پسر من 12 سالشه. از وقتی که یادم میاد همه می‌گفتن پارسا خیلی باهوشه. اما بعد اینکه وارد مدرسه شد، خیلی چیزها عوض شد. باورم نمی‌شد که کارهای ساده‌ای مثل تکلیف نوشتن و تمرکز کردن براش سخت‌‌تر از بقیه بچه‌ها باشه. اوایل فکر می‌کردم چون همیشه بچه‌ی پرتحرکی بوده این مشکلاتش هم طبیعیه و بزرگ‌تر که میشه از سرش می‌افته.
بعد از چند هفته معلمش منو مدرسه خواست و گفت پارسا تو کلاس یک‌ریز حرف می‌زنه و وقتی درس می‌ده، حواسش به همه چیز هست الا درس. اونجا به نظرم اومد که معلم پارسا شاید آدم بی‌‌حوصله‌ایه که شیطنت‌های طبیعی یه بچه رو بزرگ می‌کنه.
شکایتهای معلمش که تمومی نداشت، البته پارسا هم تو انجام تکالیفش کند بود و نمی‌تونست یه تکلیف رو تموم کنه چون به هر بهانه‌ای که می‌تونست از جاش بلند می‌شد و شروع می‌کرد بازیگوشی؛ یا گرسنه و تشنه بود، یا حوصله‌اش سر می رفت، یا خوابش میومد یا …. تو دیکته هاش نقطه، سرکش‌‌ و یا حتی دندونه‌های حروف را نمی ذاشت. سوالات رو کامل نمی‌خوند، راه حل رو کامل نمی ‌نوشت یا به علامت‌ها دقت نمی‌کرد. دست خطشم یه روز خوب بود یه روز افتضاح، یه روز با حوصله می‌ نوشت و خوش خط، یه روز دیگه هم با عجله و بدخط. کم کم احساس کردم پارسا تو مدرسه انگشت‌نما شده و حتی جایی که بی تقصیره، همه مشکلات رو می‌ندازن گردن پارسا. اعتماد به نفسش خیلی پایین اومده بود.

یه روز معلم کلاس چهارمش که خیلی صبور و آگاه بود، به من گفت احتمال می‌ده که پارسا اختلال بیش فعالی نقص توجه داشته باشه. 

بیش فعالی در کودکان و علائم آن

بیش فعالی یکی از شایع ترین مشکلات روانشناختی کودکان است. این اختلال تا چهار برابر در پسرها شایع تر است. علائم عمده ی آن در دختران «حواس پرتی» است. در صورتی در پسرها بیشتر به صورت «فعالیت بیش از حد» خود را نشان می‌دهد. کودکان مبتلا به بیش فعالی با وجود اینکه از هوش خوبی برخوردار هستند در تمرکز مشکل دارند و تکالیف خود را یا به سختی انجام می دهند و یا مدت زمان زیادی را صرف آن می کنند. 

اگر کودک شما یکی از مشکلات زیر را دارد حتما به متخصص مراجعه نمایید:

1- کودک یا نوجوان نمی تواند سر کلاس بنشیند و هر چیزی خیلی راحت و سریع حواسش را پرت می کند.
2- بیش از حد جنب و جوش دارد.
3- بدون فکر و ناگهانی دست به انجام کارها می زند که بعضی از آنها خطرناک هم هستند.

باید دقت داشته باشیم که بیش فعالی درمان نشده بسیار خطرناک است. تحقیقات نشان داده‌اند که ۲۵ تا ۴۰ درصد زندانیان به‌طور میانگین به این اختلال مبتلا هستند و آن را در دوران کودکی درمان نکرده‌اند.

درمان بیش فعالی با تکنولوژی های روز دنیا

کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!