختگی و ناتوانی جنسی می کند. در سایر فعالیت های جنسی این افراد نیز موضوع اصلی از نشان دادن و نگاه کردن مایه می گیرد.

به عبارت دیگر، این قبیل افراد با نشان دادن عضو جنسی خود به یک غریبه، می کوشند تا از راه تحت تأثیر قرار دادن او به یک احساس توانایی و تسلط جنسی دست یابند؛ زیرا اغلب روان شناسان و روانپزشکان معتقدند که افراد نمایشگر از نظر شخصیتی دچار احساس نا ایمنی و عدم اطمینان نسبت به توانایی جنسی و دچار احساس حقارت، فقدان قاطعیت و از نظر اجتماعی منزوی هستند.

مانند اکثر رفتارهای جنسی در بزرگسالی، ریشه این رفتار را نیز می توان در دوران کودکی جستجو کرد. تمایلات نمایشگری از روابط فرد با والد غیر هم جنسش حاصل می شود که غالبا سلطه جو و بیش از اندازه مراقب حال او بوده است، به علت وجود مادر یا پدری تهدیدکننده، فرد مبتلا به نمایشگری تا آن حد مضطرب می شود که احساس اختگی و تسلیم می کند. توزیع این اختلال در جوامع مختلف نشانگان فرهنگی - اجتماعی دارد و این مساله نشان می دهند که فرهنگ و روش تربیتی کودک مرسوم در هر جامعه ای بر میزان شیوع این اختلال تاثیر مستقیم دارد.

شروع این شرایط معمولا در اواخر نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی رخ می دهد. همانند دیگر ترجیحات جنسی،  نمایشگری جنسی هم ممکن است با افزایش سن کاهش یابد. در آمریکا تقریبا یک سوم جرائم جنسی گزارش شده به پلیس شامل اتفاقات نمایشگری جنسی یا همان عورت نمایی است.

 

درمان

برای درمان عورت نمایان رویکرد رفتاری، معمولا کاربرد اصول یادگیری، مانند شرطی ‌سازی تقابلی و شرطی‌ سازی بیزاری ‌آور را در بردارد. فرد باید پیوند بین لذت جنسی و رفتار نمایشگری را یادگیری زدایی کند، که این کار یا از طریق برقراری پیوندهای تازه بین تمایل جنسی و محرک‌ های مناسب یا از طریق مرتبط کردن درد و شرمندگی، به جای لذت، با رفتار عورت نمایی صورت می‌ گیرد. برای مثال، درمانگر ممکن است از "شرطی کردن نا آشکار" یا "حساس‌ سازی پنهان " که نوعی روش رفتاری است، استفاده کند که به موجب آن، درمانجو تجسم می‌ کند در حالی آشنایان او را می ‌بینند، که مشغول رفتارهای عورت نمایی است و بدین طریق درمانجو شرم و خجالت زیادی را متحمل می‌ شود. این درمان منتقدانی نیز دارد. شرمساری جنسی چنانچه بیش از حد تقویت شود خود باعث مشکلات و اختلالات بسیاری در روابط زناشویی و ارتباطات اجتماعی خواهد شد.

داروهایی که ممکن است در درمان اختلال  نمایشگری جنسی موثر باشند شامل داروهایی هستند که هورمون های جنسی را مهار می کنند و منجر به کاهش تمایل جنسی می شوند. برخی از داروهایی که معمولا برای درمان افسردگی و اختلالات دیگر مثل SSRIs استفاده می شوند نیز تمایل جنسی را کاهش می دهند.

کلینیک مربوطه

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

این آزمایشگاه به عنوان نمایندۀ انحصاری مرکز HBimed سوئیس، مجهز به روزآمدترین دستگاه های ثبت (Mitsar, Neuroamp II) و نرم افزارهای تحلیل (Neuroguide, HBimed) است.

آزمایشگاه روان سنجی و نقشه مغزی

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کلینیک مصاحبه و تشخیص

کلینیک مصاحبه و تشخیص زیر مجموعه کلینیک روانشناسی آتیه است که نقطه ورود تمامی مراجعین جدید به کلینیک روانشناسی آتیه در مرحله اول محسوب می شود.

کلینیک مصاحبه و تشخیص

برای مشاهده توضیحات کلینیک کلیک کنید
ورود به صفحه کلینیک

کادر درمان

ویدئوها

دانستنی ها