عکس مربوط به درمان اختلال وسواس

درمان وسواس با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در ایران

احتمالا برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که وسواس بیش از حد شما یا اطرافیان‌تان، ممکن است نشانگر مشکلی فراتر از کمال گرایی یا تمیزی بیش از حد باشد. افرادی که دچار وسواس هستند، اکثر اوقات متوجه مشکل خود نیستند و آن را امری عادی و نشان دهنده تمیزی می‌دانند. در این‌جا به شما می‌گوییم که چه زمانی باید نگران وسواس به عنوان یک ناهنجاری باشید و در نهایت چگونه بدون هیچ دارویی با جدیدترین روش‌های روز دنیا وسواس را درمان کنید. این حساسیت‌های آزاردهنده معمولاً تنها به تمیزی خانه، یا منظم بودن تمام وسایل شخصی ختم نمی‌شود و دامنه قاعده‌ها، توقعات و بایدها و نبایدهای این افراد از نوع چیدمان وسایل خانه، خرید لوازم پذیرایی، نحوه پذیرایی و حتی نحوه لباس پوشیدن اعضای خانواده و هماهنگی رنگ و نوع لباس تا فعالیت‌های کاملاً شخصی اعضای خانواده هم می‌رسد. در این صورت می‌توان با قاطعیت گفت که فرد مبتلا به اختلال وسواسی است و نیاز به درمان دارد.

درمان وسواس با استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی در دنیا

درمان با تکنولوژی روز

برای درمان وسواس از روش‌های مختلفی استفاده می شود. معمولا خط اول درمان اختلال های وسواسی، در معرض قرار دهی و جلوگیری از پاسخ (ERP) است. در کنار این درمان رواندرمانی شناختی- رفتاری برای اصلاح باورها و خطاهای شناختی و ارائه الگوهای مناسب رفتاری، درمان وارونه سازی عادت ( برای اختلال وسواس موکنی و پوست کنی)، آموزش مهارت های کنترل استرس، و آموزش خانواده نیز استفاده می‌شود. در کلینیک آتیه در کنار تمامی این روش ها تلاش می شود از تکنولوژی های روز دنیا در این زمینه یعنی تحریک مغناطیسی مغز نیز استفاده کرد. این روش درمانی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (معتبرترین نهاد در این زمینه) است و با تحریک مغناطیسی نواحی خاصی از قشر مغز باعث تغییر در فعالیت مغز می شود. این درمان تأثیرات مثبتی را در روند درمان اختلال وسواس به وجود می‌آورد. بسیار مهم است که توجه داشته باشید اختلال وسواس جزو اختلالات عودکننده است. به این معنی که ممکن است در مراحل دیگر زندگی و در موقعیت های پراسترس، این افکار و تکانه های مزاحم عود کنند. لذا آموزش یکی از ارکان اصلی در درمان وسواس به شمار می رود.

اگر فکر می کنید شما هم مشکل وسواس دارید، فرم تماس زیر پر کنید، همکاران کلینیک روانشناسی آتیه با شما تماس خواهند گرفت و شما را راهنمایی می کنند.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تحریک مغناطیسی مغز یا TMS به روشی غیر تهاجمی جهت تحریک مغز اطلاق می‌شود که بر اساس القای الکترومغناطیسی توسط یک سیم پیچ عایق صورت می‌گیرد.

این سیم پیچ (Coil) روی پوست سر و  در نقطه‌ای منطبق بر ناحیه‌ای از مغز که در ایجاد علایم روانپزشکی یا عصبی دخیل هستند قرار می‌گیرد. کویل، پالس‌های مغناطیسی کوتاه مدتی ایجاد می‌کند که از لحاظ نوع و قدرت مشابه دستگاه تصویربرداری MRI است.

هر پالس مغناطیسی به سهولت و بدون درد، از پوست سر و جمجمه و پرده‌های مغز گذشته و به نورون‌های عصبی می‌رسد و باعث فعالیت کوتاه مدت نورون‌های عصبی مربوطه می‌گردد. چنانچه پالس‌ها بصورت متوالی و به سرعت تجویز شدند تحت عنوان تحریک مغناطیسی مغز مکرر یا rTMS نامیده شده که قادر به ایجاد تغییرات پایدارتری در فعالیت مغزی است.

این درمان در بیماران سرپایی و بستری قابل اجراست و بصورت جلسات درمانی متعدد تجویز می‌شود. در هر جلسه درمانی بیمار بر روی صندلی طراحی‌شده برای این امر (که بی‌شباهت با یونیت دندانپزشکی نیست) می‌نشیند.

اپراتور سر بیمار را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد و اقدام به اندازه‌گیری پارامترهای خاصی بر روی جمجمه بیمار می‌نماید تا محل دقیق قرارگیری کویل دستگاه بر روی منطقه مورد نظر مغز مشخص شود.

عکس مربوط به اختلال وسواس

از نوجوونی وسواس گرفتم و حدودا ۲۰ سال می‌شد که وسواس عملی داشتم … وسواس من بیشتر روی شستشو بود. مثلا حمامم حدودا  ۳ ساعت طول می‌کشید و چندین بارم خودمو آب می‌کشیدم. هر بارم که دستشویی می‌رفتم، پاهامو تا زانو آب می‌کشیدم و دستشویی رفتنمم حدود یک ربع طول می‌کشید. هر جایی هم که می‌رفتم بعدش باید همه لباسامو عوض می‌کردم و می‌شستم. همین شد که ارتباطمم با بقیه به خاطر حساسیت و وسواسایی که داشتم خیلی کم شده بود ولی خب نمی‌تونستم هیچ‌کاری کنم.

درد بزرگی که داشتم این بود که بقیه فکر می‌کردن من نمی‌خوام خوب شم… همسرمم از وسواسام خسته شده بود… ازم دوری می‌کرد… خلاصه اینکه زندگی برام جهنم شده بود. در نهایت تصمیمم را گرفتم، باید حتما پیش یک روانشناس می رفتم. اما واقعیت اونجاست که نمی‌خواستم درگیر قرص خوردن یا دوره های طولانی رواندرمانی بشم. یک روز به پیشنهاد یکی از دوستان به کلینیک تخصصی آتیه رفتم و این تقریبا آغاز ماجرایی جدید بود، اتفاق ساده‌ای که خیلی زندگی را برام راحت‌تر کرد. کلینیک آتیه با کادر تخصصی خود تنها مکان در تهران هست که جدیدترین تکنولوژی دنیا را در اختیار داره و از اون بهره میبره، استفاده از این تکنولوژی‌ها سبب شده که جز در موارد خاص و حاد از دارو استفاده نشه. در بدو ورود به کلینیک آتیه از شما چکاپی کلی گرفته میشه و با استفاده از این چکاپ (که کامل و جامع بودنش فقط مختص آتیه هست) به شما یک نقشه راه سلامتی داده میشه، این پکیج ترکیبی از رواندرمانی، درمان تکنولوژی و درمان دارویی است. البته هر مراجعه کننده پکیج خاص خودش را داره، شیوهای که فقط مختص به اونه، نه روشی تکراری که توسط هر روانشناس ممکنه تجویز بشه …

برخی از افتخارات و امتیازات کلینیک آتیه

 • نمایندگی رسمیHBImed (موسسه مغز و اعصاب سوئیس)
 • معرفی این گروه به عنوان شـرکت دانـش بنیـان از طرف معاونت علمی و فناوری ریاســت جمهوری
 • همکاری با ستاد توسعه علوم شناختی و مرکزملـی نقشـه‌بـرداری مغـز ایران جهت هم‌افزایی علمی و ارتقا کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی
 • افتتاح کلینیک تخصصی بازتوانی مغز و اعصاب با استفاده از بروز ترین ابزارهای تکنولوژیک 
 • فعالیت ۱۸۰ نفرکادر متخصص شامل، روان‌پـزشک، روانشنـاس، مشـاور، نـوروتـراپیسـت، بـازی‌درمـانگـر، کـاردرمـانگـر، گفتـاردرمـانگـر برای تمامی طیف‌های سنی اعم از خردسالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسال
 • دارای قرارداد با بیمه‌های تامین اجتماعی، بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه البرز، بیمه رازی، بیمه سرمد، بیمه دانا،  بیمه ملت، بیمه سامان و بیمه مرکزی
 • دارای قرارداد درمانی با  شرکت‌های آریا ساسول، پتروشیمی مهر، راه آهن، بانک سپه، بانک مرکزی، سازمان بنادر و کشتیرانی، کانون سردفتران و دفتریاران، و حوزه ستادی وزارت نیرو
 • نخستین مرکز ایرانی که به صورت تخصصی نوروفیدبک را برای ارتقای عملکرد و کمک در درمان اختلالات بیش فعالی – نقص توجه به کار گرفت.
 • نخستین مرکزداخلی که از QEEG در تشخیص نابهنجاری‌های مغزی ناشی از اختلال‌های روان‌پزشکی استفاده کرد.
 • اولین کلینیک روانپزشکی که دستگاه بیوفیدبک را برای کمک به درمان اختلالات اضطرابی به کار گرفت.
 • نخستین مرکزی که برای کاهش و درمان نشانه‌های اضطراب و افسردگی از دستگاهrTMSاستفاده نمود.
 • نخستین مرکزی که برای ارتقا عملکرد شناختی و کاهش علائم اختلالات یادگیری و اتیسم از دستگاه tDCS استفاده کرد.